کد خبر: 42664
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
نشاء مکانیزه ۶۶ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: ۶۶ هزار هکتار از شالیزارهای استان با پنج هزار دستگاه ماشین آلات، بصورت مکانیزه نشاء کاری شده است. به گزارس خبر سرو به نقل از ایرنا، حبیب جهانساز افزود: انجام مکانیزه نشاء کاری در برنامه سال جاری... Read more »

نشاء مکانیزه ۶۶ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: ۶۶ هزار هکتار از شالیزارهای استان با پنج هزار دستگاه ماشین آلات، بصورت مکانیزه نشاء کاری شده است.

به گزارس خبر سرو به نقل از ایرنا، حبیب جهانساز افزود: انجام مکانیزه نشاء کاری در برنامه سال جاری استان، ۱۱۵ هزار هکتار است که این میزان در سال گذشته، ۱۰۳ هزار هکتار بود و امسال ۳۷درصد افزایش یافته است.
وی اظهارداشت: تاکنون در ۱۳۲ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان معادل ۵۶ درصد نشاء کاری انجام شده که از این میزان، ۶۶ هزار هکتار با ماشین و بصورت مکانیزه نشاء کاری شده است .
به گفته جهانساز ، نشاء برنج با دستگاه و بصورت مکانیزه مزیت های زیادی دارد که از جمله کاهش ۵۰درصدی هزینه های کاشت و افزایش سرعت کار است ضمن آنکه در نشاء با ماشین کشت بصورت ردیف انجام می شود و به دلیل چرخش باد، آفات آن کم شده و دقت در کاشت بیشتر است.
معاون سازمان جهاد کشاورزی گیلان از صنعت گران داخلی خواست برای تولید دستگاه ها و ماشین آلات بخش کشاورزی ورود کرده و با خط اعتباری دولتی که محدودیت ندارند، نسبت به تولید این فناوری ها اقدام کنند.
وی اضافه کرد: تمامی ماشین آلات خودکششی بخش کشاورزی هنوز وارداتی هستند و در داخل تولید نمی شوند و فقط تولید ادوات دنباله ها در داخل کشور صورت می گیرد.
گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که از این میزان، ۱۸۰ هزار هکتار آن از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می کنند.
آب گذاری کانال های آب رسانی مرکز، شرق و غرب گیلان برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق رهاسازی آب سد سفیدرود، از شنبه هشتم اردیبهشت ماه جاری آغاز شد. برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا ۲ مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می شود. پس از انجام ۲ مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این هنگام تا نیمه شهریورماه، کار برداشت محصول برنج انجام می شود.
استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آنها ، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می آید.
ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای