کد خبر: 49694
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - خرداد ۵, ۱۳۹۷
ایا برجام دیگر فقط یک سند است؟ دیگر این واقعیتی انکارناپذیر است که برجام تبدیل به زبان مشترک جهانی شده است و بیراه نیست اگر بگوییم این زبان مشترک، حتی روابط سرد بین برخی کشورها را گرم کرد. نمونه این اتفاق در همین نشست اخیر سن پترزبورگ اتفاق افتاد و بیهوده نبود که نام نشست... Read more »

ایا برجام دیگر فقط یک سند است؟


دیگر این واقعیتی انکارناپذیر است که برجام تبدیل به زبان مشترک جهانی شده است و بیراه نیست اگر بگوییم این زبان مشترک، حتی روابط سرد بین برخی کشورها را گرم کرد. نمونه این اتفاق در همین نشست اخیر سن پترزبورگ اتفاق افتاد و بیهوده نبود که نام نشست مشترک روسیه و فرانسه را «اجلاس شکست یخ ها» در روابط دوجانبه نام نهادند.

مسکو و پاریس مرحله جدیدی از توافقات دوجانبه را بعد از جلساتی طولانی آغاز و بر از سرگیری فعالیت کانال های ارتباطی بین دو کشور، چهار سال پس از بحران اوکراین تاکید کردند اما حلقه وصل و فصل مشترک در روابط جدید دو کشور، نه اوکراین، بلکه برجام و فهم مشترک درباره آن با تاکید بر خطر یکجانبه گرایی آمریکا برای همه بود. فهم مشترک درباره برجام، دو کشور را پس از سال ها رکود در روابط برای حل مسائل دیگر به هم نزدیک کرد.

اروپایی ها البته پیش از این هم زهر یکجانبه گرایی  دولت آمریکا را چشیده بودند. خروج واشنگتن از توافق آب و هوایی پاریس، اولین ضربه دولت ترامپ به حیثیت و حق حاکمیت سایر کشورها بود با علم به اینکه، بسیاری از کشورهای عضو توافق پاریس نه در دسته رقبا یا دشمنان آمریکا بلکه کشورهایی بودند که واشنگتن آنها را شریک اقتصادی یا نظامی خود می داند.
کار درباره سرنوشت برجام به جایی رسید که حتی قانونگذاران آمریکایی هم، خطر یکجانبه گرایی دولت را درک کردند و کنگره آمریکا، اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از ترامپ گرفت.
مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه ای تصویب کرد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت ترامپ گرفته و در اختیار کنگره قرار می دهد.
این اصلاحیه که از سوی «کیت الیسون» عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده و مورد حمایت تعدادی دیگر از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه این مجلس بود، به اتفاق آرا تصویب شد.
به نظر می رسد یکجانبه گرایی آمریکا و بازی با حیثیت شرکای این کشورها حالا با برجام به نقطه جوش خود رسیده است و تفاهم بر سر پایان دادن به یکجانبه گرایی واشنگتن، اکنون در ایستگاه حفظ برجام، بالاترین حد خود را تجربه می کند.
اگر برجام در زمان تایید توافق و امضای آن در حال گذر از پیچی تاریخی بود، اکنون می توان گفت که این سند تاریخی، راه را برای اهدافی بزرگتر از پیوستن ایران به باشگاه بزرگان هسته ای جهان صاف کرده است؛ پایانی بر نقض حاکمیت کشورهایی که می خواهند مستقل بمانند و عمل کنند.
برجام دیگر فقط یک سند نیست؛ بلکه تا انجا در مناسبات جامعه بین الملل نفوذ کرده که گریزی از واکنش به نه برجامی ترامپ نیست و و تا انجا پیش رفته که میتوان گمان برد که این چراغی برای نقشه راه جدید کشورها روشن کرده است.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای