کد خبر: 49
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اسفند ۵, ۱۳۹۶
امید خزانی
در نظر اول بیشتر شبیه شوخی است اما واقعیت دارد. در بین ده شهر اول گردشگری جهان در سال ۲۰۱۷ امیرنشین دوبی با جذب ۱۴٫۹ میلیون گردشگر از عروس شهرهای جهان پاریس و حتی نیویورک پیشی گرفت؛ رکوردی در حد اعجاز برای مدیران گردشگری شهری که در ۸ ماه سال آب و هوای تقریبا غیرقابل... مطالعه بیشتر »

در نظر اول بیشتر شبیه شوخی است اما واقعیت دارد. در بین ده شهر اول گردشگری جهان در سال ۲۰۱۷ امیرنشین دوبی با جذب ۱۴٫۹ میلیون گردشگر از عروس شهرهای جهان پاریس و حتی نیویورک پیشی گرفت؛ رکوردی در حد اعجاز برای مدیران گردشگری شهری که در ۸ ماه سال آب و هوای تقریبا غیرقابل تحملی دارد.

تحول سریع از یک بندر ماهیگیری متروک در دهه ۶۰ میلادی به چنین جایگاهی در کسب ۱۵ میلیون گردشگرو حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمد ارزی بدون داشتن حتی یک اثر تاریخی در لیست سازمان یونسکو (UNESCO) و شرایط جغرافیایی و آب و هوایی تقریبا بد، نشان از نبوغ مدیریتی و همت عالی روسا و مدیران این دولت شهر حاشیه خلیج فارس دارد که شایسته الگوبرداری است؛ هدفی که مدیران دوبی برای سال ۲۰۲۰ میلادی ترسیم کرده اند جذب ۲۰ میلیون گردشگر و درآمد ۸۲ میلیارد دلاری است که دور از دسترس نیست.

کشور ما هر چند در سال های اخیر رشد مناسبی در جذب گردشگر خارجی داشته است اما همچنان با داشتن هزاران اثر تاریخی و رتبه ۱۰ کشور اول یونسکو و آب و هوای مناسب نتوانسته است بیش از ۵ میلیون گردشگر جذب کند!

سبقت گرفتن از پاریس، نیویورک، بارسلون و استانبول توسط مدیران گردشکری دبی ریشه در معماری پیشرو شهری، مدیریت یکپارچه (integrated management ) خلاق و توسعه نگر، شناخت دقیق از انواع ۸ هشت گانه توریست ها و برنامه ریزی دقیق برای جذب حداکثری هر طیف، توسعه زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی متروپولیتن ها، صنعت هوایی پیشرو و جذب سرمایه گذاری خارجی دارد.

از سال ۲۰۱۴ امارات به ویژه دوبی به رشد ۶۵ درصد بخش های غیرنفتی در تولید ناخالص داخلی اش و رتبه ۱۹ جهانی سهولت کسب و کار و رتبه ۲۴ فساد پایین اداری رسید و همه اینها در توسعه اقتصاد و توریسم آن نقس بسیار مهمی داشت.

دوری از تنش های سیاسی

کشورهای عربی  جنوب خلیج فارس به طور سنتی تاجران بسیار خوبی بوده اند و این حرفه سنتی خود را با استانداردهای دنیای نوین توسعه داده اند. روسای شیخ نشین دبی سعی کرده اند از سیاست های منطقه ای ابوظبی دوری کنند و رونق تجاری خود را فدای حب و بغض های سیاسی نکرده اند.

برای مثال در طراحی مرکز خرید ” ابن بطوطه” دوبی که انصافا یکی از زیباترین مراکز خرید دنیاست، به دور از حب و بغض ها تبلوری از هنر ایرانی را به نمایش گذاشته اند.

این مرکز خرید دارای طراحی ویژه ای است و ۴ قسمت اصلی آن هر کدام مطابق با معماری چهار تمدن بزرگ دنیای باستان شامل ایران، چین، مصر و هند است. قسمت ایرانی این مرکز معروف به Persian Quarter طراحی زیبایی از معماری فیروزه ای دوران صفوی است که هر ایرانی را ذوق زده می کند!

آنها همین رویکرد حرفه ای را در پروژه بسیار بزرگ تفریحی-توریستی Dubai Global Village دهکده جهانی با ساختن نمادهای از کشورهای مختلف جهان اتخاذ کرده اند. بخش ایران دهکده جهانی دوبی زیبایی خیره کننده ای دارد و اماراتی ها دروازه ملل تخت جمشید را به زیبایی برای آن طراحی کرده و ساخته اند.

در اوج تنش های منطقه ای برخی کشورهای عربی با ایران، شیخ نشین دبی هیچ گونه محدودیت ویزای توریستی برای ایرانیان قایل نشد و تسلیم فشارهای عربستان در زمینه محدودیت روابط اقتصادی با ایران نشد که نشان از بلوغ مدیریتی این شیخ نشین کوچک است که مراکز مالی بین المللی اش در آستانه رقابت با لندن و نیویورک قرارگرفته اند.

حاکم دوبی شیخ محمد زمان شناسی مختص یک تاجر حرفه ای را در بزنگاه های منطقه ای داشته است.

برای مثال در سال ۲۰۰۱ درپی حملات تروریستی در خاک آمریکا و تصویب قانون پاتریوت (Patriot Act)در ایالات متحده که سرمایه گذاری کشورهای عربی را سخت می کرد، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از این سرمایه ها را جذب دبی در زمینه های مختلف کرد!

دپارتمان توریسم DTCM ، تخصصی و کارآمد

سازمان گردشگری دوبی که با عنوان اداره گردشگری و بازاریابی و بازرگانی فعالیت می کند بسیار کارآمد است و در ۱۸ شهر مهم دنیا دفتر نمایندگی دارد.

این دفاتر خارج از سفارتخانه های امارات در مراکز مهم و تجاری شهرهای معروف جهان فعالیت می کنند. همه مدیران ارشد شهری دوبی و حتی بدنه کارشناسی و اداری بدون استثنا به زبان انگلیسی مسلط هستند و در همایش های مهم اقتصادی و گردشگری دنیا خودشان برنامه های مدون شهری را ارایه می دهند.

دپارتمان گردشگری برنامه های بسیار گسترده ای برای آموزش اصول گردشگری برای شهروندان اماراتی اجرا می کند و اطلاعات و خدمات الکترونیکی جامعی به زبان انگلیسی از طریق پورتال چندین زبانه خود ارایه می کند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای