کد خبر: 30942
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷
محمدجواد ظریف: تنها راه برای آمریکا عمل به برجام است تهران – وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این پیام ایران است؛ فقط یک راه پیش رو داریم و آن عمل ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود در برجام است؛ مماشاتی در کار نیست. محمد جواد ظریف در پیامی توییتری که به صورت... Read more »

محمدجواد ظریف: تنها راه برای آمریکا عمل به برجام است

تهران – وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این پیام ایران است؛ فقط یک راه پیش رو داریم و آن عمل ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود در برجام است؛ مماشاتی در کار نیست.

محمد جواد ظریف در پیامی توییتری که به صورت ویدئویی منتشر شد، گفت: طی دو سال اول مسئولیتم، بخش اعظم وقت خود را صرف مذاکره با همتایانم از اتحادیه اروپا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده کردم. در سال ۲۰۱۵ ما به توافقی جامع درباره برنامه هسته ای ایران موسوم به برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک دست یافتیم.
وی افزود: در این توافق کشورم پذیرفت به منظور رفع نگرانی هایی که بیشتر مربوط به ایالات متحده بود، گام های مشخص عملی بردارد.
وزیر امور خارجه یادآورد شد: ایالات متحده هم متقابلا متعهد شد تحریم ها را برداشته، مانع تراشی ها در مسیر تجارت با ایران را متوقف کند.
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که این توافق یک معاهده نبود، نیازی به امضا یا تصویب هیچ یک از طرفین نداشت اما به دلیل تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا، برای همه الزام آور شد.
ظریف اضافه کرد: از آن زمان تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۱ نوبت تایید کرده که ایران به همه تعهدات خود در چارچوب توافق عمل کرده است. اما در مقابل ایالات متحده همواره این توافق را نقض کرده است، خصوصا از طریق اعمال فشار بر دیگران برای جلوگیری از انجام فعالیت تجاری با ایران.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: در طول تقریبا یک سال گذشته شنیده می شود که رئیس جمهوری، ترامپ از این توافق ناراضی است و اکنون به نظر می رسد واکنش برخی کشورهای اروپایی این بوده که به آمریکا امتیازات بیشتری دهند، البته از جیب ما.
وی تصریح کرد: این مماشات مشتمل بر وعده هایی برای دستیابی به یک توافق جدید است که موضوعاتی را شامل می شود که همه ما در ابتدای مذاکرات هسته ای بر سر حذف آنها به توافق رسیده بودیم، از جمله قابلیت های دفاعی و نفوذ منطقه ای ایران ولی باید توجه داشته باشید که در هر دو موضوع این ایران است و نه غرب که دلخوری های جدی و طلب های بسیار دارد.
وی خاطرنشان کرد: قرن هاست که ما به هیچ کشوری حمله نکرده ایم اما مورد هجوم واقع شده ایم. آخرین مورد این هجوم به دست صدام حسین صورت گرفت که در آن زمان از حمایت ایالات متحده و هم پیمانان منطقه ای اش برخوردار بود.
وزیر امور خارجه ادامه داد: غرب به صورت فعالانه مانع از آن شد که ما بتوانیم ابزارهای دفاعی ابتدایی را خریداری کنیم، حتی زمانی که صدام هم بر سر غیر نظامیان و هم سربازان ما موشک های شیمیایی می ریخت.
وی یادآور شد: با وجود این تجربه وحشتناک، هنوز هزینه های دفاعی ما تنها کسری از هزینه های کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی است و برد موشک های ما از موشک های عربستان سعودی هم کمتر است و برخلاف هم پیمانان ایالات متحده در منطقه که گروههایی همچون القاعده، طالبان و داعش را شست و شوی مغزی داده اند و آنها را تامین مالی و تسلیحاتی کرده اند، ما نقشی محوری در شکست این تبهکاران افراط گرا ایفا کرده ایم.
ظریف تصریح کرد: اجازه دهید یک بار و برای همیشه این موضوع را کاملا روشن کنم؛ ما نه امنیت خود را برون سپاری می کنیم و نه بر سر توافقی که آن را از ابتدا با حسن نیت اجرا کرده ایم، مجددا مذاکره کرده یا چیزی بدان اضافه می کنیم.
وی افزود: در اصطلاح معاملات ملکی، وقتی شما خانه ای می خرید و با خانواده خود به آن نقل مکان می کنید یا آن خانه را برای ساخت آسمان خراشی تخریب می کنید، نمی توانید دو سال بعد بازگشته، خواهان مذاکره مجدد بر سر قیمت آن خانه شوید.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایالات متحده در روزهای پیش رو می بایست تصمیم بگیرد آیا در نهایت می خواهد به تعهدات خود عمل کند یا خیر، گفت: ایران به صورت قاطع در مقابل تلاش های بیهوده زورگویانه خواهد ایستاد. چنانچه ایالات متحده همچنان به نقض توافق ادامه دهد، یا اگر به طور کامل از توافق خارج شود، ما هم از حق خود برای پاسخ استفاده خواهیم کرد و شیوه این پاسخ به انتخاب خود ما خواهد بود.
وی تصریح کرد: هیاهو یا تهدید برای ایالات متحده یک توافق جدید به دنبال نخواهد داشت، به ویژه اینکه آن کشور به همین توافقی که پیشتر حاصل شده نیز پای بند نیست.
ظریف افزود: تکیه بر اتهامات مضحک با هدف نفی توافق -که تکرار بی ارزش حرف های بیش از یک دهه پیش است که آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا به آنها رسیدگی کرده- هیچ کس را فریب نداده است.
وی تاکید کرد: بنابراین به نفع ایالات متحده است که هر چه سریعتر اجرای تعهدات خود را آغاز کند در غیراین صورت این آمریکا – و تاکید می کنم تنها امریکا – خواهد بود که می بایست همه مسئولیت عواقب عدم اجرای تعهدات خود را بپذیرد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 2

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷

ممنون از اين پست

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷

عالي….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای