کد خبر: 22396
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی ( ۲۰ مارس) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می شود) برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد نیز... مطالعه بیشتر »

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی ( ۲۰ مارس) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می شود) برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با ۲ اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفتهٔ زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیتهای زیست محیطی اختصاص می‌دهند.

شعار امسال روز زمین پاک(( سواد آب و هوایی و زیست محیطی ))

دوم اردیبشت برابر با ۲۲ آوریل، «روز زمین پاک» نام گذاری شده است روزی که باید بر خود یادآور شویم که حال زمین خوب . نیست و باید برخی از اعمال خود را اصلاح کنیم. باید شیوه و دیدگاه خود را نسبت به مواجه با زمین بهبود دهیم . بی شک بر ماست که زمین را دریافته و در نگهداری آن کوشا و یادآور باشیم
روز جهانی زمین پاک روزی است که در آن بسیاری از مردم جهان به پاکسازی محیط زیست می‌پردازند و به حفظ آن کمک می‌کنند
طبل‌نوازان سراسر جهان طی دعوتی اینترنتی و هماهنگ در این روز به اجرای نواهایی می‌پردازند

هدف اصلی شبکه روز زمین، داشتن شهر‌هایی با سازگاری بیشتر با محیط‌ زیست است. شبکه روز زمین در طول این سال‌ها پروژه‌های ترویجی متفاوتی را برای رسیدن به این هدف اجرا کرده است. آگاه‌سازی و ترویج استفاده از منابع انرژی قابل بازیافت یکی از این اقدامات بوده است. مثلاْ در شهر کلکته در هند، در طی مراسمی که همین هفته برگزار می‌شود اهمیت مدیریت زباله به شهروندان آموزش داده می‌شود. در کاستاریکا نیز، در یک حرکت ترویجی از مردم خواسته می‌شود تا از آشنایان خود درخواست کنند که در روز زمین یک کار خوب برای کره زمین انجام دهند و عکس آن را منتشر کنند.

یکی از محبوب‌ترین راه‌های پاس داشتن این روز، کاشتن نهال است. این کار به قدری ساده است که اغلب، ارزش آن فراموش می‌شود.

بان‌ کی‌مون، هشتمین دبیرکل سازمان ملل متحد، در فراخوانی به مناسبت این روز گفت:

«امروز در روز “مادر زمین” (زمین پاک) از تک تک مردم می‌خواهم نسبت به اثرات انتخاب‌هایمان در این سیاره و تاثیر آن برای نسل‌های آتی آگاهانه عمل کنیم. هرکسی نمی‌تواند انتخاب‌های پایدار داشته باشد، اما برای آنانی که می‌توانند، تصمیمات ساده مانند استفاده از لامپ‌های کم مصرف، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، صرفه جویی در سوخت و انرژی و… می‌تواند جهان ما را متحول نماید. ایجاد دگرگونی با شما آغاز می‌شود. به عنوان جامعه جهانی، ما این فرصت را داریم تا سال ۲۰۱۵ را به نقطه عطفی در تاریخ بشری تبدیل کنیم. امسال می‌تواند سالی باشد که کودکان و نوه‌های ما به خاطر خواهند سپرد چرا که ما می‌توانیم در این لحظه‌ انتخاب کنیم که آینده‌ای پایدار و انعطاف‌پذیر بسازیم، هم برای “مادر زمین” و هم برای تمامی آنانی که هنوز از غافله توسعه عقب مانده‌اند».

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای