کد خبر: 48246
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - خرداد ۳, ۱۳۹۷
ترامپ بودجه نظارت ناسا بر گازهای گلخانه‌ای را حذف کرد کاخ سفید یکی دیگر از برنامه‌های اقلیمی مربوط به گازهای گلخانه‌ای در جو زمین را لغو کرد. ناسا در آینده بودجه‌ای برای نظارت بر دی‌اکسید کربن دریافت نخواهد کرد. دلیل لغو بودجه ناسا “صرفه‌جویی” عنوان شده است. آژانس فضایی آمریکا (ناسا) گزارش نشریه “ساینس” در... Read more »

ترامپ بودجه نظارت ناسا بر گازهای گلخانه‌ای را حذف کرد

کاخ سفید یکی دیگر از برنامه‌های اقلیمی مربوط به گازهای گلخانه‌ای در جو زمین را لغو کرد. ناسا در آینده بودجه‌ای برای نظارت بر دی‌اکسید کربن دریافت نخواهد کرد. دلیل لغو بودجه ناسا “صرفه‌جویی” عنوان شده است.
آژانس فضایی آمریکا (ناسا) گزارش نشریه “ساینس” در ارتباط با لغو بودجه نظارت این سازمان بر دی‌اکسید کربن را تائید کرد. این برنامه علمی، سالانه ۸ میلیون و ۳۶ هزار یورو هزینه داشت. طبق برنامه “سیستم نظارت بر کربن” ناسا وظیفه مانیتورینگ یا نظارت بر میزان دی‌‌اکسید کربن و گاز متان در جو زمین را برعهده داشت.

کارشناسان ناسا در این برنامه، مدل‌هایی از جریان‌های گاز دی‌اکسید کربن بر روی زمین تهیه کرده بودند.

در بودجه در نظرگرفته شده برای ناسا از این برنامه مانیتورنگ نامی برده نشده است. به نوشته نشر علمی ساینس، این تصمیم به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گرفته شده است. تصمیم ترامپ در محدودیت بودجه ناسا بخشی از لغو بودجه‌های مربوط به تحقیقات پیرامون تغییرات اقلیمی بوده است. ناسا دلیل لغو برنامه را “صرفه‌جویی” و “اولویت های مهم‌تر” در بودجه علمی عنوان کرده است.

استیو کول، سخنگوی آژانس فضایی آمریکا (ناسا) به نشریه علمی ساینس گفته است که لایحه بودجه ایالات متحده آمریکا که در مارس از طرف کنگره تائید شده در هیچ جایی به تامین مالی برنامه نظارت بر کربن ناسا اشاره نکرده و به این ترتیب اجرای آن عملا متوقف شده است.

سخنگوی ناسا به خبرگزاری فرانسه گفت که ترامپ لغو بودجه را سال گذشته همراه با چهار پروژه علمی دیگر ناسا پیشنهاد کرده بود. برای این چهار پروژه بعد از مشاوره‌ منابع مالی در نطر گرفته شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد که می‌خواهد از معاهده بین‌المللی تغییرات اقلیمی سال ۲۰۱۵ در پاریس خارج شود، زیرا به باور ترامپ این معاهده به ضرر آمریکاست و سبب از بین رفتن اشتغال دراین کشور می‌شود. اما خروج رسمی از این پیمان تا پایان سال ۲۰۲۰ امکان پذیر نیست.

کلی سیمز گالاگر، مدیر “مرکز سیاست بین المللی محیط زیست و منابع” دانشگاه تافتس بوستون، از لغو بودجه برنامه ناسا برای نظارت بر گازهای گلخانه‌‌ای انتقاد کرد و آن را “اشتباهی جدی و مهلک” دانست. به گفته او اگر کاهش انتشار کربن مطابق با معاهده اقلیمی پاریس اندازه‌گیری نشود نظارت و مانیتورینگ موثر هم دیگر امکان پذیر نیست.

استیو کول، سخنگوی ناسا هم اعلام کرده است که ناسا به‌رغم لغو بودجه برنامه نظارت بر دی‌اکسید کربن بازهم قادر است تاثیر گازهای گلخانه‌ای در جو زمین را کنترل کند.

به گفته سخنگوی ناسا برنامه جدیدی به نام “گدی” Gedi به همین منظور تا اواخر امسال در ایستگاه فضایی بین‌المللی راه اندازی خواهد شد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای