کد خبر: 53613
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - خرداد ۱۰, ۱۳۹۷
بهمن ارجمند سیاست داخلی ما یا سیاست خارجی آنها در خبرها آمده است که یکی از مسئولان سابق سازمان اطلاعات اسرائیل گفته است که برای پیشبرد اهداف خود باید ایرانی ها را به جان هم بیاندازیم. خبر هشداردهنده ای است و باید آن را جدی گرفت. اما مسئله ی مهم آن است که به جان... Read more »

بهمن ارجمند

سیاست داخلی ما یا سیاست خارجی آنها

در خبرها آمده است که یکی از مسئولان سابق سازمان اطلاعات اسرائیل گفته است که برای پیشبرد اهداف خود باید ایرانی ها را به جان هم بیاندازیم. خبر هشداردهنده ای است و باید آن را جدی گرفت. اما مسئله ی مهم آن است که به جان هم انداختن ایرانیان چگونه میسر است؟

در جامعه شناسی سیاسی به مفهومی اشاره میشود با عنوان ” شکاف”. در متون کلاسیک جامعه شناسی سیاسی آمده است : “شکاف محصول ِ مجموعه ی عواملی است که موجب تقسیم بندی نیروهای جامعه میشود “. از عمده ترین شکاف های داخلی که می تواند امکانات بهره برداری دشمنان تمامیت ارضی یک کشور یا دشمنان امنیت داخلی یک کشور گردد ، عبارتند از : شکاف های طبقاتی ، شکاف های مذهبی ، شکاف سنت و مدرن ، شکاف های قومی و شکاف های محلی- جغرافیایی و …..

همه ی کشورها به ویژه کشورهای رو به توسعه ، کم و بیش دارای چنین شکاف های هستند اما مسئله ی مهم ، چگونگی فعال شدن این شکاف ها است.

این شکاف ها می توانند به دو طریق فعال گردند :

۱٫ سیاست نادرست داخلی در توزیع امکانات. وقتی سیاست های داخلی به صورت مناسب و عادلانه با توجه به تکثر منافع شهروندان انجام نمی گیرد، شهروندانی که در قالب مذهب خاص. طبقه ی خاص . قوم خاص و سبک و شیوه ی زندگی خاص و محل و جغرافیای خاص حیات اجتماعی شان را تجربه می کنند ، کسانی که در دورن این شکاف ها از کسب حقوق خود محروم شده و یا امکان و امیدی برای اخذ حقوق خود از مجاری قانونی و نهادهای داخلی متصور نیستند، تجمعات اعتراضی خود را برپا می دارند و از این طریق با حضور در فضای عمومی مطالبه ی حق می کنند. این صورت از مطالبه ی حق ، ممکن است به سرانجامی منجر شود که حضور و دخالت قوای دشمن را فراهم کند.

۲٫ نقش و سیاست خارجی بیگانگان. نقش و سیاست خارجی بیگانگان در ناامن کردن کشور بدون خلاهایی را که سیاست های نادرست داخلی برای ورود آنان فراهم می کند امکان پذیر نیست. سیاست نادرست داخلی ، خلاهایی ایجاد می کند که دشمن تمامیت ارضی یا دشمن امنیت ملی سعی می کند از این خلا و از این شکاف فعال شده ، جهت اهداف خود بهره برداری نماید. به بیان دیگر آنچه که یک کشور را مستعد دخالت بیگانگان می سازد تا بیگانگان بتوانند از طریق سیاست خارجی شان در امور داخلی یک کشور مداخله کنند، سیاست نادرست داخلی است.

تعیین کنندگی سیاست های داخلی در بروز و ظهور ناامنی و آسیب به امنیت جامعه چه از نظر زمانی و چه از نظر رتبتی بر سیاست خارجی دول بیگانه تقدم دارد. جز آن که دولتمرد داخلی ( عضو قوای مجریه، مقننه ، قضائیه ) بخواهد مجموعه سیاست های نادرست خود را از طریق عمده کردن همین کلام مسئول اسبق موساد ، فرافکنی کند.

درست است که دشمنان تمامیت ارضی و امنیت کشور سعی دارند به کشور آسیب رسانده و موجب ناآرامی های تصنعی و آشفته کردن اوضاع داخلی گردند تا ماهی منافع خود را صید کنند ، اما آنچه بیش و پیش از همه موجب میشود که کشوری مستعد چنین مداخله ای گردد بی گمان سیاست های نادرست داخلی است. به عنوان مثال همین مسئله کازرون و تقسیم آن ، موید یک شکاف قومی- محلی است که یک سیاست نادرست داخلی موجب یک بحران شد. یا کم آبی و اعتراضات داخلی پس از آن توسط کشاورزان ،محصول سیاست نادرست دولتمرد داخلی است . یا عدم پرداخت حقوق معوقه ی چندین ماهه ی کارگران در کارخانه ها و شرکت های مختلف، محصول سیاست نادرست داخلی است یا ناامیدی سپرده گزاران در اخذ سپرده ی برباد رفته شان در بنگاه های اقتصادی که به حیف یا به میل انجامیده، همه این نارسایی ها ، شکاف ها و خلاها، امکانات فعال شدن شکاف ها و امکانات مداخله و حضور مخرب بیگانگان را فراهم می کند.

با توجه به این سخن مسئول پیشین سازمان موساد ،نباید غیر مسئولانه و فرافکنانه هر اعتراضی را به بیگانگان نسبت داد بلکه باید دولتمرد به گونه ای در ترمیم و تصحیح شکاف ها در اخذ تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها بکوشد که امکانات مداخله را موقوف سازد. به عبارت دیگر پیش و بیش از فرافکنی هر نوع تجمع اعتراضی و پیش کشاندن پای بیگانگان در تعیین آنچه در داخل می گذرد ، نظر و گذر و درنگی به تصمیمات و سیاست های داخلی خود بیافکند و در ترمیم و تصحیح مناسب شکاف های داخلی موجود بکوشد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای