کد خبر: 45912
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
در چه کشورهایی روزه‌داری طولانی‌تر است؟ هر چه ماه رمضان به روزهای آخر بهار و روزهای نخستین تابستان نزدیک می‌شود روزه‌ گرفتن برای روزه‌داران دشوارتر می‌شود. بجز اینکه در هوای گرم تابستانی که نیاز بدن به آب بیشتر می‌شود، ساعات طولانی هم مزید بر دشواری روزه‌داری در تابستان است که گاهی در کشورهای شمالی اروپا... Read more »

در چه کشورهایی روزه‌داری طولانی‌تر است؟

هر چه ماه رمضان به روزهای آخر بهار و روزهای نخستین تابستان نزدیک می‌شود روزه‌ گرفتن برای روزه‌داران دشوارتر می‌شود.

بجز اینکه در هوای گرم تابستانی که نیاز بدن به آب بیشتر می‌شود، ساعات طولانی هم مزید بر دشواری روزه‌داری در تابستان است که گاهی در کشورهای شمالی اروپا و آمریکا از ۲۰ ساعت هم می‌گذرد.

اما برعکس، در نیمکره جنوبی که تعداد مسلمانان بسیار کمتر از نیمکره شمالی است در اواخر بهار و اوایل تابستان روزها کوتاه‌تر است؛ مثلا این روزها فاصله بین اذان صبح و اذان مغرب به حدود ۱۰ ساعت می‌رسد.

مثلا این روزها در مناطق شمالی کشورهایی مانند نروژ و سوئد ساعات بین دو اذان صبح و مغرب روزه‌داری به بیش از ۲۰ ساعت می‌رسد.

در جزیره گرینلند این رقم حدود ۲۲ ساعت است و مسلمانی که می‌خواهد در تمام این مدت روزه داشته باشد، حدود ۲ ساعت فرصت خوردن و آشامیدن دارد.

امسال در ایران طول زمان روزه حدود ۱۶ ساعت و نیم و در افغانستان و تاجیکستان حدود ۱۶ ساعت است.

در برخی از کشورها روزه‌داران گرمای شدید تابستان را که در مناطقی به بیش از ۴۰ درجه می‌رسد، تجربه می‌کنند.

پیشتر شورای مسلمانان بریتانیا به کسانی که روزه می‌گیرند هشدار داده بود که در ساعات طولانی و گرم روز مراقب سلامت خود باشند.

این شورا گفته از آنجا که کم‌آبی بدن می‌تواند خطرات جدی ایجاد کند باید در فاصله غروب خورشید و اذان مغرب تا سحر آب کافی نوشیده شود.

ساعات بین دو اذان در بریتانیا در روزهای پایانی ماه رمضان به ۱۹ ساعت می‌رسد.

اسامه حسن، استاد علوم دینی در لندن، گفته است که در کشورهایی که به قطب شمال نزدیک‌تر هستند و روزهای تابستان طولانی دارند مسلمانان می‌توانند در ماه رمضان مدت روزه‌داری را در همان حدودی که در شهر مکه است نگه دارند و از روزه‌داری طولانی‌مدت بیش از ۱۵ ساعت پرهیز کنند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای