کد خبر: 59967
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 9, 2018
به گزارش خبرنگار خبر سرو در پی وجود بحران پسماند در شهرستان رودسر به دلیل تعطیلی کارخانه کمپوست و پراکندگی زباله ها در حاشیه رودخانه ها و خیابان ها ،سازمان های مردم نهاد بیانیه مشترک صادر کردند. این در حالیست که شمال کشور بویژه بخش های مختلف شهرستان رودسر میزبان میهمانان زیادی در این شهرستان... Read more »

به گزارش خبرنگار خبر سرو در پی وجود بحران پسماند در شهرستان رودسر به دلیل تعطیلی کارخانه کمپوست و پراکندگی زباله ها در حاشیه رودخانه ها و خیابان ها ،سازمان های مردم نهاد بیانیه مشترک صادر کردند.

این در حالیست که شمال کشور بویژه بخش های مختلف شهرستان رودسر میزبان میهمانان زیادی در این شهرستان هستند و حجم زباله های تولیدی نسبت به گذشته افزایش نگران کننده ای داشته و باعث ایجاد نارضایتی بومی ها و همچنین گردشگران شده است.

سال هاست کارخانه کمپوست رودسر محل تجمع زباله های این شهرستان بوده که حجم به جا مانده و وسیعی از پسماند ریجکتی و غیر قابل بازیافت باعث تعطیلی این کارخانه شده است

بیانیه مشترک سازمان­های مردم نهاد شهرستان رودسر بدین شرح است:

بسمه تعالی

موضوع: بحران پسماند منطقه

تولید کاذب زباله از یک سو و فقدان زیرساخت­ها، تخصص­ها و امکانات لازم جهت ساماندهی این حجم تولیدی از سوی دیگر، موجب ظهور بحران حصر زباله­ای در تمام ابعاد محیط­زیست گردیده است. بی­شک بستر جامعه نیازمند آشنایی زنده با این بحران است به شکلی که آن را نه به صورت یک تیزر تبلیغاتی، بلکه به عنوان شاهرگ حیاتی درک کند تا بتوان از این پتانسیل جامعه که خود عمده­ترین ایجاد­کننده این بحران است، در جهت رفع بحران بهره جست.

نظر به تعطیلی کارخانه کمپوست رودسر مبنی بر عدم تحویل­گیری هرگونه محموله زباله، شاهد بروز بحران زباله در شهرستان می­باشیم که همزمانی این موضوع با آغاز تعطیلات تابستانی و ورود سیل مسافران و گردشگران به استان و منطقه، بازتاب بسیار ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت. بخش عمده­ای از زباله­هایی که به این کارخانه سرازیر می­شد، جدا از این مسأله که آیا اساس این عملکرد در طول فعالیت کارخانه کمپوست، بازده مثبتی داشته یا خیر، اکنون حواشی رودخانه­ها، جاده­ها و سواحل دریا را مزین!! نموده­است. بنا بر گزارشات رسیده، زباله­های منطقه کلاچای در سواحل نوده تخلیه می­شود و بخشی از زباله­های منطقه رحیم­آباد، حواشی رودخانه پلرود را به خود اختصاص داده­است. زباله­های چابکسر نیز به شکل پراکنده در منطقه سیمای ناخوشایندی ایجاد نموده و در پی بروز بحران فعلی زباله در این شهر، طی جلسه­ای که با حضوران دهیاران و بخشدار صورت پذیرفته، قرار بر تعیین مکانی جهت جمع­آوری و سوزاندن زباله (راهکار مغایر با مقررات پسماند به دلیل آلودگی های زیست محیطی) شده­است. بخش مرکزی رودسر نیز وضعیت مشابهی در سرگردانی زباله­ها دارد.

با شرح آنچه در این چند روز گذشته و وضعیت بحران کلافه­کننده کنونی که قابل پیش­بینی نیز بود، سمن­های زیست محیطی شهرستان رودسر، تشکیل جلسه­ای ضروری با حضور کلیه دست­اندرکاران مدیریت پسماند شهرستان و نمایندگان سمن­ها، برای رسیدن به یک راهکار فوری و عملیاتی جهت کنترل و حل بحران فعلی را خواستار می­باشند.

لازم به توضیح است که بررسی ابعاد مختلف این بحران گویای ناکارآمدی جلسات برگزار شده این کارگروه در شهرستان بوده که نتیجه آن، ایجاد بحران فعلی و روی­آوردن به روش­های غیراصولی مدیریت زباله است. دلایل این عدم موفقیت را می­توان در مواردی به شرح ذیل بیان نمود:

 • تمرکز و اتکاء روی یک گزینه جهت مدیریت پسماند (کارخانه کمپوست) در شرایطی که لازم است راهکارهای موازی و جایگزین برای مواقع بحرانی در نظر گرفته شود.
 • عدم هماهنگی بین اجزای مدیریتی بخش­ها اعم از بخشداری، شهرداری، دهیاری، شوراها با تشکل­های مردم نهاد
 • عدم همکاری و همفکری کارگروه­ها و مسؤولین ذی­ربط مدیریت پسماند به شکل واحد شهرستانی با تشکل­های مردم نهاد
 • عدم تعریف برنامه جامع و منسجم آموزشی و فقدان تولید محتوای آموزشی یکسان در سطح شهرستان

اتفاقی که هم­اکنون در شهرستان جریان یافته، حاصل عدم همکاری­ها می­باشد. در درجه اول معضل تولید زباله کاذب وجود دارد و همچنین تفکیکی از مبدأ صورت نمی­پذیرد. شهرداری­ها نیز به عنوان مسؤول مستقیم این حوزه، مدیریت جمع­آوری جامعی ندارند. پیمانکار تفکیک نیز یا تعریف نمی­شود و یا در صورت وجود، نظارتی بر عملکردشان صورت نمی­پذیرد و در نهایت عملکرد مثبتی در حوزه تفکیک ندارند. حاصل این چرخه معیوب، تولید کمپوست نامرغوب به دلیل وجود مواد مضری چون شیشه است که بازار این کود اورگانیک را در عمل تعطیل می­کند. به دلیل تمام عملکرد ناقص تولید تا تفکیک و جمع­آوری زباله­ها، بازده کارخانه کمپوست که ریجکت ۲۰ درصدی برای آن تعریف شده، در عمل به تولید ریجکت ۸۰ درصدی رسیده­است که آن نیز نیازمند محلی برای دفن بوده و مطالعات منطقه­ای حکایت از عدم وجود چنین مکان مناسبی در شهرستان دارد.

مساله کاملا واضح است؛ یک چرخه بیمار و هزینه بردار

جمع بندی

 • کارخانه کمپوست به تنهایی قادر به مدیریت پسماندهای شهرستان نمی­باشد.
 • جهت کنترل وضعیت عملکرد کارخانه کمپوست، لازم است نظارت بالادستی دقیق­تری صورت پذیرد.
 • برنامه جامع آموزشی مدیریت و تفکیک زباله از مبدأ در سطوح شهری و روستایی به جد پیگیری شده و به موازات آن موارد تشویقی و تنبیهی اختصاص یابد.
 • بحران ایجاد شده حکایت از عملکرد ناصحیح و غیر­کاربردی کارگروه مدیریت پسماند شهرستان داشته و لزوم تجدید نظر در اعضای این کارگروه و حضور متخصصین امر و نمایندگان انجمن­های مردم نهاد شهرستان، ضروری به نظر می­رسد.
 • برنامه­ریزی جهت مکان­یابی و طراحی محل مناسب برای دفن ریجکت زباله ( گورستان زباله)

این بیانیه در دو صفحه تنظیم شده و مورد تأیید سمن­های زیست­محیطی شهرستان به شرح ذیل می­باشد:

 • انجمن نبض طبیعت خزر
 • مؤسسه آسمان رود
 • مؤسسه آوای تورنگ
 • انجمن حمایت از حیوانات کاسپین
 • کانون زیست محیطی قدم های سپید
 • انجمن طلوع امید دیانا
 • انجمن حامیان کل و بز اشکور

 

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای