کد خبر: 45634
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
بهمن ارجمند؛ سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی پیش از این در متنی مستقل عرض شد که با توجه به ادعای مدافعان سوسیال دموکراسی، تعابیر دوگانه ای از سوسیال دموکراسی وجود دارد : الف.سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ب.سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی ✅ در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ، که اصطلاحا به آن سوسیالیسم... Read more »

بهمن ارجمند؛

سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی

پیش از این در متنی مستقل عرض شد که با توجه به ادعای مدافعان سوسیال دموکراسی، تعابیر دوگانه ای از سوسیال دموکراسی وجود دارد :

الف.سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم

ب.سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی

✅ در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ، که اصطلاحا به آن سوسیالیسم دموکراتیک می گویند ، اگر چه به ظاهر دموکراسی وجود دارد ، اما دموکراسی به انتخابات، تقلیل یافته و گزینه های پیش روی انتخاب کنندگان ، چیزی جز اهداف سوسیالیستی نیست و کاندیداها نیز کسانی جز معتقدان به نظام سوسیالیستی نیستند، یعنی در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ، مردم نمی توانند با رای خود، مالکیت دولتی- عمومی را لغو کنند. به نوعی ساختار اقتصادی جامعه و به تبع آن ساختار فرهنگی و سیاسی دست نخورده باقی می ماند. در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ، مردم در درون یک ساختار ایدئولوژیک زندگی می کنند که جز انتخاب گزینه های معرفی شده از طرف حکومت سوسیالیستی، گزینه ای دیگر پیش روی ندارند.( تجربه ی بلوک شرق)

✅ سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی یک نظام یا ساختار نیست بلکه گرایشی است در درون یک نظام دموکراتیک و پارلمانی که می کوشد از پتانسیل انتخاباتی نظام دموکراتیک در جهت اهداف سوسیالیستی و چپ بهره برد. از این منظر سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی به ساختار دموکراتیک نظام حاکم وفادار است، بنابراین پس از کسب قدرت عزم نمی کند که قانون اساسی پارلمانتاریستی و دموکراتیک را که انتخابات دوره ای را با وجود احزاب مختلف پذیرفته، ملغی سازد و با سو استفاده از هیجانات پوپولیستی، کل ساختار دموکراتیک را به نفع خود واژگون سازد.( تجربه ی کشورهای اسکاندیناوی)

✅ سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی ، به انتخاب مردم گردن می نهد و در یک دوره ی چهار ساله تحمل می کند تا مخالفان بر مسند قدرت نشینند با این وجود، معتقدان سوسیال دموکرات با اولویت دموکراسی ، مترصد خواهند بود در انتخابات بعدی به دلیل نواقص و خلاهایی که سیاست های لیبرالی در جامعه پدید می آورد ، برای کسب دوباره قدرت و پیاده کردن سیاست های ترمیمی خود در درون این نظام برای یک دوره ی چهارساله ی دیگر اقدام کنند.

✅ گرایش سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی در درون یک نظام دموکراتیک می زید و در نزد اینان دفاع از نظام دموکراتیک و پارلمانی بر داعیه های سوسیالیستی اش اهمیت والاتری دارد. زیرا در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم جز آنچه الیگارشی حزبی اندیشیده و گفته است و برای خود غول بوروکراتیکی جهت تامین منافع رهبران حزبی ( طبقه ی جدید : میلوان جیلاس ) پدید آورده ، نمی توان طرحی دیگر در انتخابات درانداخت، چنان که در دوران رقابت تسلیحاتی که منجر به فروپاشی اقتصاد و جامعه ی سوسیالیستی در بلوک شرق شد ، کسی نمی توانست فریاد زند که بودجه ی درنظر گرفته شده در تسلیحات در امور مهم تری چون بهداشت ، آموزش ،درمان ، فرهنگ هزینه شود زیرا یا سربه نیست می شدند و یا به سیبری ، این آخرین منزلگاه دایی جان یوسف، جهت تنبه اعزام می شدند. اما سوسیال دموکرات هایی که دموکراسی را بر سوسیالیسم مقدم می دارند این امید را دارند که در درون نظام پارلمانی و دموکراتیک، اهداف اصلاحی و ترمیمی خود را دنبال کنند.درون نظام پارلمانی و دموکراتیکی که حتی احزاب لیبرال با آنان شانسی برابر برای پیروزی دارند.

✅سوسیال دموکراسی با اولویت دموکراسی می کوشد ابتدا ساختاری دموکراتیک داشته و در درون این ساختار دموکراتیک، گزینه ی اصلاحی خود را به عنوان صرفا به عنوان یک گزینه در میان گزینه های دیگر ، پیش روی انتخاب مردم قرار دهد.

✅ اگر بپذیریم که دموکراسی به توسعه ی اجتماعی(رشد طبقه متوسط )، به توسعه ی اقتصادی ( اقتصاد صنعتی و مولد) و به توسعه ی فرهنگی( رشد فرهنگ نسبی گرایانه و تنوع فرهنگی) نیاز دارد ، الغای مالکیت خصوصی در سوسیال دموکراسی با اولویت سوسیالیسم ، همه ی زمینه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی دموکراسی را از بین می برد.

بهمن ارجمند

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای