کد خبر: 36663
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷
انتقادات صریح کلانتری به عدم همکاری برای احیای دریاچه ارومیه  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مصوبات را اجرا کنید یا از دولت بروید پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف و با حضور اعضا برگزار شد. روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این جلسه که با حضور عیسی کلانتری،... Read more »

انتقادات صریح کلانتری به عدم همکاری برای احیای دریاچه ارومیه

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مصوبات را اجرا کنید یا از دولت بروید

مراسم درختکاری با حضور عیسی کلانتری در جزیره کیش

پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف و با حضور اعضا برگزار شد.

روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این جلسه که با حضور عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق این ستاد برگزار شد، عباس سروش، معاون آب و آبفای وزارت نیرو، علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، حمید ظهرابی، معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، تقی کهوریان، معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و کارشناسانی از وزارت‌خانه‌های ذکر شده و دفاتر استانی حضور داشتند.

در ابتدای نشست علی حاجی‌مرادی، مسئول واحد سیاستگذاری دفترتلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه با ارائه گزارشی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت.

پس از آن کلانتری در صحبت‌هایی صریح، به انتقاد از عملکرد واحدهای مختلف که با مساله احیاسازی دریاچه ارومیه در ارتباط هستند، پرداخت و گفت: مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیرمجموعه دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها تصمیمی که دولت اتخاذ می‌کند را قبول ندارند؛ انتقاد را از خودمان شروع می‌کنم و می‌گویم خود ما هم در سازمان محیط‌زیست آن طور که باید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم.

وی ادامه داد: واحدهای اجرایی دیگری هم که خارج از سازمان محیط زیست فعالیت می کنند و با موضوع احیا دریاچه ارومیه مرتبط هستند، کار اساسی در این زمینه انجام نداده اند؛ مثلا وزارت جهاد کشاورزی به‌خصوص جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اصلا به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است.

وی با اشاره به مصوباتی درباره عدم توسعه سطح زیرکشت آبی در حوضه دریاچه ارومیه، افزود: بعد از تصویب مصوباتی به منظور جلوگیری از توسعه سطح زیرکشت آبی در حوزه، سالانه ۸۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت آبی در حوضه توسعه پیدا کرده است. این یعنی ۲۴۰۰۰ هکتار افزایش مساحت زیر کشت کشاورزی در منطقه طی سه سال که با احتساب ۱۰ هزار متر مکعب آب مصرفی در هر هکتار، به عبارتی در پایان این سه سال ۲۴۰ میلیون متر مکعب افزایش مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه وجود داشته است و وقتی این اطلاعات کنار هم قرار می گیرند به نظر می رسد که دولت توسط برخی سر کار گذاشته شده است.

کلانتری درباره همکاری نکردن دستگاه های اجرایی در استان ها با ستاد احیا دریاچه ارومیه، گفت: دولت چیزی تصویب می‌کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مساله کوچک اندکی ریسک کنند. اگر قرار باشد دولت تصمیم بگیرد و دستگاه‌های اجرایی استانی به شیوه خود اجرا کنند بی‌شک ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود.

عیسی کلانتری درباره مساله رهاسازی مازاد آب سدها، اظهار کرد: مساله رهاسازی مازاد آب سدها در زمان حمید چیت‌چیان (وزیر نیروی دولت یازدهم) تصویب شد و قرار شد اگر آب سدها در حوزه آبریز از یک میزان بیشتر شد در اختیار دریاچه قرار گیرد و همه آن سهم دریاچه باشد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون سه بار با وزیر نیرو مکاتبه کردم، علی رغم اینکه هر ماه هم جلسه داریم، اما زیر مجموعه وزیر نیرو به ما جواب نمی‌دهند! دلیل آنها هم این است که شاید در تابستان درجه حرارت ارومیه ۵۰ درجه شود و آب بیشتری تبخیر شود بنابراین ما نمی‌توانیم آب سدها را در اختیار دریاچه قرار دهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، تاکید کرد: دلایل و توجیهاتی که از سوی وزارت نیرو عنوان می شود فقط برای انجام ندادن کار است و آنها می خواهند تا در این زمینه کاری صورت نگیرد و در واقع با این عملکرد ستاد احیاء قطعا موفق نخواهد شد.

وی افزود: در سال ۹۳ تصمیم گرفته شد که سطح زیر کشت چغندر افزایش پیدا نکند اما وزارت صنعت و معدن یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه آورد که این مساله به طور واضح با مصوبه هیات وزیران در تناقض است.

وی ادامه داد: به این شکل نمی توان تصمیم گرفت و آنها را اجرایی کرد در نتیجه موفقیتی هم در کار نخواهد بود؛ مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید. رئیس جمهور اخیرا در سفر تبریز به من گفتند که به شدت با این موضوعات برخورد خواهند کرد.

کلانتری، تاکید کرد: اگر واقعا عضو دولت هستید مصوبات دولت را باید اجرایی کرده و به آن عمل کنید. اگر هم نمی‌خواهید عضو دولت باشید استعفا بدهید و بروید.

وی در پایان با صحبت هایی صریح، اظهار کرد: اگر مصوبات را قبول ندارید وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم. اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد. مدیر کلی که سیاست‌های مجموعه را نمی‌تواند در منطقه اجرا کند مجبور نیست بماند، بهتر است استعفا بدهد و برود.

در ادامه این نشست کارشناسان سازمان‌های مختلف به ارائه گزارش از عملکرد سازمان خود پرداختند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای