کد خبر: 40529
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - می 15, 2018
تلاش ٤٨ ساعته برای پیش‌نویس برنامه راهبردی توسعه صنایع دستی بخشی از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی کنار هم جمع شدند تا طی دو روز، پیش‌نویس برنامه راهبردی برای توسعه بهره‌وری صنایع دستی را آماده کنند. به گزارش خبر سرو به نقل از ایسنا، اکبر رضوانیان- مدیر مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کاشان –... Read more »

تلاش ٤٨ ساعته برای پیش‌نویس برنامه راهبردی توسعه صنایع دستی

unnamed.jpg

بخشی از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی کنار هم جمع شدند تا طی دو روز، پیش‌نویس برنامه راهبردی برای توسعه بهره‌وری صنایع دستی را آماده کنند.

به گزارش خبر سرو به نقل از ایسنا، اکبر رضوانیان- مدیر مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کاشان – در کارگاه مشورتی نقش و ارتباط صنایع دستی در بهبود بهره‌وری اقتصادی، معیشت جوامع محلی و توسعه پایدار فعالیت اقامتگاههای بوم گردی که امروز ٢٤ اردیبهشت ماه، نخستین روز خود را پشت سر گذاشت، گفت: سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بوم گردی قابل مشاهده است.  همه بوم گردیها در کنار احیای یک بنای تاریخی بهررونق صنعت گردشگری و صنایع دستی هم می پردازند.

او با بیان اینکه اقامتگاه های بوم گردی خانواده محور هستند، افزود: در واقع بوم گردی ها در عرصه جهانی به عنوان اقتصاد خرد نامیده می شود.  بوم گردی ها در چهار سال اخیر  ریتم متفاوتی پیدا کرده اند تا جایی که أین سؤال مطرح می شود که آیا این حجم از بوم گردی درست است یا نه؟

این فعال گردشگری با بیان اینکه ما در مجموعه خودمان کارگاه زیلو بافی هم راه اندازی کردیم، اضافه کرد: دو  استادکار بافنده زیلو را برای کار از میبد به کاشان دعوت کردم که برای بافت چهار زیلوی پادری ٨٥٠ هزارتومان دستمزد پرداخت می کنم. قیمت هر زیلو ٣٨٥ هزار تومان محاسبه می شود. کدام گردشگر حاضر است برای یک زیلوی کوچک این مبلغ را بپردازد؟ تا کنون فقط پنج گردشگر فرانسوی حاضر شدند برای این زیلوها پول بپردازند.

رضوانیان با بیان اینکه من از درآمد بوم گردی کارگاه زیلو بافی را راه اندازی کرده ام، افزود:  زیرا نمی خواهم در اقامتگاه ام تنها به بحث اقامت بپردازم.

خسرو خندان -تسهیل گر توسعه روستایی- نیز بیان کرد: ما کارمان را در منطقه کلات خیج که مرز بین جنگل و کویر در شاهرود است شروع کردیم. سمنان به عنوان شهر دستبافته های شناخته می شد و بیش از ١٠٠ زن بافنده در این منطقه فعالیت می کنند و منبع درآمد دارند.

او ادامه داد: هر زن روزانه، ١٠ حوله می بافد و حداقل روزی ١٥ هزار تومان درآمد دارد. تشکل تعاونی روستایی گروه بانوان دشت زردابه بهمن ماه سال ١٣٩٤ شکل گرفت. دستاورد دو ساله این کار در توسعه اقتصادی روستا تولید سالی ٥٠ هزار قطعه دست بافت سنتی و عرضه آن به بازار بود. همچنین روی الیاف طبیعی و بسته بندی هم تمرکز  داشتند.

خندان در بخش دیگری إز صحبت هایش إعلام کرد: در دو ماهه امسال ٥٥٠ گردشگر داشتیم و حدود یک میلیون و نیم دستبافته های أین منطقه فروش داشت.

خدیجه غنچه احیا کننده پارچه ماهوت سمنان نیز در أین کارگاه مشورتی گفت: ٩٠ درصد بانوان کلات خیج پارچه باف هستند. در زمان گذشته پارچه بافی أین منطقه با الیاف و رنگرنزی طبیعی انجام می شد اما در گذر زمان از بین رفته بود. چون این کار درآمد آن چنانی نداشت همه آن را کنار گذاشتند. زمانی که پارچه زربفت کاشان را دیدم با آزمون و خطا پارچه بافی را شروع کردم و کسی از زنان قدیمی هم در این زمینه به من کمک نکردند. بعد إز امتحان انواع نخ، دستگاه های بافت را ارتقاء دادم و رنگرزی سنتی را یاد گرفتم.

او افزود: پولی که از پختن رب به دست آوردم را جمع کردم، کارهای سنگین کردم تا بتوانم یک دستگاه پارچه بافی ١٢ میلیون تومانی بخرم. هنوز هم پدرم معتقد است با چوب های دستگاهی که خریدم می توان آغلی برای گوسفندان ساخت.

غنچه با بیان اینکه اگر زنان کلات خیج درآمد بالایی از پارچه بافی داشته باشند، این حرفه را ادامه می دهند، ادامه داد: در حال حاضر ٢٠ نفر در تشکل تعاونی روستایی فعالیت می کنند در حالی که اگر این تعداد به ١٥٠ زن أین روستا برسد می توانیم تولید بیشتری داشته باشیم. سعی کردیم أین کار را با برندسازی و بسته بندی انجام دهیم.

او اعلام کرد: من پارچه ماهوت سمنان را احیا کردم اما با افزایش قیمت دلار خرید آن را پیشنهاد نمی کنم زیرا نخ آن وارداتی است و قیمت آن مقرون به صرفه نیست. اما روی بافت با نخ های متنوع کار می کنیم و پارچه با نخ پنبه را که قیمت آن مقرون به صرفه است، برای خرید پیشنهاد می کنم.

مجید افروز – راهنمای تور – یکی دیگر از حاضران این کارگاه درباره مواجه گردشگران خارجی با صنایع دستی ایران، توضیح داد: گردشگران خارجی دو دسته هستند. گردشگران لوکس که معمولا از خیابان ویلا خرید می کنند و اصالت، حجم، اندازه و قیمت صنایع دستی برای آنها مهم است. دسته دوم نیز بعد از سفر به کشورهای دیگر سفر به ایران را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند از کارگاه ها خرید کنند و روش تولید محصول را از نزدیک ببینند. برای این دسته هم اصالت صنایع دستی بسیار مهم است.

حبیب احسانی – کارشناس صنایع دستی – نیز درباره تعریف صنایع دستی توضیح داد: هر چیزی که با دست ساخته می شود صنایع دستی نیست. حدود ٣٠٠ رشته صنایع دستی وجود دارد که این تعداد ١٧٠ رشته بوده. بعد از اینکه خلاقیت به کار اضافه شد، تعداد رشته های صنایع دستی نیز افزایش پیدا کرد.

 در این برنامه که از ٢٤ اردیبهشت ماه با حضور فعالان گردشگری و صنایع دستی در مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کاشان برگزار شده و تا فردا ٢٥ اردیبهشت ماه ادامه دارد، قرار است پیش نویس برنامه راهبردی برای توسعه بهره وری صنایع دستی آماده شود. برنامه ای که به گفته حاضران، بخش عمده ای از آن طی یک سال آینده توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای