کد خبر: 24785
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
استاندار گیلان گفت: بر اساس پیشنهاد فرمانداران، کمیته تصمیم گیری و نظرات اخذ شده از مردم و کشاورزان، آب سد سفیدرود هشتم اردیبهشت ماه جاری رها می شود. به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا مصطفی سالاری روز سه شنبه در حاشیه آغاز نخستین نشاء مکانیزه برنج در استان بر اساس تقویم زراعی در... مطالعه بیشتر »

استاندار گیلان گفت: بر اساس پیشنهاد فرمانداران، کمیته تصمیم گیری و نظرات اخذ شده از مردم و کشاورزان، آب سد سفیدرود هشتم اردیبهشت ماه جاری رها می شود.

به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا مصطفی سالاری روز سه شنبه در حاشیه آغاز نخستین نشاء مکانیزه برنج در استان بر اساس تقویم زراعی در جمع خبرنگاران در شهرستان آستانه اشرفیه افزود: در حال حاضر ۹۵۰ میلیون مترمکعب آب در سد سفیدرود ذخیره سازی شده که این میزان نسبت به گذشته، کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه ورودی آب به مخزن سد سفیدرود طی شبانه روز گذشته افزایش داشته، گفت: بدلیل بارندگی های روزهای اخیر، ورودی آب به مخزن سد از ۵۰ میلیون مترمکعب در ثانیه، به بیش از ۹۵ میلیون متر مکعب در ثانیه رسیده است.
به گفته سالاری، ورودی آب به مخزن سد سفیدرود نسبت به سال گذشته و حتی سال قبل تر از آن، کاهش یافته به گونه ای که پارسال میزان ورودی به مخزن سد ۲۵۰ میلیون متر مکعب در ثانیه بود که نشان می دهد در مجموع منابع آب در اختیار ما برای مدیریت، نسبت به سال گذشته و نسبت به سال های قبل، بسیار کمتر است.
وی با تاکید بر لزوم مدیریت بهتر منابع آبی نسبت به گذشته یادآور شد: سال گذشته به پیشنهاد آب منطقه ای استان، آب سد سفیدرود شانزدهم اردیبهشت ماه رها شد و در گزارش قبلی از سد و شورای حفاظت از منابع آب و شورای کشاورزی، دهم اردیبهشت ماه را بنا به پیشنهاد فرمانداران که از کشاورزان اخذ شده بود، تعیین کردیم اما تصمیم نهایی ما ، رهاسازی آب سد ۲ روز جلوتر است.
استاندار گیلان تصریح کرد: کشاورزان طی یکی دو ماه گذشته، همکاری خوبی داشته اند و شخم زمستانه برای صرفه جویی آب، کمک زیادی کرده و اگر طی پنج سال گذشته مقایسه ای داشته باشیم، امسال یک هزار کیلومتر لایروبی صورت گرفته که کار بی نظیری است.
سالاری خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و در صورت تداوم همین روحیه و همکاری کشاورزان، می توانیم دشواری های پیش رو را به خوبی پشت سر بگذاریم.
وی ادامه داد: با تدابیر و تصمیمات گرفته شده، از دی ماه سال گذشته و برنامه ریزی ها و عملیات اجرایی آن و با همکاری کشاورزان، خوشبین هستیم که بتوانیم سختی ها را سپری کنیم.
سالاری ابراز امیدواری کرد که روزهای پایانی کشت، با رحمت الهی و همکاری کشاورزان و دست اندرکاران، روزهای خوبی باشد و کشاورزان بتوانند بدون دغدغه، کار را انجام دهند.
استاندار گیلان به کشاورزان توصیه کرد که بیمه محصولات را انجام دهند چرا که این نوع بیمه، با بیمه تجاری متفاوت و یک بیمه حمایتی است.
سالاری افزود: در بیمه های تجاری، بیمه گذار و بیمه گر مبلغی را پرداخت می کنند و از آن محل خسارت ها دریافت می شود و دولت کمکی نمی کند، اما در بیمه محصولات کشاورزی، دولت بخش عمده را از منابع عمومی پرداخت می کند یعنی، این یک بیمه حمایتی است.
وی گفت: توصیه نمی کنیم که کشاورزی انجام نشود چرا که رزق و روزی مردم است و اگر سختی هم در کار داشته باشیم، مدیریت می کنیم تا ایام خوبی برای کشاورزان رقم بخورد.
سد سفیدرود (منجیل) در سال ۱۳۴۱ روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه استان گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید.
استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می شوند و اخیراً سد آیت الله بهجت (شهربیجار) برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای