کد خبر: 22663
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی تکمیل می شود  مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: بخش دریایی این طرح با راه اندازی نخستین سکوی دریایی تا پایان امسال تکمیل می شود. به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا ، روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی افزود: هم اکنون پیشرفت... مطالعه بیشتر »

بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی تکمیل می شود

 مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: بخش دریایی این طرح با راه اندازی نخستین سکوی دریایی تا پایان امسال تکمیل می شود.

به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا ، روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی افزود: هم اکنون پیشرفت ساخت سکوهای دریایی این طرح ۹۱٫۵ درصد و عملیات لوله‌گذاری خطوط دریایی انتقال گاز به تاسیسات خشکی به پیشرفت ۹۰ درصدی رسیده است.
وی با اشاره به اینکه طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در بخش حفاری و احداث پالایشگاه نیز به ترتیب از پیشرفت ۸۰ و ۷۵٫۵ درصدی برخوردار است اضافه کرد: پیشرفت کلی این طرح هم اکنون ۸۰ درصد است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی یادآور شد: نصب نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در بهمن‌ماه سال گذشته انجام و‌ عملیات تکمیلی حفاری هفت حلقه چاه این سکو با موفقیت به پایان رسیده است و هم‌اکنون آخرین مراحل راه‌اندازی خط لوله سکوی دریایی ۱۴A و نیز خط انتقال از واحد ۱۰۰ پالایشگاه فاز ۱۴ به سمت پالایشگاه ۱۲ در دست اجراست.
مسعودی گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اتمام عملیات راه‌اندازی سکوی ۱۴A تا اواسط ماه جاری، برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش (معادل ۱۴٫۱ میلیون مترمکعب) از موقعیت مخزنی این سکو محقق و برای شیرین‌سازی به پالایشگاه فاز ۱۲ ارسال شود.
وی درباره آخرین وضعیت پیشرفت دیگر بخش‌های فراساحلی این طرح گفت: همزمان عملیات تکمیلی هشت حلقه چاه موقعیت سکوی اقماری ۱۴C نیز با پیشرفت قابل قبولی در دست اجراست و پیش‌بینی می‌شود با نصب و راه‌اندازی این عرشه تا پایان شهریورماه امسال، برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش از سکوی اقماری ۱۴C محقق شود.
مسعودی افزود: در صورت تحقق این مهم مرحله نخست طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در مجموع با برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل ۲۸٫۲ میلیون فوت مکعب) از ۲ سکوی دریایی آن تکمیل می‌شود.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی اظهار داشت: عملیات حفاری چاه‌های موقعیت سکوی B و D این طرح نیز از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است و به محض دریافت لوله‌های CRA عملیات تکمیلی آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.
مسعودی افزود: عملیات لوله‌گذاری خطوط لوله زیردریایی این طرح شامل ۲۳۰ کیلومتر خطوط لوله ۳۲ اینچ، خطوط ۴٫۵ اینچی تزریق گلایکول و خطوط درون‌میدانی که سکوهای فرعی و اصلی را به یکدیگر متصل می‌کنند، به انجام رسیده و هم‌اکنون مراحل هایدروتست و نصب اتصالات خطوط لوله به جکت‌ها را پشت سر می‌گذارد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی بیان کرد: با این وضعیت پیش‌بینی می‌شود پکیج بخش دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان سال جاری بطور کامل به بهره‌برداری برسد.
وی روند پیشرفت احداث پالایشگاه این فاز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: سرعت کار در بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی به گونه‌ای پیش رفته است که هم‌اکنون همه کالاهای مورد نیاز این بخش سفارش‌گذاری و بخش عمده‌ای از آن نصب شده است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی اضافه کرد: واحد ۱۲۱ بخار و واحد های ۱۲۳ و ۱۲۴ تولید هوا و نیتروژن پالایشگاه هم‌اکنون در مراحل پیش‌راه‌اندازی است.
مسعودی به مشکلات پیش روی احداث پالایشگاه فاز ۱۴ در سال گذشته اشاره کرد و یادآورشد: در سال گذشته با کمبود کالاهایی همچون فیتینگ، اتصالات پایپینگ و لوله‌کشی روبرو شدیم که تامین و بخشی از آن به پالایشگاه منتقل شده است و طبق برنامه ریزی باید با افزایش نیروهای انسانی و فعال شدن جبهه‌های مختلف کاری در این بخش به پیشرفت قابل قبولی دست یابیم.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: امیدواریم با راه‌اندازی واحد یوتیلیتی (آب، برق، بخار و نیتروژن) پالایشگاه فاز ۱۴، نخستین ردیف شیرین‌سازی این پالایشگاه در نیمه دوم سال ۹۸ به بهره‌برداری برسد.
طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز ترش و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در دست اجراست.
تولید سالانه بیش از یگ میلیون مترمکعب گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.
اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین‌سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را ایدرو بر عهده دارد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای