کد خبر: 28571
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷
بولتون: در مذاکره با کره‌شمالی، “الگوی لیبی” را در نظر داریم مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری CBS اظهار کرد، آمریکا در مذاکراتش با کره شمالی، “مدل لیبی” را در نظر می‌گیرد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا که در هفته سوم تصدی این پست به سر می‌برد،... Read more »

بولتون: در مذاکره با کره‌شمالی، “الگوی لیبی” را در نظر داریم

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری CBS اظهار کرد، آمریکا در مذاکراتش با کره شمالی، “مدل لیبی” را در نظر می‌گیرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا که در هفته سوم تصدی این پست به سر می‌برد، در خصوص مذاکرات با کره شمالی طی مصاحبه خود با شبکه CBS گفت، در مذاکره برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ، “الگوی لیبی” را در نظر داریم و هنوز به جز صحبت در خصوص این گفت‌وگوها، اقدام دیگری صورت نگرفته است.

بولتون اظهار کرد: آنان گفته‌اند که از آزمایش‌ موشک‌های بالستیک و آزمایش‌های هسته‌ای دست می‌کشند و اخیرا همچنین اقدامی صورت نداده‌اند. این می‌تواند نشانه‌ای بسیار مثبت باشد و از طرفی هم می‌تواند نشان دهد که آنان به مرحله‌ای از پیشرفت رسیده‌اند که اکنون دیگر نیازی به آزمایش ندارند. ما همچنین مفاهیم دیگری را از این اقدام برداشت می‌کنیم. رئیس‌جمهوری برای استفاده از این فرصت مصمم است. امیدواریم به موفقیتی واقعی دست یابیم اما در اداره کشور بی‌تجربه و ساده‌لوح نیستیم و مسائل بسیاری در دیدار با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) مطرح خواهد شد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهارات مطرح شده را مبنی بر اینکه اگر آمریکا به عدم حمله به کره شمالی متعهد شود، پیونگ‌یانگ از تسلیحاتش دست می‌کشد، بخشی از پروپاگاندای کره شمالی خواند و گفت، چنین اظهاراتی مسؤولیتی را به دوش آمریکا نمی‌گذارد.

وی افزود: به عقیده من دست کشیدن از تسلیحات هسته‌ای یک تصمیم استراتژیک است که کره شمالی باید آن را اتخاذ کند. چیزی که ما از آن‌ها می‌خواهیم مدرک واقعی است، نه لفاظی. برای مثال مذاکرات در مورد لیبی به طور محرمانه صورت گرفت و علنی نبود. اما کاری که لیبی برای از بین بردن شک‌وتردیدهای ما انجام داد این بود که به ناظران آمریکا و انگلیس اجازه داد از پایگاه‌های هسته‌ای این کشور دیدن کنند و این نشانگر اعتماد آنان به مکانیزم‌های بین‌المللی بود. آنان را پیش از این هیچ‌گاه این‌طور ندیده بودیم.

بولتون اذعان کرد: کره شمالی می‌تواند مثل لیبی عمل نکند اما باید حرکتی قاطع و محسوس نشان دهد که نمایانگر این تصمیم استراتژیک باشد. کیم جونگ اون نظراتی دارد و ما باید آن‌ها را بشنویم.

مشاور امنیت ملی ترامپ همچنین در خصوص تاریخ و مکان مذاکرات با کره شمالی گفت: هنوز در حال بررسی محل و تاریخ برگزاری نشست‌ها هستیم و همچنان زمان و مکان دقیقی برای آن تعیین نشده است.

بولتون تصریح کرد: ترامپ برای آغاز این مذاکرات آماده است و تمایل داریم به نتیجه‌ای برسیم که بتوانیم برنامه‌ریزی‌های لجستیک را انجام دهیم.

وی همچنین درباره سه شهروند آمریکایی که در کره شمالی بازداشت هستند، اظهار کرد، وضعیت این سه تن اولویت ترامپ است و آزادی آن‌ها پیش از آغاز مذاکرات نشانگر حسن نیت کیم جونگ اون خواهد بود، این در حالی است اگر شرایط میان دو کشور عادی بود، این افراد حتی دستگیر هم نمی‌شدند.

بولتون درباره مساله توافق هسته‌ای ایران از بیان نظر شخصی خود سر باز زد و گفت، تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده رئیس جمهوری است و او تنها در مقام مشاور امنیت ملی به وظیفه خود عمل کرده و به ترامپ مشاوره می‌دهد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای