کد خبر: 2710
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اسفند ۲۸, ۱۳۹۶
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد
ه گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، مهدی صفی خانی با اعلام این خبر افزود: فردی که در ایام نزدیک به آغاز سال نو اقدام به فروش گونه نامتعارف و وارداتی لاک پشت گوش قرمز در همدان می کرد به مقامات قضایی معرفی و تعداد ۷ بچه لاک پشت از وی... Read more »

ه گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، مهدی صفی خانی با اعلام این خبر افزود: فردی که در ایام نزدیک به آغاز سال نو اقدام به فروش گونه نامتعارف و وارداتی لاک پشت گوش قرمز در همدان می کرد به مقامات قضایی معرفی و تعداد ۷ بچه لاک پشت از وی ضبط شد.
صفی خانی افزود: لاک پشت گوش قرمز از لاک پشت های آب شیرین و بومی جنوب ایالات متحده آمریکا است که به عنوان گونه وارداتی و مهاجم در سال های اخیر جمعیت آن در کشورمان رو به ازدیاد گذاشته است.
وی ادامه داد: حضور این گونه در محل زندگی علاوه بر اینکه می تواند ناقل بسیاری از بیماری ها به انسان باشد، با توجه به رشد سریع و عدم رضایت از اندازه آن در گذشت زمان توسط افراد در زیستگاه های طبیعی کشور رهاسازی می شود که رهاسازی این گونه در آبگیرها و تالاب های کشور با توجه به سرعت تکثیر بالا و همه چیز خوار بودن، زمینه نابودی جمعیت لاک پشت های بومی کشور را فراهم می آورد.
صفی خانی اظهار کرد: متاسفانه همه ساله در ایام پایانی سال عده ای از سودجویان اقدام به صید و فروش گونه های جانوری وحشی از قبیل سمندر لرستانی و کردستانی، لاک پشت آبی و انواع مارهای آبی از طبیعت می نمایند که این مورد علاوه بر تهدید جمعیت های این گونه ها در قسمت های مختلف کشور موجب انتقال بسیاری از بیماری های باکتریایی و ویروسی خصوصا در بین کودکان می شود.
وی اضافه کرد: به استناد ماده ۱۰ قانون شکار و صید، حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست جرم بوده و مجازات آن جزای نقدی یا حبس از یک ماه تا شش ماه تعیین شده است و ضرر و زیان بابت هر سمندر لرستانی، مار آبی و لاک پشت ۳ میلیون ریال است.
صفی خانی ادامه داد: پایش های زیست محیطی در ایام نوروز به صورت مستمر ادامه دارد و با متخلفان عرضه، خرید و فروش گونه های جانوری و گیاهی برخورد قانونی می شود.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای