کد خبر: 32247
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: - اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷
کلانتری: دیگر به هیچ صنعت آب‌بری در درون سرزمین مجوز داده نخواهد شد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس سیاست‌های سازمان دیگر به هیچ صنعت آب‌بری در درون سرزمین مجوز داده نخواهد شد. صنایعی مانند پتروشیمی و فولاد باید در شمال یا جنوب کشور که دسترسی به آب دریا دارند، احداث شود. عیسی کلانتری... Read more »
کلانتری: دیگر به هیچ صنعت آب‌بری در درون سرزمین مجوز داده نخواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس سیاست‌های سازمان دیگر به هیچ صنعت آب‌بری در درون سرزمین مجوز داده نخواهد شد. صنایعی مانند پتروشیمی و فولاد باید در شمال یا جنوب کشور که دسترسی به آب دریا دارند، احداث شود.

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه شورای اداری استان گلستان با تأکید بر لزوم رعایت مولفه‌های توسعه پایدار اظهار داشت: اگر در هر بخشی از کشور از جمله محیط زیست، بدون در نظر گرفتن مفهوم توسعه پایدار عمل کنیم، به طور قطع با شکست مواجه می‌شویم.وی افزود: مشکلاتی که امروز در زمینه‌های مختلف گریبان‌گیر کشور شده به علت این است که توسعه پایدار را جدی تلقی نکرده‌ایم.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد: استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای توسعه پایدار خواهد بود. به جرات می‌توان گفت بخش کوچکی از مشکلات زیست محیطی امروز مربوط به روند تغییر اقلیم بوده و بیشتر این مشکلات ناشی از برخی تصمیمات نادرستی است که در ۴۰ سال گذشته گرفته شده است.وی با بیان اینکه نمی‌توانیم خود را مقصر جلوه ندهیم، گفت: ایران یکی از کشورهای پرخطر در بعد زیست محیطی است. در کشور با مشکلاتی مانند کمبود منابع آب، ریزگردها، افزایش فرسایش خاک، پسماند و غیره مواجه هستیم که همه این‌ها دستپخت خودمان است.

کلانتری با بیان اینکه مشکلات زیست محیطی امروز را نمی‌توان به گردن خدا و مردم انداخت، افزود: به عواقب بسیاری از تصمیماتی که در گذشته گرفته شد، توجهی نکردیم. همین الان در ۳۰۰ تا ۴۰۰ نقطه جنگل‌های زاگرس آتش‌سوزی داریم هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم چون در جاهایی است که پای انسان به آن نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه براساس ضوابط بین‌المللی هیچ کشوری نباید بیش از ۴۰ درصد منابع آبی تجدیدشونده خود را مورد استفاده قرار دهد، اظهار داشت: میزان بهره‌برداری از منابع آبی کشور ۱۱۰ درصد است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برخی خواسته‌های رئیس جمهور از این سازمان گفت: بهبود وضعیت هوای کلان‌شهرها، مهار ریزگردها با منشاء داخلی و احیاء تالاب‌ها از جمله مسائل مورد تأکید آقای روحانی به سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.وی سدسازی را مقصر اصلی خشک شدن تالاب‌ها دانست و افزود: در مناطق بالادست که سدسازی اتفاق افتاده تالاب‌ها خشک شده‌اند. وضعیت امروز تالاب‌های بختگان، جازموریان، شادگان و هورالعظیم نتیجه همین سیاست غلط است.

کلانتری با اشاره به هزینه‌های زیادی که برای احیاء دریاچه ارومیه می‌شود، گفت: سالانه یک‌هزار میلیارد تومان برای اینکه دریاچه ارومیه را از خشک شدن نجات دهیم، هزینه می‌کنیم. در حال حاضر ۵ تا ۶ میلیون نفر در اطراف دریاچه با بحران نمک مواجه شده‌اند.وی تأکید کرد: براساس سیاست‌های سازمان دیگر به هیچ صنعت آب‌بری در درون سرزمین مجوز داده نخواهد شد. صنایعی مانند پتروشیمی و فولاد باید در شمال یا جنوب کشور که دسترسی به آب دریا دارند، احداث شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به ارزیابی طرح‌هایی که در ۱۳ سال گذشته در این سازمان بلاتکلیف مانده بود، اشاره کرد و گفت: در دورانی که رکود بیکاری در کشور داریم، در ۱۳ سال گذشته ۲۶۳ طرح به سرمایه گذاری ۲۶ میلیارد دلار که می‌توانست برای ۱۷۶ هزار نفر باسواد شغل ایجاد کند، منتظر یک امضاء طلایی بود.وی تصریح کرد: امروز اگر سازمان حفاظت محیط زیست به هر طرحی در مدت ۴۵ روز پاسخ ندهد، استانداران این حق را دارند تا طرح‌ها را اجرایی کنند.

کلانتری به لزوم فرهنگ‌سازی برای ورود مردم در حفظ محیط زیست اشاره و خاطرنشان کرد: در کشور ۳ هزار محیط‌بان داریم که با این نیروهای اندک حتی مطالعات و پایش‌ها را هم نمی‌توانیم انجام دهیم. مشکل حفاظت محیط زیست هم با افزایش نیروهای محیط بان حل نمی‌شود بلکه فرهنگ مردم را برای حفظ محیط زیست تغییر داد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 1

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷

mer30

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای