کد خبر: 35692
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: - می 9, 2018
فرانک ویزنر: خروج آمریکا از برجام خطای استراتژیک است نیویورک – معاون ‏وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین ‏الملل، تصمیم رییس جمهوری این کشور برای خروج از برجام را خطای استراتژیک جدی دانست و گفت: این اقدام بسیار تاسف بار است اما امیدوارم اروپا، چین و روسیه در توافق باقی مانده و از... Read more »

فرانک ویزنر: خروج آمریکا از برجام خطای استراتژیک است

نیویورک – معاون ‏وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین ‏الملل، تصمیم رییس جمهوری این کشور برای خروج از برجام را خطای استراتژیک جدی دانست و گفت: این اقدام بسیار تاسف بار است اما امیدوارم اروپا، چین و روسیه در توافق باقی مانده و از دستاوردهای آن دفاع کنند.

«فرانک ویزنر» که در ‏مذاکرات هسته ای ایران حضور فعالی داشت روز چهارشنبه ‏در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا‎ افزود: من در تمام عمرم، خود را در چنین تضادی با رئیس جمهوری کشورم ندیده بودم. خارج کردن آمریکا از توافق یک خطا با ابعاد استراتژیک جدی است.
وی ادامه داد: به باور من، برجام می توانست یک بستر و نه یک سقف، برای روابط ایران و آمریکا باشد تا دو طرف درباره وضعیت بحرانی منطقه خاورمیانه گفت وگو کنند. برجام می توانست مقدمه ای برای این مذاکرات باشد.
این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: یکی از پیامدهای استراتژیک خارج شدن از برجام، تاثیر منفی بر امنیت و ثبات منطقه ای است که برای ما اهمیت دارد. در عین حال با این کار، نظام جلوگیری از غنی سازی هسته ای هم دچار آسیب شد.
ویزنر که در گذشته سفیر آمریکا در کشورهای مصر، هند و ‏فیلیپین بوده است با اشاره به مخالفت کشورهای اروپایی با مواضع کاخ سفید تصریح کرد: خروج از برجام بار سنگینی بر روابط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن تحمیل کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که اکنون طرف های اروپایی، روسیه و چین چه اقدامی می توانند انجام دهند، گفت: به نظر من نخستین گام می تواند رجوع به بند ۳۶ برجام باشد تا درباره وضعیت این توافق صحبت شود. برجام راه هایی برای خارج شدن از آن تعیین کرده است که امیدوارم ایران تصمیم به آن نگیرد.
این دیپلمات پیشین آمریکایی افزود: من امیدوارم که همکاری اقتصادی با ایران ادامه یابد تا در برابر نظارت های هسته ای، این توافق تداوم یابد. این موضوع باید برای صلح منطقه ای ادامه یابد.
بر اساس بند ۳۶ برجام، اگر ایران یا طرف های دیگر توافق ( E3 / EU ) و یا تمامی ( E3 / EU + 3 ) تعهدات خود را در چارچوب برجام انجام ندهند، ایران می تواند این موضوع را به کمیسیون مشترک حل و فصل ارجاع دهد.
فرانک ویزنر که در چهار دهه گذشته در سمت های ‏دیپلماتیک حساس آمریکا حضور داشته است تصریح کرد: من سالهای بسیاری از عمرم را صرف حل شکاف ها میان ایران و آمریکا کرده ام. من هنوز بر این باور هستم تنها راه رسیدن به صلح و ثبات در منطقه، گفت وگو است.
معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره تکرار ادعای نتانیاهو از سوی ترامپ و این که بر خلاف نظر دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، ترامپ و نتانیاهو مدعی کشف مدارک نقض برجام توسط جمهوری اسلامی شده اند هم گفت: تصور من این است که این مدارک هیچ چیزی را درباره نقض تعهدات ایران در چارچوب برجام افشا نکرد. آنها فقط درباره فعالیت های گذشته ایران بودند که همه از قبل درباره آن می دانستیم.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه رسما اعلام کرد که این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) خارج می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم درباره این تصمیم ترامپ اظهار کرد: من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده، با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ روسیه و چین، رایزنی ها ، هماهنگی ها و مذاکرات لازم را انجام دهد؛ اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه، ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، برخلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش های آنها و حرف های بی نزاکت امشب(سه شنبه) ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم های خود را برداریم.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاریخ گذشته ۴۰ ساله ما و قبل از آن به خوبی به ما گفته است که آمریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت های منطقه همواره رفتار خصمانه ای داشتند.
رییس جمهوری اظهار داشت: امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم برهمان سخنی که از ۴۰ سال پیش آن را می گفتیم و تکرارمی کردیم و اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و آمریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.
روحانی گفت : اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به زودی من با مردم صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می رسانم.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 1

خوب بود .ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای