کد خبر: 27716
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷
رییس جمهوری : نمی توانیم زنان را خانه نشین کنیم تهران – ییس جمهوری در بیست و نهمین جشنواره ملی قدردانی از کارگران گفت : امروز زنان تحصیل کرده ایرانی دارای مهارت و شغل هستند و نمی توانیم به آنها بگوییم که در خانه بنشینید و کار نکنید. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که... Read more »

رییس جمهوری : نمی توانیم زنان را خانه نشین کنیم

تهران – ییس جمهوری در بیست و نهمین جشنواره ملی قدردانی از کارگران گفت : امروز زنان تحصیل کرده ایرانی دارای مهارت و شغل هستند و نمی توانیم به آنها بگوییم که در خانه بنشینید و کار نکنید.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که روز یکشنبه در جمع کارگران در سالن اجلاس سران سخن می گفت ، افزود: همان طور که بارها توصیه کردم امروز زمانی نیست که بگوییم وظیفه دولت این است که برای مردها شغل فراهم کند و زن ها بیکار باشند چرا که امروز زنان تحصیل کرده ایرانی دارای مهارت و شغل هستند، بنابراین نمی توانیم به آنها بگوییم که درخانه بنشینید و کار نکنید.
وی با تاکید برحضور زنان در مشاغل مختلف خاطرنشان کرد: خوشحالم که دولت یازدهم اولین دولتی بوده که در زمینه اشتغال طی یکی دو سال تعداد زنان شاغل بیشتر از مردان شاغل بوده است ، بگذارید محیط کار برای همه باشد و وزارت کار باید در این زمینه توجه داشته باشد.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد ۸۰۰ هزار شغل خالص طی سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت : رقم اشتغال کافی نیست چرا که هنوز سه میلیون بیکار در کشور داریم و تلاش می شود امسال اشتغال افزایش یابد.
روحانی افزود : ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاغل در سال ۱۳۹۵ در کشور وجود داشت که این رقم در سال گذشته به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید و مقایسه این آمارها نشان می دهد که ۸۰۰ هزار شغل خالص در کشور ایجاد شد.
رییس قوه مجریه در ادامه به آمار اشتغال در سال های ۸۶ تا ۹۱ اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۸۶، شاغلین کشور بیست و چند میلیون بودند که در سال ۹۱ هم این رقم ادامه داشت و این نشان می دهد که از سال ۸۶ تا ۹۱ اشتغال خالص تکان نخورد یعنی عده ای آمدند و عده ای رفتند.
وی گفت : آمار کاری که در زمینه شاغلان و بیکاران اعلام می کنیم شامل زن و مرد است اگر بخواهیم زنان را حساب نکنیم آمار اشتغال ما خیلی بالا می رود.
رییس جمهوری تصریح کرد : همچنین این آمارها نشان می دهد که در دولت یازدهم و دوازدهم نه تنها دولت بلکه کارفرمایان و کارگران دست به دست هم دادند و یک قدم خوب بر داشتند و البته این آمارها به این معنا نیست که رقم اشتغال کافی است چرا که هنوز سه میلیون بیکار در کشور هستند و برای جبران آن نیازمند حرکت هستیم.
رییس دولت تدبیر و امید همچنین گفت : در زمینه بافت فرسوده، خودروی فرسوده و مهارت در حین کار اقداماتی را در حال انجام هستیم و دستگاه های مختلف هم کارهای زیادی را امسال برای بهتر شدن وضع اشتغال انجام می دهند.
وی افزود : تلاش ما بهتر شدن وضعیت زندگی و معیشت کارگران است البته نمی خواهم بگویم که کاملا در این زمینه موفق بوده ایم چرا که آنان هنوز مشکلاتی دارند که ما باید بیشتر کار کنیم اما به همین منظور از روز شروع به کار دولت یازدهم اعلام کردم حقوق سالیانه کارگر و کارمند باید از تورم بیشتر باشد و این قولی است که بر آن عمل کردم.
وی ادامه داد : اگر سالی تورم ۸ درصد بود حقوق کارگر و کارمند را ۱۰ درصد افزایش دادیم یا اگر تورم ۱۵ درصد بود حقوق آنها ۱۶ یا ۱۷ درصد افزایش یافت.
رییس قوه مجریه تاکید کرد : از ابتدای دولت یازدهم همیشه بیش از تورم حقوق را افزایش دادیم البته به این معنا نیست که همه مشکلات حل شده است بلکه ما یک قدم بر داشتیم و گام دوم دولت مهار تورم بود البته وقتی می گویم تورم را مهار کردیم برخی می گویند که کالاها گران شده است و شما چگونه تورم را مهار کردید.
وی ادامه داد : می گویم تورم مهار شده است، به جای این که اجناس ۲۰ درصد گران شود ۱۰ درصد گران شده است، یعنی گرانی کمتر شده نه آن که ارزان تر شده است.
رییس جمهوری تصریح کرد: اگر در سال ۹۱ ، ۴۰ درصد نسبت به سال قبل کالایی گران شد در سال گذشته این گرانی ۹ درصد بود ، این بدان معنا است که گرانی به کندی پیش می رود.

** به جوانان مهارت یاد بدهیم
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که جوان باید برای بازار کار و نه برای بازار استخدام درس بخواند و بازار کار نیز با تولید و رونق ایجاد می شود بنابراین توصیه من به وزیران تعاون، آموزش و پرورش و علوم این است که به جوانان مهارت کار را آموزش بدهند.
وی اضافه کرد : جوان دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترا گرفته ولی هیچ شغل و مهارتی بلد نیست بنابراین ما باید به جوانان مهارت یاد دهیم که این وظیفه وزارت کار، آموزش و پرورش، علوم، معاونت فن اوری رییس جمهوری و دیگر مسوولان است.
رییس جمهوری تاکید کرد : امروز خیلی مدرک مهم نیست، مهارت مهم است؛ بتوانیم فناورانه کار کنیم، مهم است.
روحانی گفت: یکی از وظایف ما این است که مهارت ها را حتی برای کارگرانی که مشغول کار هستند بالا ببریم و این کار وظیفه وزارت کار است و با آموزش مهارت های جدید به کارگران شغل آنها پایدار خواهد شد.

** افزایش دوبرابری صادرات نفت
رییس جمهوری همچنین گفت: در سال ۹۴، ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم تا چاه ها را برای نفت آماده کنیم، چاه ها برای تحریم ها خوابیده و قفل بود، چندین سال بود که این چاه ها بسته شده بود، برای این که چاه ها بازسازی شود و ما بتوانیم از آن نفت بگیریم ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم و چه قدر کارگران تلاش کردند و به دلیل این تلاش ها صادرات نفت ما در عرض چند ماه دو برابر شد.
روحانی افزود : امروز صادرات نفت ایران نسبت به سال های ۹۱ تا ۹۳ دو برابر شده است، همین پولی که سازمان تامین اجتماعی به مستمری بگیران می دهد ۵۲ هزار میلیارد تومان است، از طرفی ببینید پول نفت ما چقدر است؟ پول نفت کمتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است، می گویند پول نفت را دولت چه می کند.
وی اضافه کرد: ۵۵ درصد پول نفت را به مستمری بگیران می دهیم، این جزیی از مخارج دولت است، اگر نفت و پتروشیمی صادر نشود، زندگی ما سخت و مشکل می شود، ما همه باید دست به دست هم دهیم و این حرکت را به وجود آوریم.
رییس قوه مجریه گفت: اگر می خواهید امسال کالای ایرانی افتخار ما باشد و مردم سراغ کالای ایرانی بروند، این موضوع از نشاط کارگرها آغاز می شود اگر کارگری دعوا کرده باشد و عصبانی و ناراحت باشد نمی تواند درست کار کند، هنرمندانه نمی تواند کار کند.

** ایجاد جاذبه برای فروش کالا
رییس جمهوری با تاکید بر این که باید برای فروش کالا جاذبه ایجاد کرد، اظهار داشت: ما باید کیفیت کالا را بالا ببریم، باید اقدامی که برای ساخت کالا انجام می دهیم به گونه ای باشد که مشتری را جذب کند حتی اگر خود کالا با کیفیت باشد و بسته بندی آن با کیفیت نباشد درست نیست .
روحانی به باور نادرست در زمینه ترجیح کالای خارجی بر کالای ایرانی اشاره کرد و افزود : فرهنگ بسیار بدی سال ها در ایران از مغازه دار تا خریدار وجود داشته است و آن این بوده که می گویند جنس خوب جنس خارجی است مگر هر چیزی خارجی است خوب است، این که جنس خارجی را معادل جنس با کیفیت قلمداد کردیم اشتباه بزرگ در فرهنگ ما است.
روحانی ادامه داد : باید عِرق ملی ما به حرکت درآید، حتی اگر کیفیت جنس ایرانی کمی از خارجی کمتر است باید جنس ایرانی بخریم، البته اگر فاصله بسیار زیاد شود کار سخت می شود، اگر جنس ایرانی گران و با کیفیت پایین تولید کنیم به فروش نمی رود و در انبار کارخانه می ماند.

**دولت باید چابک شود
رییس جمهوری گفت : در گذشته تصور این بود که جوان باید تحصیل کند و سپس دولت باید آن را استخدام کند، همه دنبال صندلی و میز در اداره ای بودند امروز این دوره گذشته است، دولت فربه و چاق شده است و نمی تواند راه رود این دولت باید وزنش را کم کند با این وزن، نه تنها نمی تواند تند راه رود کم کم راه معمولی را هم باید با ویلچر برود.
روحانی افزود : ما نمی توانیم دولت را هر روز بزرگ و بزرگ تر کنیم، دولت باید لاغر و چابک شود تا بتواند کار کند.
وی تاکید کرد: به کمک شما کارگران ایرانی آبادتر و سرافراز تر خواهیم داشت.

** توطئه امروز دشمنان ایجاد ناامیدی است
رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با تبریک میلاد حضرت ولیعصر(عج) گفت:اعتقاد ما به امام دوازدهم، و به مهدویت است ، انتظار برای روز ظهور و امید ما برای تحقق عدالت جهانی به دست آن بزرگوار به ما مسیر و آینده درخشان را نوید می دهد و این تفاوت ما معتقدین به امام دوازدهم (عج) با دیگران است.
روحانی افزود : عده ای آینده تاریخ را تاریک می بینند.این تفکر که فردا روز بسیار بدی است، سال دیگر سال بسیار سختی است و روز به روز در مشکل بیشتر قرار می گیریم، نادرست است و با منطق، اعتقادات و فرهنگ ما سازگار نیست.
وی ادامه داد: در دولت همیشه وزیران را در ذهنم به دو دسته تقسیم بندی می کنم؛ البته هر دو دسته آدم های خوب و پرتلاش هستند. نوای عده ای از اول سال ناامیدی است و می گویند امسال بودجه کم است، مجلس بودجه را کم تصویب کرد، نفت ارزان شد، مالیات چه شد. تمام صحبت های آنها ناامیدی است البته تلاش کردم، گوشم نسبت به این حرف ها کم بشنود عده ای هم امیدوارانه حرف می زنند، بارندگی کمتر است، اما باید این کار را انجام دهیم، الگوی کشت را تغییر دهیم، کشاورزان در برخی مناطق برنج کاری نکنند، تشویق کنیم آبخیزداری چگونه انجام شود، هم پیشنهاد می دهند و هم امیدوار هستند.
روحانی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: ایشان مرد بسیار امیدواری بود به وی می گفتم امید شما خیلی زیاد است، ۶ سال در زندان بود می گفت، هیچ شبی در زندان نخوابیدم مگر این که می گفتم صبح آزاد می شوم.
ونی با تاکید بر این که امیدواری به آینده مسئله بسیار مهمی است، یادآور شد : یک توطئه دشمنان علیه ملت ایران ایجاد یاس و ناامیدی برای آینده کشور است.
روحانی گفت : آقایی که در آمریکا اخیرا سمتی به او داده و خیلی بد دهن است و نسبت به ایران هم همیشه بد حرف می زند از پارسال می گفت که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سال انقلاب خود را نخواهد دید، حال ما به کوری چشم او وارد چهلمین سال انقلاب شدیم.
وی ادامه داد: ان شاءالله با امید و موفقیت بیشتر امسال را به پایان می بریم و ۲۲ بهمن جشن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار می کنیم.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *