کد خبر: 34625
تعداد نظرات: 18 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را سه شنبه اعلام می کنم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: تصمیم خود در خصوص توافق هسته ای با ایران را فردا (سه شنبه) ساعت ۱۴ (۲۲:۳۰ به وقت تهران) از محل کاخ سفید اعلام خواهم کرد. به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا،... Read more »

ترامپ: تصمیم خود درباره برجام را سه شنبه اعلام می کنم

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: تصمیم خود در خصوص توافق هسته ای با ایران را فردا (سه شنبه) ساعت ۱۴ (۲۲:۳۰ به وقت تهران) از محل کاخ سفید اعلام خواهم کرد.

به گزارش خبر سرو به نقل از ایرنا، پیش از این انتظار می رفت که وی تصمیم خود در این رابطه را شنبه (۲۲ اردیبهشت) همزمان با پایان رسیدن مهلت ۱۲۰ روزه برای تعلیق دوباره تحریم های ثانویه علیه ایران اعلام عمومی کند.
توافق ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵ شامل روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است و تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود.
بر اساس برجام، طرف های این توافق از جمله آمریکا پذیرفته اند تا با لغو تحریم ها، گام های عملی برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی و تجارت با جهان بردارند و در مقابل، ایران هم محدودیت هایی را بر برنامه هسته ای خود اعمال کند.
این تعهد آمریکا اما نه در دولت پیشین این کشور و نه در دولت کنونی اجرایی نشده و واشنگتن در عمل با ایجاد جنگ روانی، منافع ایران را به گروگان گرفته است.
این در شرایطی است که ایران بر اساس ۱۱ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، به همه تعهدات برجامی خود به طور کامل پایبند بوده است.
دولت آمریکا بر اساس قوانین داخلی این کشور موظف است که در بازه های زمانی چند ماهه، پایبندی ایران به برجام را به کنگره این کشور گزارش داده و اگر تداوم تعلیق تحریم های ثانویه ایران را ضد منافع امنیت ملی آمریکا می داند، مستندات خود را ارائه دهد .
ترامپ در اکتبر ۲۰۱۷ مدعی عدم پایبندی ایران به برجام شد، اما مستندات موثقی ارائه نداد. کنگره این کشور پس از آن ۶۰ روز فرصت داشت تا درخصوص بازگشت تحریم های ایران تصمیم گیری کند، اما واکنشی نشان نداد و توپ را به زمین ترامپ بازگرداند.
رئیس جمهوری آمریکا در نهایت ناچار شد تا در ماه ژانویه بار دیگر تمدید تعلیق تحریم های ایران را امضا کند. وی در آن زمان ناراحتی خود را بروز داد و گفت که در صورت عدم ایجاد تغییراتی در برجام، دیگر تحریم ها را تعلیق نخواهد کرد.
بنا بود که ترامپ در موعد ۱۲۰ روزه بعدی یعنی ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم خود درخصوص برجام را اعلام کند اما در اقدامی ناگهانی، آن را به فردا (سه شنبه هشت مه) موکول کرد.
دیگر مقام های آمریکایی اما در این رابطه سکوت اختیار کرده اند. یکی از این افراد سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید است که در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود از اظهار نظر در این رابطه خودداری و تمامی مسائل مربوط به این توافق را به اعلام رئیس جمهوری منوط کرد.
از آنجایی که آمریکا تنها طرف برجام بین نیست، احتمال خروج دولت این کشور از این توافق بین المللی که پشتوانه شورای امنیت را دارد، واکنش های تندی را به دنبال داشته است.
فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئولیت کمیسیون مشترک برجام را هم بر عهده دارد، بر حفظ این توافق تاکید کرده و بارها در جمع خبرنگاران گفته است که برجام نه یک توافق دو جانبه، بلکه توافقی بین المللی تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
سایر طرف های برجامی همچون فرانسه، چین، روسیه، انگلیس و آلمان هم به تناسب زمانی و موقعیت های مختلف بر حفظ برجام تاکید کرده اند.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس از جمله مقام های ارشد اروپایی هستند که در هفته های گذشته به آمریکا سفر و با ترامپ درخصوص برجام گفت و گو و رایزنی کرده اند.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرف اصلی برجام همواره هشدار داده است که این توافق قابل مذاکره نیست و مقام های اروپایی باید آمریکا را برای عمل به تعهدات خود تشویق کرده یا تحت فشار قرار دهند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آخرین اظهار نظر خود درباره برجام که در سفر به خراسان رضوی انجام شد، هدف دولت از برجام را رفع ظلم هایی چون تحریم از سر کشور و مردم برشمرد و با بیان اینکه هدف اصلی آمریکا محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه ای ایران بوده است، تاکید کرد: اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر؛ درغیر این صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 18

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

بسيار سپاسگذارم

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

سلام .خيلي خوب بود

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

دم شما گرم….

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

عالي…

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

عالي .دستتون درد نکنه

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

هميشه کارتون درست بوده – مرسي

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

درود پست مفيدي بود ممنون

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

خيلي دنبالش بودم-تشکر

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

سلام… .متشکرم

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

درود بر شما

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

mer30

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

تشکر

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

تمام مطالبتون خوب هستند

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

دمتون گرم مرسي

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

عالي .دستتون درد نکنه

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

عالي…

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

ممنون/ موفق باشيد /

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

عالي .دستتون درد نکنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *