کد خبر: 27725
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان: اندیشه ورزی مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه است مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه را وجه اندیشه ورزی دانست و گفت: ما باید تصورمان را از هر دو مکان تغییر دهیم، زیرا گاهی مسجد را صرفا یک نمازخانه و کتابخانه را صرفا یک قرائت خانه می دانیم. هادی نوری در... Read more »

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان:
اندیشه ورزی مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه است

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه را وجه اندیشه ورزی دانست و گفت: ما باید تصورمان را از هر دو مکان تغییر دهیم، زیرا گاهی مسجد را صرفا یک نمازخانه و کتابخانه را صرفا یک قرائت خانه می دانیم.

هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان مساجد استان گیلان که در مسجد فاطمیه رشت برگزار شد، با بیان اینکه پیشنهاد برگزاری نشست مذکور از جانب هیئت امنای مسجد مطرح شده است، اظهار کرد: مسیر ما مورد توجه قرار گرفته است و مسئولیت ما سنگین تر شده است.

وی برگزاری نشست های کتابخوان را یکی از برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: نشست کتابخوان را از نخبگان جامعه آغاز کردیم و تاکنون نشست کتابخوان مدیران دستگاه ها، شهرداران، فرمانداران، بانوان مدیر و فرماندهان سپاه برگزار شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با اشاره به برگزاری نشست کتابخوان مدیران شهرستانی، تصریح کرد: این نشست در همه شهرستان ها در قالب شورای اداری برگزار خواهد شد. البته تاکنون در شهرستان های انزلی، آستارا و صومعه سرا برگزار کردیم و به زودی شهرستان آستانه اشرفیه میزبان ما خواهد بود.

نوری، با بیان اینکه در حال حاضر کارکنان دستگاه های اجرایی و مساجد را هدف برگزاری نشست کتابخوان قرار دادیم، گفت: شاید این ذهنیت وجود داشته باشد که چه ارتباطی میان کتاب و دستگاه اجرایی وجود دارد و یا چرا مسجد که پایگاه عبادی و معنوی و محل نماز و نیایش است، باید به مکانی برای کتابخوانی و بحث و گفتگو تبدیل شود؟!

وی با اشاره به وجوه مشترک مسجد و کتابخانه، ادامه داد: در مسجد تمایزی میان انسان ها وجود ندارد و جنسیت و قدرت و ثروت و… ملاک نیست لذا در کتابخانه های عمومی ما نیز همین فضا حاکم است و از همه اقشار با همه سلایق و گرایشات سیاسی در کتابخانه حضور دارند.

این مقام مسئول، با بیان اینکه ۱۰۷ کتابخانه عمومی در سراسر استان گیلان داریم، خاطرنشان کرد: کتابخانه های ما دارای تنوع و گستردگی هستند و اگر امکانات بیشتری از حیث نیرو داشتیم، به صورت شبانه روزی پذیرای مردم بودیم. کتابداران ما در کتابخانه های شهرستان رشت با کمترین انتظارات مادی سه شیفته کار می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، مسجد و کتابخانه را محل تجمع و گردهمایی دانست و عنوان کرد: از زمان صدر اسلام تاکنون همه افراد این امکان را دارند که در مسجد حضور پیدا کنند و به بحث و گفتگو بپردازند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۶۰۵ نشست کتابخوان با موضوع نقد و بررسی کتاب در استان برگزار کردیم، متذکر شد: مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه، وجه اندیشه ورزی است. ما باید تصورمان را از هر دو مکان تغییر دهیم، زیرا گاهی مسجد را صرفا یک نمازخانه و کتابخانه را صرفا یک قرائت خانه می دانیم. نمازخانه دیدن مسجد، تقلیل جایگاه والای آن است، زیرا مسجد و کتابخانه محل آمد و شد فکری است.

نوری، با تاکید بر اینکه باید کتابخانه را به مثابه یک پایگاه فرهنگی ببینیم، گفت: امیدواریم که نوجوانان و جوانان به جای رفتن به قلیان سراها، راه به کتابخانه پیدا کنند و برای این مهم برنامه داریم.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای