کد خبر: 60827
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 10, 2018
بنا بر آماری که مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای توییتر «بنیامین آمپن» ارائه کرده است، استفاده از این شبکه اجتماعی مجازی به‌سرعت در حال رشد و توسعه در این منطقه به‌ویژه در عربستان سعودی است. آمپن در مصاحبه‌ با شبکه خبری National امارات متحده عربی بابیان این‌که ویدئو یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسیرهای... Read more »

بنا بر آماری که مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای توییتر «بنیامین آمپن» ارائه کرده است، استفاده از این شبکه اجتماعی مجازی به‌سرعت در حال رشد و توسعه در این منطقه به‌ویژه در عربستان سعودی است.

آمپن در مصاحبه‌ با شبکه خبری National امارات متحده عربی بابیان این‌که ویدئو یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسیرهای درآمدی شبکه اجتماعی توییتر بر اساس داده‌های فصل اول سال ۲۰۱۷ بوده است، بیان کرده که این موضوع در خاورمیانه و شمال آفریقا هم صادق است. به گفته او رشد بازدید از ویدئوها به‌ سرعت در این منطقه در حال افزایش است.

شاهدی از تغییر توازن قدرت مجازی به نفع عربستان و امارات در جنگ با ایران

به گفته او در عربستان سعودی که به گفته آمپن، بزرگ‌ترین بازار توییتر در منطقه بوده و جزو ده کشور برتر در لیست بهترین بسترهای استفاده از شبکه اجتماعی توییتر در کل دنیاست، در دوازده ماهه منتهی به دسامبر سال ۲۰۱۷ رشد بازدید از ویدئوها رشدی معادل ۲۲۶ درصد داشته که آماری بسیار خیره‌کننده است.

همچنین آمار بیان می‌کند که در ماه رمضان سال گذشته سه کشور عربستان، امارات و مصر در مجموع رکورد افزایش ۱۷ درصدی بازدید از توییتر و ویدئوهای این شبکه اجتماعی را در کل دنیا به ثبت رسانده‌اند. آمپن بیان کرده، هرچند منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تنها ۱۰ درصد از کل درآمد شبکه توییتر را شامل می‌شود، استفاده از این شبکه در این منطقه با سرعتی چشم‌گیر در حال افزایش است.

وی به شکلی جالب‌توجه بیان کرده: «ما برای رشد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هدف‌گذاری نکرده و برای آن ابراز امیدواری هم نمی‌کنیم، زیرا بدون هیچ نگرانی استفاده از توییتر در این منطقه به ‌سرعت در حال پیشرفت و افزایش است.

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی توییتر در سال ۲۰۱۸ و برای فصل اول این سال، تعداد کاربران فعال این شبکه در ماه بالغ ‌بر ۳۳۶ میلیون تن بوده و مجموع درآمدهای این شبکه نیز برابر با ۶۵۵ میلیون دلار است که رشدی ۲۱ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

آمپن با ارائه نکته‌ای جالب‌توجه بیان کرده که به ‌غیر از عربستان و امارات که اکنون سردمداران استفاده از توییتر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستند، این شبکه پیش‌بینی می‌کند که تا سال آینده کویت نیز (به دلیل نفوذ بالای این شبکه اجتماعی در آن علیرغم جمعیت اندک) و مصر (به دلیل جمعیت قابل‌توجه) به جمع کشورهایی با بیشترین کاربر در این منطقه اضافه شوند.

توییتر در سال ۲۰۱۵ دفتر منطقه‌ای خود را در امیرنشین دبی در امارات متحده عربی و به‌قصد هدایت برنامه‌ها در منطقه شمال آفریقا، خاورمیانه و منطقه شام افتتاح کرد و از آن زمان تعامل با رسانه‌ها در راستای تولید ویدئو یکی از استراتژی‌های اصلی این شبکه در منطقه بوده است.

به شکلی جالب‌توجه این شبکه مجازی قرار است در ماه جاری میلادی اقدام به راه‌اندازی اولین شبکه ویدئوی زنده ورزشی با نام #YalaGoal در همکاری با وب‌سایت ورزشی Goal کند که به شکلی جالب‌توجه این‌گونه اقدامات نقش بسیار مهمی در توسعه و ترقی اقتصادهای محلی نیز خواهد داشت زیرا اسپانسرها یا حامیان این شبکه‌ها از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای محلی منطقه‌ای خواهند بود.

این در حالی است که رشد استفاده از توییتر در کشورهای عربی منطقه که رقابت جدی با ایران نیز دارند، از یک‌سو و مسدود بودن این شبکه در ایران از سال ۲۰۰۹ از سوی دیگر، منجر به آن شده است که اغلب جنگ رسانه‌ای و مجازی در منطقه با توازنی به نفع رقبای منطقه‌ای ایران همراه شود.

شاهدی از تغییر توازن قدرت مجازی به نفع عربستان و امارات در جنگ با ایران

در جایی که رشد استفاده از شبکه‌های مجازی و قدرت اطلاع‌رسانی و مانورهای رسانه‌ای در این شبکه‌ها امروزه به یکی از مهم‌ترین مباحث در جنگ نرم و رقابت‌های استراتژی در فضای اطلاعاتی تبدیل شده، عربستان، امارات و مصر با استفاده از بسترهای موجود و با شناخت دقیق پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های پنهان در این فضا، به‌سرعت در حال فاصله گرفتن از ایران و عقب نگاه‌داشتن ایران در جنگ فضای مجازی هستند.

موضوعی که تا همین‌جا نیز تا حد زیادی اثرات خود را نشان داده و در چند مورد ازجمله ماجرای آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینا، اعتراضات زمستانی در ایران، حملات تروریستی پاریس و مانند آن شاهد آن بوده‌ایم که کاربران سعودی و اماراتی به‌ سادگی و سهولت هرچه‌تمام‌تر (علیرغم توان جمعیتی بالاتر ایران) جنگ‌های روانی و رسانه‌ای را به ‌واسطه دسترسی مستقیم و بدون سانسور به توییتر از ایران برده‌اند.

اکنون آمار خیره‌کننده آمپن از رشد استفاده از توییتر در منطقه به ‌خوبی نشان می‌دهد که این فاصله و عدم توازن در قدرت مجازی همچنان به نفع رقبای (خصم‌های؟) منطقه‌ای ایران در حال افزایش است.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای