کد خبر: 57611
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 5, 2018
سازمان انرژی اتمی: ساخت کارخانه موتور سانتریفیوژ را آغاز می‌کنیم سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور به آژانس بین‌المللی انرژي هسته‌ای اعلام کرده است روند لازم برای تولید گازهای UF4 و UF6 و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفیوژ را آغاز می‌کند. بهروز کمال‌وندی اعلام کرد: «در چارچوب برجام قرار بود در انتهای... Read more »

سازمان انرژی اتمی: ساخت کارخانه موتور سانتریفیوژ را آغاز می‌کنیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور به آژانس بین‌المللی انرژي هسته‌ای اعلام کرده است روند لازم برای تولید گازهای UF4 و UF6 و ساخت و مونتاژ کارخانه روتور سانتریفیوژ را آغاز می‌کند.

بهروز کمال‌وندی اعلام کرد: «در چارچوب برجام قرار بود در انتهای برنامه ۱۵ ساله حداقل به ۱۹۰ هزار سو برسیم و امروز باید با توجه به فرمایشات رهبری کارهایی را انجام بدهیم که این روند با سرعت بیشتر و در زمان کوتاه‌تری به دست آید.»

آقای کمال‌وندی گفت: «کوتاه آمدن در مقابل آمریکا بدعتی است که می‌تواند اروپا را در مسائل دیگر ضعیف کند. با این حال اروپایی‌ها هرچند اراده دارند اما ظرفیت و استعداد لازم را ایجاد نکرده‌اند.»

طبق توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بنا بود تعداد سانتریفوژهای ایران عدد مشخصی داشته باشد و تولید ماشین‌های جدید نیز با آهنگی مشخص افزایش یابد و اولین میزان افزایش ماشین‌های جدید هم در سال هشتم برجام می‌افتاد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود:‌ «اگر قرار بود در سال هشتم برجام سانتریفیوژ بیشتری داشته باشیم این کار را از سال چهارم شروع می‌کنیم و عملا با گذشت سه سال از برجام می‌توانیم این کار را همین امسال شروع کنیم. اگر قرار باشد غنی‌سازی افزایش یابد ما نیاز داریم از نسل‌های جدید سانتریفیوژ استفاده کنیم.»

وی گفت: «ممکن است سئوال شود چرا ظرفیت زیادی را برای تعداد محدود سانتریفیوژ ایجاد می‌کنید که جواب این است، اگر طرف‌های مقابل برجام به تعهداتشان عمل نکنند ما نمی‌خواهیم از فعالیت‌هایمان عقب بیفتیم.»

وی همچنین افزود: «اگر دیگران بخواهند از برجام خارج شوند ما ظرفیت لازم برای سرعت‌دادن به روند تولید سانتریفیوژهایمان را داریم.»

آقای کمال‌وندی در مورد ادعای اروپا یعنی تضمین فاصله ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای گفت: «در برنامه و اهداف ما دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد وخلاف مواضع دینی‌مان است. ما ظرفیت‌مان را برای فعال‌سازی بر میزان بالا حفظ خواهیم کرد و اگر پذیرفته‌ایم که اکنون محدودیتی قائل شویم به این دلیل است که دو طرف توافق باید به تعهداتشان پایبند باشند.»

از سوی دیگر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز دوشنبه از آمادگی تأسیسات هسته‌ای نطنز برای دستیابی به اهداف بلندمدت خبر داد. وی اعلام کرد: «زیرساخت تأسیسات برقی نطنز چند صد هزار سو است در حالی که قبل از برجام چنین زیرساخت هایی را برای اهداف بلند مدت نداشتیم.»

آقای صالحی افزود: «سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص اهمیت صنعت هسته‌ای برای کشور، همانطور که در قانون تأسیس این سازمان آمده است و به پیش از انقلاب بازمی‌گردد، دو هدف عمده یعنی تأمین برق هسته‌ای و تأمین سوخت مطمئن نیروگاه‌های هسته‌ای را دنبال می‌کند.»

 

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای