کد خبر: 28830
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷
نشست خبری مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان: «پویش اهداء اسناد ملی» راهی برای صیانت از هویت ملی است / حاضر به خریداری اسناد نیز هستیم/ اسناد گیلانی بودن خطه حیران موجود است اسناد ادارى مهمترین اسناد در استان گیلان است که توسط این مرکز پیگیرى و جمع آورى میشود.اسناد تاریخى نیز با اهداء... Read more »
نشست خبری مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان:

«پویش اهداء اسناد ملی» راهی برای صیانت از هویت ملی است / حاضر به خریداری اسناد نیز هستیم/ اسناد گیلانی بودن خطه حیران موجود است

اسناد ادارى مهمترین اسناد در استان گیلان است که توسط این مرکز پیگیرى و جمع آورى میشود.اسناد تاریخى نیز با اهداء گیلان شناسان و مردم صورت میگیرد.از برنامه سازمان در این رابطه تخصیص گروهى براى ارزیابى اسناد است که کار ارزش گذارى اسناد را انجام می دهند و حتى در برخی موارد این اسناد خریدارى میشود.

به گزارش خبر سرو به نقل از گیل خبر ژاله حساس خواه مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان در نشستی با اصحاب رسانه در آستانه هفته اسناد ملی،با اشاره به شروع هفته اسناد ملی و میراث مکتوب از روز ۱۷ اردیبهشت گفت: روز رسمی و تقویمی اسناد ملى و میراث مکتوب، ١٩ اردیبهشت است اما شروع برنامه های سازمان اسناد از روز ١٧ اردیبهشت به دلیل مصوب شدن آغاز به کار این سازمان در این روز است. در این راستا هدف این نشست توجه بیشتر به رسانه اى شدن برنامه های هفته اسناد است.

حساس خواه در ادامه درباره پویش اهداء اسناد بومی و ملی تشریح کرد و گفت:  هنگامیکه موضوعى در جامعه مغفول باقى میماند با راه اندازى پویش و آگاهى دادن نسبت آن، به بیدارى جامعه می پردازیم و ایجاد هفته اى به نام اسناد در راستای چنین اهدافی است.همچنین پویش اهداء اسناد ملی برای آگاهی و جمع آوری اسناد موجود در دست مردم راه اندازی شده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ادامه با اشاره به برنامه های تبیین شده در هفته اسناد ملی خاطر نشان ساخت: پیشنهاداتى از سوی کارشناسان و نخبگان مطرح شد که شاهد برنامه ریزی و  اجرایى شدن آن در هفته آینده خواهیم بود.

حساس خواه گام نخست را دعوت از فرماندارى ها جهت همراهى در اطلاع رسانى در شهرهاى استان بیان کرد و اذعان داشت:این فراخوان در نشستی با فرمانداران مطرح شد که با استقبال خوبى از سوی آن ها  مواجه شدیم.همچنین با هماهنگی فرماندارى استارا نیز با توجه به حواشى مربوطه درباره حیران،برنامه ای ویژه طی هفته اسناد ملی تحت این عنوان در آستارا خواهیم داشت.همچنین در دیدار نوروزى با بزرگانی از آستارا نیز درخواستی مبنی بر اهداء اسناد بومی و ملی مطرح شد که با استقبال خوبى مواجه شدیم و که به پویشى به نام اهداء اسناد تاریخى در راستای احیاى هویت ملى منجر شد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان در رابطه با منطقه حیران و اسناد موجود درباره این خطه از گیلان تاکید کرد: اسناد و مدارکی از سوی مردم آستارا در حال ثبت است که قدمت و عقبه تاریخی حیران را به وضوح بیان میکند.چنین اظهار نظر هایی از سوی برخی افراد بیشتر به بازی بچه گانه شباهت دارد یا شاید از سر جلب افکار عمومی برای ایجاد محبوبیت و پیش برد اهداف انتخاباتی است.

وی در ادامه افزود: برنامه های تعیین شده هفته اسناد از ۱۷ ام اردیبهشت تا ۲۲ ام اردیبهشت ماه انجام خواهد شد که به شرح ذیل می باشد:
روز اول، ١٧ اردیبهشت: افتتاح نمایشگاه اسناد در خانه فرهنگ رشت
روز دوم، ١٨ اردیبهشت: برگزاری کارگاهی تحت عنوان سند شناسى و سند خوانى در سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان
روز سوم، ١٩ اردیبهشت: نشست علمى تحت عنوان نقش اسناد در تبیین هویت ملى در پژوهش کده گیلان شناسی
روز چهارم، ٢٠ اردیبهشت: تکریم از همکاران و همیاران در جمع آورى اسناد ادارى و تاریخى تقدیر از پژوهشگران جمع آورى اسناد
روز پنجم، ٢١ اردیبهشت: تور تاریخى به همراه یک تیم ۴۵ نفره به آستارا ضمن بازدید از نمایشگاه اسناد و بازدید از منطقه حیران
روز ششم، ٢٢ اردیبهشت: روز پایانى همایش نکوداشت و بزرگداشت تاریخ سازان گیلان برگ اول دکتر حشمت یکى از سند هاى ارزشمند تاریخ گیلان و ایران ،رونمایى کتاب یادمانده هاى استاد فریدون نوزاد به صورت تاریخ شفاهى در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

حساس خواه در ادامه در راستای اطلاع رسانی عمومی از این برنامه ها خاطر نشان ساخت: با هماهنگی های صورت گرفته با شهرداری و شورای شهر، ٢٠ استند و بنر برای اطلاع رسانى در سطح شهر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به حساس بودن اسناد و قدمت آنها و همچنین آسیب پذیر بودن و شرایط خاص نگهداری اسناد اظهار داشت: اکثر اسناد ملی و برخی اسناد بومی با توجه به کمبود امکانات در استان، برای نگهداری به مرکز اسناد در تهران فرستاده می شود.در این راستا برای رفع این مشکل با رایزنی های صورت گرفته و با همکارى نمایندگان استان در مجلس و دولت، قرار است که در استان گیلان نیز یک مخزن استاندارد جهت نگهدارى اسناد دایر شود.

حساس خواه افزود: همه کشورها براى ماندگارى و ثبت هویت ملی خود هزینه هاى هنگفتى صرف میکنند چرا که این بخش بسیار حائز اهمیت است.ازین رو سازمان اسناد و کتابخانه ملی مستقیما زیر نظر نهاد ریاست جمهورى است که تا کنون ٢٨٠ میلیون برگ سند با قدمتی بالغ بر ٧ قرن در این سازمان نگهدارى میشوند.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان در پاسخ به سوال خبرنگار گیل خبر درباره اقدامات مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان علاوه بر اهداء مردمی اسناد جهت جمع آوری و پیگیری اسناد موجود چه بوده است اذعان داشت: اسناد ادارى مهمترین اسناد در استان گیلان است که توسط این مرکز پیگیرى و جمع آورى میشود.اسناد تاریخى نیز با اهداء گیلان شناسان و مردم صورت میگیرد.از جمله برنامه های سازمان در این رابطه تخصیص گروهى براى ارزیابى اسناد است که کار ارزش گذارى اسناد را انجام می دهند و حتى در برخی موارد این اسناد خریدارى میشود.

حساس خواه ادامه داد: مرکز اسناد گیلان در جست و جوى اسناد بومی و ملی حتى به کشورهاى همجوار سفر کرده اما به دلیل قدمت کم سازمان اسناد در گیلان چنین فعالیت هایی با همکارى سازمان هاى دیگر صورت گرفته است.

وی درباره نبود نمایشگاهی دائم براى نمایش اثار ارزشمند به صورت یک موزه خاطر نشان ساخت: چنین موزه ای نیازمند مکان مناسب و شرایط نگهدارى مناسب براى اسناد است تا در معرض عموم قرار گیرد که این امر نیازمند همکاری مضاعف از جانب نمایندگان استان گیلان و دولت است.

ژاله حساس خواه در انتها با اشاره به اینکه عمر مفید یک سند در خانه ۵٠ سال است تاکید کرد: با اشراف به اینکه میتوان با اهداء اسناد ملی و بومی به سازمان اسناد در حفظ و نگهدارى آن سهیم باشیم و اسناد اهداء شده نیز به نام همان شخص و خانواده به یادگار میماند،از همه مردم درخواست پیوستن به پویش اهداء اسناد به سازمان را داریم تا بتوانیم هویت ملى را حفظ کنیم و از خطر بحران هویتى در امان باشیم.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای