کد خبر: 38663
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان؛ دکتر حشمت اگرچه گیلانی نبود، اما برای ما مرد دوم جنگل است مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان، با بیان اینکه دکتر حشمت برای دیگران شهید شد، تاکید کرد: «حشمت رود» برای مردم گیلان همیشه پار برجاست و کشاورزان با هر برداشت برنج به روح دکتر حشمت درود... Read more »

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان؛

دکتر حشمت اگرچه گیلانی نبود، اما برای ما مرد دوم جنگل است

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان، با بیان اینکه دکتر حشمت برای دیگران شهید شد، تاکید کرد: «حشمت رود» برای مردم گیلان همیشه پار برجاست و کشاورزان با هر برداشت برنج به روح دکتر حشمت درود می فرستند.

به گزارش خبر سرو به نقل از ایسنا ،دکتر ژاله حساس خواه در همایش نکوداشت تاریخ سازان گیلان که با محوریت دکتر حشمت در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار خواهد شد، با اشاره به بزرگداشت هفته اسناد ملی و میراث مکتوب در گیلان، اظهار کرد: نقش اسناد آنقدر اهمیت دارد که یک روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام آن ثبت شده و این نقش در استان ما فراتر است.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان در سال ۹۱ و آشنایی نسبتا کم مردم با این مرکز، گفت: متاسفانه برنامه منظم و منسجمی برای معرفی این مرکز و اهمیت کارکرد آن وجود نداشت و این خلاء در استانی که داعیه دار فرهنگی است، حس می شد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان، با بیان اینکه مردم باید هویت خودشان را بشناسند، تصریح کرد: مردم گیلان قدر فرهنگ و هویتشان را با جان و دل می دانند لذا تصمیم گرفتیم علاوه بر گرامیداشت ۱۹ اردیبهشت، روز اسناد ملی و میراث مکتوب، به مدت یک هفته مردم را با اسناد مواجه کنیم.

این مسئول فرهنگی، با بیان اینکه مردم در ابتدا باید با واژه «سند» به عنوان وسیله ای برای نشان دادن هویت ملی شان آشنا شوند، خاطرنشان کرد: در این راستا پویش «اهدای اسناد تاریخی؛ احیای هویت ملی» را راه اندازی کردیم تا جامعه اهمیت اسناد را درک کند. فعالیت های تبلیغی و میدانی پویش نیز در سطح شهرهای استان انجام شد.

وی با اشاره به آغاز برنامه های هفته بزرگداشت اسناد ملی و میراث مکتوب از ۱۷ اردیبهشت با افتتاح نمایشگاه اسناد در خانه فرهنگ گیلان، یادآور شد: برگزاری کارگاه «سندشناسی و سندخوانی» با حضور معاون پژوهشکده سازمان اسناد کشور، نشست علمی «نقش اسناد در تبیین هویت ملی»، مراسم تکریم از پژوهشگران برتر گیلان با محوریت استاد داریوش شایگان به عنوان یک سند معاصر و تور تاریخی آستارا از دیگر برنامه ها بود.

حساس خواه، ۲۲ اردیبهشت را سالروز اعدام مظلومانه دکتر حشمت دانست و یادآور شد: همایش نکوداشت تاریخ سازان گیلان با محوریت این بزرگ مرد نهضت جنگل برگزار شده است، زیرا دکتر حشمت اگرچه گیلانی نبود، اما برای ما یک چهره ماندگار از انسانی شریف و مرد دوم جنگل است که آزاد به دنیا آمد، آزاد زندگی کرد و آزاد مرد.

وی با بیان اینکه دکتر حشمت برای دیگران شهید شد، تاکید کرد: «حشمت رود» برای مردم گیلان همیشه پار برجاست و کشاورزان با هر برداشت برنج به روح دکتر حشمت درود می فرستند.

در پایان این مراسم از کتاب تاریخ شفاهی «یادمانده های استاد فریدون نوزاد» رونمایی شد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای