کد خبر: 25278
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷
دیپلماسی عمومی ظریف در نیویورک   «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه با استفاده از دیپلماسی عمومی و ابزار رسانه در خاک آمریکا ، ضمن انتقاد از سیاست های آمریکا نسبت به واکنش محکم ایران به نقض و خروج «دونالد ترامپ» از برجام هشدار داد.   به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا، وزیر... مطالعه بیشتر »

دیپلماسی عمومی ظریف در نیویورک

 

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه با استفاده از دیپلماسی عمومی و ابزار رسانه در خاک آمریکا ، ضمن انتقاد از سیاست های آمریکا نسبت به واکنش محکم ایران به نقض و خروج «دونالد ترامپ» از برجام هشدار داد.

 

به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه روز گذشته (پنجم اردیهشت ماه ۹۷) در اجلاس صلح سازمان ملل متحد در آمریکا همزمان دیپلماسی عمومی و رسانه ای را نیز به کار گرفت تا علاوه بر بیان سیاست های کشور،خط مشی های تنش آفرین اخیر ایالات متحده را نیز به چالش بکشاند و در خاک آمریکا رویکرد کاخ سفید در نزدیک به یک سال و نیم ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» را به ویژه در زمینه دشمنی با برجام را به جهانیان بشناساند.
ظریف در خلال سفر ۶ روزه به نیویورک ضمن دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد و همتایان خود از کشورهای جهان، با چند شبکه تلویزیونی، نشریه و تارنمای های خبری معروف گفت وگوهای مفصلی را انجام داد.
همچنین وی در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا که یکی از اصلی ترین نهادهای تصمیم ساز این کشور در حوزه سیاست خارجی است سخنرانی کرد و ضمن تبیین وضع موجود ایران و خاورمیانه، رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در مورد تحولات منطقه و موضع توافق هسته ای را بیان کرد.
مهمترین پرسش ها از وزیر امور خارجه در مورد واکنش ایران به ضرب الاجل ۲۲ اردیبهشت و احتمال خروج ایالات متحده از برجام بود که ظریف نسبت به واکنش محکم ایران به بدعهدی طرف آمریکایی هشدار داد. این واکنش به حدی محکم و استوار به تصویر کشیده شد که بسیاری از رسانه های آمریکایی عنوان گزارش های خبری خود در زمینه برجام را به واکنش های ایران به خروج ترامپ از توافق هسته ای اختصاص دادند.

**از واکنش ایران به برجام تا خرید امنیت در مجموعه مصاحبه های وزیر امور خارجه در نیویورک مسائل گوناگونی از خروج ایران از برجام در پاسخ به اقدام ترامپ تا خرید امنیت از سوی برخی کشورهای منطقه مورد بحث قرار گرفت.
یکی از مهمترین و پرمخاطب ترین اقدام رسانه ای وزیر امور خارجه کشورمان گفت وگوی مفصل با شبکه خبری سی.بی.‌اس آمریکا بود که در آن تاکید کرد اگر آمریکا برای تحریم دوباره ایران اقدام کند، تهران آمادگی دارد برنامه هسته ‌ای خود را آغاز کند.
وی یکی از نخستین گزینه ها را از سرگیری فعالیت های هسته ای عنوان کرد و گفت: ایران تصمیم خود را بر اساس منافع ملی جمهوری اسلامی می گیرد و در این صورت با سرعت بیشتری فعالیت ‌های هسته ‌ای خود را آغاز می کند.
نشریه «تاور» سخنان وزیر امور خارجه کشورمان را با این شبکه آمریکایی نمونه اظهارات یک دیپلمات برای کسب منافع برای کشور خود تحلیل کرد و مهمترین نکات در اظهارات ظریف در مورد توافق هسته ای را چنین بیان داشت: خروج آمریکا از برجام به انزوای آمریکا در جامعه جهانی منجر می شود؛ نکته مهم در تلاش های اروپا این است که آمریکا را وادار به رعایت و اجرای برجام کنند زیرا ایران به آن متعهد بوده است؛ ترامپ به صورت آشکار نشان داد که هدفش دور کردن شرکای تجاری ایران از تعامل با تهران است که این امر نقض فاحش برجام به شمار می رود؛ ایران هیچ گاه به دنبال ساخت بمب هسته ای نیست.
تارنمای نشریه « Common Dreams» هم به تحلیل سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در آمریکا پرداخت و مهمترین بخش از اظهارات وی را «خواست بی پرده ترامپ برای تغییر نظام در ایران» عنوان کرد. البته ظریف اعتقاد دارد که دولت ایالات متحده همیشه و از گذشته این هدف را دنبال کرده اما تفاوت دوره ترامپ این است که وی هرگز چنین تمایلی را پنهان نمی کند.
این نشریه عنوان داشت که بنا به گفته ظریف ایران آماده است به خروج ترامپ از برجام پاسخ دهد به ویژه اینکه ایران با یا بدون برجام هیچ گاه به دنبال ساخت سلاح هسته ای نخواهد بود.
به نوشته این گزارش، ظریف در جای جای گفت وگوی خود با شبکه سی بی اس هم استفاده از سلاح های شیمیایی را محکوم کرد ضمن این که منتقد حمایت آمریکا از حملات سعودی به یمن نیز بود. ظریف همچنین در مورد برجام و گفت وگوی ترامپ با رهبر کره شمالی هم اظهار داشت «هیچ کشوری در مذاکراتی که به مردم آن مقابل احترام گذاشته نمی شود شرکت نمی کند. وقتی سخن از تغییر رژیم هم به میان می آید دیگر جایی برای مذاکرات باقی نمی ماند».
روزنامه گاردین سخنان ظریف را هشدار جدی وی به ترامپ برای پیگیری تهدیدات علیه توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تفسیر کرد و نوشت: ظریف اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا با پیامدهایی روبرو خواهد شد که برای ایالات متحده خوشایند نیست؛ یکی از نخستین پاسخ های ایران خروج از توافق خواهد بود.
تحلیل این روزنامه انگلیسی بر این باور است که ظریف ضمن اشاره به خطرات موضعگیری های ترامپ برای صلح جهانی، تلاش کشورهای اروپایی برای وادار کردن ترامپ جهت تغییر نظر در مورد برجام را بی ثمر دانست.
نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» نیز گفت وگویی را با وزیر امور خارجه کشورمان ترتیب داد. این نشریه نقض دائمی برجام از سوی آمریکا را مهمترین سخن ظریف دانست و آن را عنوان گزارش خود قرار داد. ظریف به این نشریه اظهار کرد: اگر ایالات متحده به صورت رسمی از برجام خارج شود نخستین پیامد و نشانه این خواهد بود که ایران هیچ اجباری برای باقی ماندن در توافق ندارد.
در بخشی از گفت وگو مجری از وزیر امور خارجه کشورمان در مورد احتمال خروج ایران از ان.پی.تی در صورت اقدام تند آمریکا پرسید که وی پاسخ داد: برخی افراد در ایران هستند که این نظر را دارند اما این موضع دولت نیست. ما افکار عمومی بسیار پویایی داریم و همیشه به افکار عمومی خود پاسخ داده ایم. در مرحله نخست پاسخ ما به مقام های ایالات متحده پس از خروج ترامپ از توافق، کنار کشیدن از برجام خواهد بود.
محمدجواد ظریف، همچنین در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز تهدید کرد با خروج آمریکا از برجام، ایران هم به احتمال زیاد از توافق می شود. ظریف تاکید کرد که با خروج آمریکا از برجام دیگر توافقی وجود نخواهد داشت که ایران بخواهد به آن پایبند بماند.
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با المانیتور نیز تاکید کرد دونالد ترامپ هیچ گاه در توافق هسته ای حضور نداشت و آن را اجرا نکرد. در این شرایط خروج آمریکا نسبت به قبل تغییر عمده ای را ایجاد نمی کند زیرا سیاست ترامپ در ۱۵ ماه گذشته قطع کردن مزایای اقتصادی برجام برای ایران بوده است
ظریف در این گفت وگو رویکرد مقام های فرانسه و آلمان در پرداختن به موضوعاتی فراتر از برجام را موضوعی گمراه کننده و نادرست دانست. ضمن اینکه نوع رفتار آمریکا با برجام بر دیدار احتمالی ترامپ با رهبر کره شمالی نیز تاثیرگذار است زیرا این ملاقات باید در فضایی توام با احترام دو طرفه و اراده ای برای همکاری صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا هم تقریبا همین مواضع را به نخبگان و برخی مقام های حال و پیشین آمریکا گوشزد کرد. جالب اینجاست که قبل از آغاز سخنرانی ظریف در این اندیشکده، گوینده نشست عنوان داشت آقای ظریف احتیاج به معرفی ندارند و همه افراد حاضر در این جلسه وی را می شناسند و ظریف هم با این اندیشکده آشنا است.
ظریف درست پیش از این سخنرانی در پیام که در توئیتر منتشر کرد، چنین نوشت «سخن امانوئل ماکرون که گفت هیچ طرح جایگزینی برای برجام وجود ندارد، درست است یا همه یا هیچ».
یکی از محورهای سخنرانی ظریف در این اندیشکده اوضاع خاورمیانه و سیاست های عربستان بود. وزیر امور خارجه کشورمان گفت هیچ کشوری نمی ‌تواند به تنهایی منطقه را در کنترل خود بگیرد. بنابراین باید گفت وگویی میان کشورهای منطقه برگزار شود و مسائل از سوی آن ها مورد بررسی قرار گیرد.
ظریف گفت: همسایگان ما به ویژه عربستان می‌خواهد القا کنند که ایران برای منطقه و آن ها یک تهدید است و بدون اشاره مستقیم به خریدهای تسلیحاتی عربستان از آمریکا تصریح کرد: کشورهای منطقه برای خرید سلاح های بیشتر رقابت می کنند اما از نظر ایران امنیت قابل خریداری نیست.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای