کد خبر: 37069
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: - می 11, 2018
مراسم یادبود داریوش شایگان برگزار شد به گزارش خبر سرو به نقل از گیلان مصور؛ عصر امروز ۲۰اردیبهشت ماه، مراسم یادبود شادروان داریوش شایگان در پژوهشکده گیلان شناسی با حضور علی دهباشی، مدیر مسئول ماهنامه بخارا، و فریبا هشترودی،که هر دو ارتباط نزدیکی با شایگان داشتند، برگزار شد. در این مراسم که به همت مجمع... Read more »

مراسم یادبود داریوش شایگان برگزار شد

به گزارش خبر سرو به نقل از گیلان مصور؛ عصر امروز ۲۰اردیبهشت ماه، مراسم یادبود شادروان داریوش شایگان در پژوهشکده گیلان شناسی با حضور علی دهباشی، مدیر مسئول ماهنامه بخارا، و فریبا هشترودی،که هر دو ارتباط نزدیکی با شایگان داشتند، برگزار شد.


در این مراسم که به همت مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان و سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار گردید، علی دهباشی، مدیر مسئول ماهنامه بخارا گفت: مرگ شایگان، زندگی دوباره اندیشه وی در ایران بود. دهباشی اندیشه و شخصیت علمی و پویایی شایگان را ستود و تاکید کرد: شایگان حکم قطعی در مورد هیچ چیز ارایه نمی داد و می گفت: تنها آدم احمق تغییر نمی کند.
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی در وصف دکتر شایگان گفت: دکتر شایگان، از بزرگترین روشنفکران معنوی ایران بود و همواره دغدغه گفتگو داشت.
هاشم موسوی افزود: قهر با سنت محروم کردن جامعه از یک میراث گرانبهاست و شایگان واضع گفتگو در فرهنگ ما بوده است.
وی توجه معنادار به عرفان را شاخصه شایگان توصیف کرد و ابراز کرد: عرفان در جهان امروز بیشترین حرف برای گفتن را دارد و تاکید شایگان بر عرفان برای ما درس آموز است.
موسوی، دهباشی را سرآمد روزنامه نگاران گیلان خواند و به ارتباط کاری و فکری مدیر مسئول ماهنامه بخارا با داریوش شایگان اشاره نمود.
موسوی تاکید کرد: در تاریخ ۱۰۰ساله اخیر ، جامعه ما کمتر مانند شایگان به خود دیده است. آرامش، معنویت و سادگی خودخواسته در زندگی و عشق به زندگی در وجود و منش شایگان برای همه ما الهام بخش است.

رئیس مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان و از بانیان برگزاری این مراسم ، اشعاری به یاد و فراق شایگان قرائت کرد و افزود: از دست دادن اندیشه شایگان برای جامعه روشنفکری یک ضایعه است.

شایگان متفاوت بود و این تفاوت را می توان با تمثیل مسافر در روایت ورود شمس الدین بیان کرد که شمس به مسجد و مدرسه نرفت و مسافرخانه را جایگاه امنی برای خود خواند.
سروش اکبرزاده افزود: مسافر مرتب منزلگاه های خود را تغییر می دهد و با دیدنی های نو جهان بینی اش مرتب عوض می شود و به این باور می رسد که لازم نیست همه باور مرا داشته باشند.
وی ویژگی های شخصیتی شایگان از جمله سفر و دانش اندوزی وی را توصیف کرد و ابراز کرد: در اندیشه کاملان، حرف مرد یکی نیست. و قرار نیست نگه داشتن اندیشه ۱۰سال پیش عین مردانگی باشد. همانطور که در اندیشه فلاسفه غرب، با یک هایدگر و ویکتنشتاین روبرو نیستیم.
اکبرزاده، شایگان را نیز در ۳چهره شخصیتی توصیف کرد و افزود: ما با شایگان های متعددی روبرو هستیم که دیدگاهش هر لحظه تغییر می کرد و عمیق تر می شد. و شایگان سوم، جامعیت داشت.
وی اندیشه وی را به لحاظ جامعیت همانند تفکر ابن عربی خواند و افزود: متاسفیم که چنین نعمتی را از دست دادیم.
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه گیلان نیز یاد و خاطره استاد داریوش شایگان را گرامی داشت و گفت: شایگان یک سند بارز در تاریخ ایران است.
ژاله حساسخواه، ویژگی های بارز شایگان را برشمرد و افزود: ذهن پرسشگر وی هیچ لحظه خاموش نمی شد.
وی با اشاره به داستان شرط بندی چخوف، شایگان را به وکیل جوان این داستان مشبه دانست و ابراز کرد: شایگان با شجاعت سفر درونی را طی کرد. مانند شایگان بودن سخت است و ایشان تلاش داشت پس از این تحول شخصیتی به سرمنزل مقصود برسد.

فریبا هشترودی نقبی بر تاخت و تاز بر تاریخ ایران نمود و تاکید کرد: فرهنگ ما نجات دهنده ما در یورش های بیگانه بوده و فرهیختگانی چون شایگان نقطه اتصال ما برای فرهنگ ایران باید باشد.
دختر پروفسور هشترودی، تعلق خاطر شایگان را به فرهنگ ایران ستایش کرد و افزود: شایگان زبان های متعدد زیادی می دانست و همین امر جهان بینی وی را عمیق تر می کرد.
وی که در فرانسه نیز با شادروان شایگان همراه بود، تصریح کرد: پرسش و جستجو در هستی و انسانیت، مشخصه شایگان بود.
هشترودی تاکید کرد: شایگان مرد راه بود. ایستایی نداشت تا تفکرش منجمد گردد.
فریبا هشترودی خاطراتی از شایگان را بیان کرد و افزود: در پاریس هفته ای یکبار ایشان را می دیدم ولی آثارش را مرتب می خواندم و به سفارش مرحوم پدرم همواره صحبت و جدل می کردم.
وی تصریح کرد: شایگان با وجود علاقه اش به فرهنگ ایران، خیلی زود از سیاست کناره گرفت و عقیده داشت برای ارتقای فرهنگ بابد دقیقا از حوزه فرهنگی تلاش کرد.
هشترودی که سالها در اروپا زندگی کرده ، متذکر شد: وقتی می خو استم برگردم، شایگان می گفت هرچند سخت است ولی چون عاشق ایران هستی به ایران برگرد. اما تعلق خاطر به یک فرهنگ به معنی این نیست که مدرنیته را اشتباه بفهمیم و ریشه ها را فراموش کنیم.
وی جملاتی از پدرش پروفسور هشترودی بیان کرد و افزود: علم اگر به برادر کشی و قدرت برسد باید علم را هم بگذاریم کنار
غرب تفکر دارد ولی قلب ندارد و شرق عکس آن است و اگر این دو برخورد نماید، جهان رنگ آرامش می بیند.
هشترودی تاکید کرد: انسان هایی مانند پروفسور هشترودی و شایگان متعلق به یک ملت هستند و فرزندان زیادی به جامعه تحویل داده اند و دهباشی در مورد شایگان همین کار را کرد و قدم بقدم کتابها و تفکر شایگان را به دیگران نشان داد و دهباشی مورد ارادت شایگان بود، دهباشی که قلمش در بخارا به اندازه یک وزارت فرهنگ تلاش می کند.

مدیر مسئول ماهنامه بخارا در این مراسم، گفت: افتخار من این بود که از نوجوانی شایگان را درک کنم و پرداختن به شخصیت فردی که هند شناس بود و در عرفان تعمق داشت، بسیار سخت است.
علی دهباشی، کتاب های وی در حوزه هندشناسی را منحصربفرد خواند و تاکید کرد: هنوز کتابی به جامعیت آثار وی در حوزه هند شناسی منتشر نشده است.
وی خاطراتی از شایگان بیان کرد و یادآور شد: ایشان همواره می گفت، تنها آدم احمق تغییر نمی کند و من احمق نیستم . ایشان در تغییرات فکری که پیدا می کرد خود را زایری در فرهنگها می دانست و این تفکر به زندگی نوجوانی وی و محیط خانوادگی که رشد کرده است، برمی گردد.

دهباشی تصریح کرد: شایگان در شناخت و تساهل در فرهنگها، یک استثناست . وی در فرهنگ ها گفتگو می کرد و نگاه تند و تیز به فرهنگها نداشت و هیچگاه حکم قاطع در مورد هیچ چیز ارایه نمی داد.
مدیر مسئول ماهنامه بخارا، توانمندی شایگان در زبان فرانسه را ستایش کرد و بادآور شد: نمونه های نثر وی در کتب درسی فرانسه به عنوان نثر روان آمده است.
دهباشی، درباره آثار و مقالات و ترجمه های شایگان پیرامون فلسفه و هندشناسی و آرا هانری کربن هم توضیحاتی ارایه داد و افزود: شایگان در حوزه مسایل اجتماعی آدم معتدلی بود و احترام عمیقی به مخالفین فکری خود داشت.

دهباشی تاکید کرد: شایگان برای من یک الگو بود که هیچگاه کینه و نفرت نداشت و میگفت برای رسیدن به این درجه باید تلاش کنید.
وی همچنین گفت: تنها دغدغه شایگان ایران و فرهنگ ایران بود.در زندگی شخصی بسیار منظم بود و این نظم باعث می شد پزشکان بگویند با یک فرد ۶۰ساله روبرو هستیم.
دهباشی در پایان توصیه کرد؛ برای شناخت شایگان باید کتاب “زیر آسمانهای جهان” گفتگوی رامین جهانبگلو با شایگان و کتاب “آفاق تفکر معنوی” وی را بخوانید.
مدیر مسئول ماهنامه بخارا همچنین گفت: بنظر من مرگ شایگان بحث در مورد اندیشه وی را در ایران آغاز کرد و مرگ ایشان زندگی دوباره اندیشه وی در ایران بود.
در پایان مراسم از فعالین حوزه اهدا اسناد تقدیر شد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 2

می 11, 2018

سلام تشکر فراوان

ممنون بابت اين مطلب مفيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای