کد خبر: 31036
تعداد نظرات: 22 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷
بهمن ارجمند ✏️📖 اعتراض مدنی یا اغتشاش ✅ در چند روزه ی اخیر حوادثی در کشور فرانسه رخ داده است که پلیس این کشور مجبور شده به طرف اغتشاشگران، گلوله پلاستیکی شلیک کند. برخی از فعالین رسانه های مجازی تلویحا این نتیجه را گرفته اند که : وقتی دموکراسی فرانسه که بیش از دویست سال... Read more »

بهمن ارجمند
✏️📖 اعتراض مدنی یا اغتشاش

✅ در چند روزه ی اخیر حوادثی در کشور فرانسه رخ داده است که پلیس این کشور مجبور شده به طرف اغتشاشگران، گلوله پلاستیکی شلیک کند. برخی از فعالین رسانه های مجازی تلویحا این نتیجه را گرفته اند که : وقتی دموکراسی فرانسه که بیش از دویست سال از حیاتش می گذرد نمی تواند اعتراضات مردم را تحمل کند دیگر چه انتظاری می توان از دموکراسی های نیم بند و جدیدالولاده دولت های خاورمیانه داشت؟!

✅ از قرار معلوم بزرگوارانی که دست به چنین مقایسه ای می زنند و از آن به چنین نتایج ناصوابی دست می یابند متاسفانه آگاهی چندانی از فرایندهای برگزاری یک راهپیمایی مدنی و مسالمت آمیز در کشورهای دموکراتیک ندارند و هنوز در ذهن خود تفکیکی بین مفاهیمی چون اعتراض مدنی و اغتشاش برقرار نکرده اند. این دوستان خیال می کنند که در کشورهایی که سابقه ی دویست ساله دموکراسی دارند ، هر روز یک عده می توانند از خواب برخیزند ، وارد خیابان شوند و شروع کنند به راهپیمایی و تظاهرات و کسی هم نباید با آنان کاری داشته باشد.

✅ یک راهپیمایی مدنی و مسالمت آمیز حاصل ۱- درخواست یک نهاد ، تشکیلات یا حزب شناسنه دار و رسمی است که در درخواستشان زمان ، مکان و دلیل تجمع خود را اعلام داشته و از نهاد مسئول ( فرمانداری ها یا بخشداری ها ) کسب مجوز می کنند تا امکانات برگزاری تجمع صادر و لوازم تامین امنیت برگزار کنندگان فراهم شود. ۲- برگزاری راهپیمایی یا گردهم آیی در فضای عمومی و خیابانی حاصل مجوز یک نهاد مسئول ( فرمانداری ها ، بخشداری ها و…) است . پس از آن درخواست و این مجوز و تعیین زمان و مکان و موضوع مطروحه، راهپیمایی در زمان و مکان و با موضوع مشخص، شروع و در یک زمان تعیین شده ،در همان مکان مشخص به پایان می رسد.

✅ اما در تظاهرات کور خیابانی که می توان آن را اغتشاش نامید ، اصلا درخواستی جهت برگزاری تجمع ، گردهم آیی و راهپیمایی صورت نمی گیرد ، افراد به خیابان آمده ،هیچ خواسته ی مدون و ارائه شده ای را به مقام مسئول ارائه نمی دهند و حد زمانی و حد مکانی و حد موضوعی برای بیان خواسته هایشان قائل نیستند. چنین رویکردی در جهت اعلام مواضع ، بی گمان ، آنارشیستی و به تخریب و غارت اموال می انجامد.

✅ این که تفاوتی بین راهپیمایی مدنی و مسالمت آمیز با اغتشاش قائل نباشیم یا محصول جهل مدعی است یا محصول عمد مدعی. این که یک عده بدون درخواست مجوز ،بدون صدور مجوز ، بدون ارائه هیچ درخواست مدنی وارد خیابان شوند ، شروع به شکستن شیشه مغازه هاو غارت اموال کنند و در این میان پلیس کشور به سمت این افرادی که هیچ خواسته ی مدنی ، درخواست مکتوب و رفتاری مقید به ابتدایی ترین حدود قانونی نداشته، گلوله پلاستیکی شلیک کند ، نباید نتیجه گرفت که دموکراسی به خطر افتاده است و آن را با دموکراسی های نیم بند و جدیدالولاده و حتی بی محتوای خاورمیانه مقایسه کرد و به این نتیجه ی خام رسید که باید فاتحه ی دموکراسی را در کشورهای متمدن نیز خواند. این نوع برخورد پلیس با تظاهرکنندگان در شرایطی که توضیح داده شد متفاوت است با دموکراسی های خاورمیانه که در طول حیات سیاسی شان ، حاضر نشده اند که حتی یک مجوز برای برپایی یک تجمع حتی برای احزاب و تشکیلات شناسنامه دار خود صادر کنند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 22

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

تشکر

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

mamnoon

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

سلام تشکر فراوان

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

سايت خوبي داريد

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

besyar aali bood

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

وقتتون بخير .بسيار عالي بود

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

mer30

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

ممنون هر روز سر ميزنم

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

mamnoon

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

مچکرم

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

اينجا هميشه پستهاي عالي داره ممنون

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

درود بر شما

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

سلام.سايت ما رو هم ببينيد.

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

درود به من هم سر بزنيد ممنون

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

سايت خوبي داريد ، موفق باشيد.

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

متشکرم

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

ممنون بابت اطلاع رساني.

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

ممنون/ موفق باشيد /

آرزو
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

سلام .ممنون از شما

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

ممنون از اين پست

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

دستتون درد نکنه

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

درود فراوان .بسيار عالي

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای