کد خبر: 2719
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اسفند ۲۸, ۱۳۹۶
حسن اکبری در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد با اشاره به وضعیت اقلیمی خشک استان یزد، گفت: استان یزد علی‌رغم شرایط اقلیمی خشک، تنوع زیستگاهی و به‌تبع آن تنوع زیستی ارزشمندی دارد؛ همچنین علاوه بر این تنوع ارزشمند، وجود گونه‌های بومی فلات مرکزی ایران نظیر آهو، زاغ بور، هوبره و… و گونه‌های در معرض... Read more »

حسن اکبری در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد با اشاره به وضعیت اقلیمی خشک استان یزد، گفت: استان یزد علی‌رغم شرایط اقلیمی خشک، تنوع زیستگاهی و به‌تبع آن تنوع زیستی ارزشمندی دارد؛ همچنین علاوه بر این تنوع ارزشمند، وجود گونه‌های بومی فلات مرکزی ایران نظیر آهو، زاغ بور، هوبره و… و گونه‌های در معرض خطری نظیر یوزپلنگ آسیایی، گور ایرانی، شاه روباه، گربه پالاس و… جایگاه استان یزد را ازنظر تنوع زیستی در کشور ویژه ساخته است.

وی با برشماری برخی از فعالیت‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست، تصریح کرد: این اداره هرساله برای ارزیابی کارایی حفاظت انجام‌شده و نیز ارزیابی عوامل تهدید طبیعی نظیر تغییر اقلیم و خشک‌سالی اقدام به سرشماری زمستانه حیات‌وحش می‌کند.

معاون فنی اداره محیط‌زیست استان افزود: در این سرشماری‌ها، جمعیت گونه‌های برجسته به‌عنوان شاخصی از سلامتی اکوسیستم شمارش‌شده و حداقل جمعیت موجود به‌عنوان شاخصی برای ارزیابی وضعیت زیستگاه‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

اکبری در رابطه با طریقه سرشماری، عنوان کرد: گونه‌های برجسته‌ای که در استان سرشماری می‌شوند عبارت‌اند از کل و بز، قوچ و میش و آهو اما سایر مشاهدات گونه‌های مهم نیز یادداشت می‌شوند. برنامه سرشماری حیات‌وحش از قبل برنامه‌ریزی می‌شود و هر منطقه تحت حفاظت ظرف مدت ۱ تا ۲ روز از طریق پیمایش مسیرهای مشخص توسط گروه‌های دونفره مورد شمارش قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به حضور محیط‌بانان، کارشناسان، برخی همیاران و افراد محلی در سرشماری، اظهار داشت: جمع‌بندی نتایج سرشماری سال جاری نشان داد در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست استان یزد ۷ هزار رأس کل و بز، ۲۵۰۰ رأس قوچ و میش و ۸۰۴ رأس آهو شمارش‌شده است که بیشترین جمعیت کل و بز استان مربوط به منطقه حفاظت‌شده کالمند – بهادران مهریز و پناهگاه حیات‌وحش بوروئیه خاتم (به ترتیب ۲۸۷۹ و ۲۱۶۴ رأس) بیشترین جمعیت قوچ و میش استان مربوطه به منطقه حفاظت‌شده کوه بافق و بزرگ‌ترین جمعیت آهوی استان به تعداد ۸۴۰ رأس مربوط به منطقه حفاظت‌شده کالمند بهادران بود.

وی با تأکید برافزایش جمعیت حیات‌وحش برجسته کل و بز و قوچ و میش در منطقه شکارممنوع شیرکوه، پناهگاه حیات‌وحش بوروئیه و منطقه حفاظت‌شده کوه بافق شاهد، خاطرنشان کرد: همچنین طبق آمارهای موجود شاهد کاهش جمعیت حیات‌وحش در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست اردکان (سیاه کوه و دره انجیر) به دلیل شدت خشک‌سالی بوده‌ایم.

معاون فنی اداره محیط‌زیست استان یزد در ادامه افزود: جابجایی حیات‌وحش به‌ویژه قوچ و میش‌های پارک ملی سیاه کوه به خارج از منطقه و نیز تلفات کل و بز به دلیل کم غذایی از عواقب ناشی از خشک‌سالی در منطقه سیاه کوه و دره انجیر بوده است.

اکبری با اشاره به قرق اختصاصی سه منطقه استان یزد که توسط بخش خصوصی مدیریت‌شده و سرشماری نیز صورت گرفته است، گفت: در این سه منطقه جمعاً ۲۲۸۹ رأس کل و بز، ۴۹۸ رأس قوچ و میش و ۸۸ رأس آهو شمارش شدند.

این مقام مسئول در پایان با تأکید بر رشد ۲۸ تا ۱۰۰ درصدی جمعیت گونه‌ها در این قرق‌ها، خاطرنشان کرد: در قرق‌های صورت گرفته گونه‌های برجسته نسبت به سال قبل بین ۲۸ تا ۱۰۰ درصد افزایش جمعیت داشته‌اند که مؤید موفقیت استان در استفاده از توان‌بخش خصوصی برای حفاظت و بهره‌برداری حیات‌وحش است.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای