کد خبر: 23963
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷
عدالت ✍️مصطفی ملکیان 🔹عدالتی که مورد نظر من است، عدالت سقراطی است؛ نه عدالتی که ارسطو می گفت، یا عدالت به آن معنایی که امروز گفته می شود و نه به معنای عدالت اجتماعی است. به بیان ساده، عدالت یعنی این که من بیش از آنچه باور دارم که حق من است، مطالبه نکنم. خیلی... مطالعه بیشتر »

عدالت

✍️مصطفی ملکیان

🔹عدالتی که مورد نظر من است، عدالت سقراطی است؛ نه عدالتی که ارسطو می گفت، یا عدالت به آن معنایی که امروز گفته می شود و نه به معنای عدالت اجتماعی است. به بیان ساده، عدالت یعنی این که من بیش از آنچه باور دارم که حق من است، مطالبه نکنم. خیلی از افراد بیش از حق خود مطالبه می کنند، اما چون به آن نمی رسند می گویند ما عادليم. در عدالت اصلا مطالبه بیش از خود در کار نیست.

🔹مرتبه ی بعدی این است که آنچه را حق خود می دانم، از خودم افراز کنم و به دیگری ببخشم. این افراز حق خود، یعنی این که از چیزی که به من تعلق دارد قطع تعلق بکنم؛ نه قطع تعلق به قصد اعراضی منفی، بلکه اعراض منفی برای رجوع مثبت و برای دادن به دیگری، مرحله ی سوم این است که نه فقط به حق خودم راضی باشم، و نه فقط بخشی از حق خودم را به شما ببخشم، بلکه اصلا شما را دوست بدارم. این دوست داشتن عالی ترین مرتبه ی معنوی است. یعنی یک ملاک جدی و غیر قابل خدشه برای معنوی بودن انسان این است که انسان به همه ی جهان هستی – و در بحث ما، به همه عالم انسانی – علاقه مند باشد. این محبت، غیر از احسان است.

🔹عدالت و احسان یک وجه اشتراک دارند و آن این است که هر دو عمل، جوارحي اند. ولی دوست داشتن، امری جوانحی است. عدالت و احسان چیزی است که ما در بیرون انجام می دهیم. ولی محبت چیزی است که به درون ما ربط دارد. این دوست داشتن به حدی است که حتی شامل بدکاران هم می شود. آن کسانی که به آن مرتبه ی عالی می رسند، مثل گاندی می شوند که می گفت از بدکاری تنفر دارم، اما به بد کاران عشق می ورزم. از دروغ گفتن تنفر دارم، اما از دروغ گویان تنفر ندارم، بلکه به آنها عشق می ورزم. از تکبر نفرت دارم، ولی متکبران را دوست دارم؛ نه از این حیث که بد کار یا دروغ گو یا متكبرند، بلکه از این حیث که انسانند. اگر این سه پیش بیاید، حتی عدالت موجود در معنویت هم کافی است برای این که آن معضلی که می گفتیم پدید نیاید؛ چه برسد به این که احسان و محبت هم در کار باشد.

برگرفته از کتاب سنت و سکولاریسم

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای