کد خبر: 55907
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 2, 2018
مصطفی ملکیان؛ نسبت فلسفه و هنر 🔹يونانيان و روميان قديم سه امر را مايۀ‌ آرامش و قرار روان آدميان مى‌دانستند: «راستى» يا «حقيقت»، «نيكى» يا «خير»، و «زيبايى» يا «جمال». پى‌جويى راستى و حقيقت در تاريخ بشر، «علم» و شاخه‌هاى مختلف معرفت آن از جمله «فلسفه» را پديد آورده است؛ در طلب خير و نيكى... Read more »

مصطفی ملکیان؛ نسبت فلسفه و هنر

🔹يونانيان و روميان قديم سه امر را مايۀ‌ آرامش و قرار روان آدميان مى‌دانستند: «راستى» يا «حقيقت»، «نيكى» يا «خير»، و «زيبايى» يا «جمال». پى‌جويى راستى و حقيقت در تاريخ بشر، «علم» و شاخه‌هاى مختلف معرفت آن از جمله «فلسفه» را پديد آورده است؛ در طلب خير و نيكى بودن، «اخلاق» و اخلاقى زيستن را در ميان ما رقم زده است؛ و در پى زيبايى و جمال بودن، پيدايش «هنر» را باعث شده است. در رتبه‌بندى اين ارزش‌ها، راستى در جايگاه اوّل، نيكى در رتبه دوّم، و زيبايى در مكان سوّم قرار مى‌گيرد؛ زيرا نيكى در سايۀ‌ حقيقت و راستى معنا مى‌يابد و زيبايى نيز در پرتو حقيقت و نيكى شناخته مى‌شود. فلسفه با حقيقت سر و كار دارد و هنر با زيبايى؛ بنابراين آنچه فلسفه دربارۀ هنر مى‌تواند بگويد «حقيقتِ زيبايى» است و آن‌چه هنر دربارۀ‌ فلسفه مى‌تواند بگويد «زيبايى حقيقت» است.

🔴 حقيقتِ زيبايى

🔹هنر فرآيندى بشرى است كه فراورده‌اش زيبايى است و هنرمند يا زيبايى‌هاى موجود ولى نامكشوفِ هستى را برجسته و آشكار مى‌كند و يا زيبايى‌هاى ناموجودِ هستى را مى‌آفريند.

🔴 زيبايیِ حقيقت

🔹كار هنر، به‌ويژه هنر مكتوب (ادبيات) از قديم‌الايام نشان دادن «زيبايى حقيقت» بوده است. انسانى كه حقيقت را زيبا ببيند، در بند عقايد خود نيست و همان‌گونه كه دماسنج صرفاً دماى لحظه‌ى فعلى را نشان مى‌دهد، انسان حقيقت‌طلب نيز بايد با تمام صداقت و جديّت، عقيده‌اى را بپذيرد يا بيان كند كه فعلاً گمان مى‌كند انطباق بيش‌ترى با حقيقت دارد.

🔹بسيارى از ما صرفاً به اين سبب دشمن‌ايم كه عقايدمان ناسازگار است و يا تنها به اين سبب نزديك‌ايم كه عقايد يكسانى داريم. اين در حالى است كه آن‌چه در تعاملات اجتماعى ملاك عمل است، خصوصيات اخلاقى – روانى افراد است؛ نه عقايد آنان.عاشقان حقيقت، هيچ وقت در بند عقيدۀ‌ خود نمى‌توانند بمانند. عقيده‌پرستى چيزى جز خودپرستى نيست و كسانى كه عقيدۀ خود را مى‌پرستند، به نوعى خودشيفتگى روانى دچار هستند. آن‌ها كه زيبايى حقيقت را درك كرده‌اند، از بند عقايد رهيده‌اند و تنها در پى آواز حقيقت مى‌دوند.

مصطفی ملکیان،سخنرانی حقيقت زيبايى و زيبايى حقيقت

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای