کد خبر: 56067
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 3, 2018
موسویان؛ طرح هفت ماده‌ای روسیه و اسراییل برای حل بحران سوریه دیپلمات سابق کشورمان تاکید کرد: طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و مقررات بین‌‌‌المللی، عضویت در هیات علمی یک دانشگاه خارجی یا داشتن یک شغل در کشور خارجی، دلیل داشتن تابعیت کشور آن کشور محسوب نمی‌شود. سیدحسین موسویان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،... Read more »

موسویان؛ طرح هفت ماده‌ای روسیه و اسراییل برای حل بحران سوریه

دیپلمات سابق کشورمان تاکید کرد: طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و مقررات بین‌‌‌المللی، عضویت در هیات علمی یک دانشگاه خارجی یا داشتن یک شغل در کشور خارجی، دلیل داشتن تابعیت کشور آن کشور محسوب نمی‌شود.

سیدحسین موسویان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره وضعیت پیش رو در سوریه و یمن و احتمال معامله پشت پرده میان اسرائیل و روسیه گفت: من قبلا شنیده بودم که محمد بن سلمان در سفر دو، سه ماه پیش خود به واشنگتن به آمریکایی‌ها اطمینان داده بود به زودی ورق در یمن برخواهد گشت. این موضوع را در سرمقاله‌‌‌ای در دنیای اقتصاد عنوان کردم. اکنون حملات گازانبری عربستان و امارات برای بازپس‌‌‌‌گیری بندر حدیده، تنها بندر در اختیار حوثی‌‌‌‌ها آغاز شده و باید ببینیم برنامه‌‌‌‌های بعدیشان چیست.

طرح هفت ماده‌ای روسیه و اسراییل برای حل بحران سوریه
وی ادامه داد: چند روز پیش هم در کنفرانسی در اروپا شرکت داشتم و از کارشناسان مطلع اروپایی شنیدم که اسراییل و روسیه در حال مذاکره در مورد نهایی کردن طرحی در مورد حل بحران سوریه هستند که بر مبنای آن:

۱-بشار اسد در قدرت بماند،

۲-به حضور نظامی ایران و حزب‌‌‌الله در سوریه خاتمه داده شود،

۳-اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد،

۴-حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود،

۵-درصورت لزوم، مستشاران روسی و سازمان ملل در کنار سربازان سوریه در مرز این کشور با اسرائیل مستقر شوند.

۶-بعد از مدتی آمریکا هم به تدریج نیروهای نظامی‌‌‌اش را از سوریه خارج کند،

۷-عادی‌‌‌سازی روابط سوریه با اعراب انجام شود که با پول کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان آغاز شود.

اسراییل می‌خواهد کمک اعراب به سوریه مشروط به کاهش نفوذ ایران باشد
برنامه اسرائیل برای الحاق بلندی‌های جولان سوریه به خود با حمایت آمریکا
این دیپلمات سابق کشورمان افزود: کارشناسان اروپایی همچنین به من گفتند که برنامه بعدی اسرائیل این است که:

اولا :کشورهای عربی خلیج فارس کمک‌‌‌های میلیاردی خود به سوریه را به کاهش نفوذ سیاسی – امنیتی ایران در سوریه مشروط کنند.

ثانیا :بلندی‌های جولان سوریه را با حمایت آمریکا به طور رسمی به خاک اسرائیل الحاق کند که در این صورت دیگر قدرت‌‌‌‌‌‌های بزرگ و کشورهای عربی، همچون موضوع پایتختی بیت‌‌‌‌‌‌المقدس، به‌‌‌‌‌ صدور بیانیه‌‌‌‌‌‌های مخالفت سیاسی اکتفا کرده و این پروسه را به پیش برد.

اسراییل هرج و مرج در سوریه و لبنان را به ثبات ترجیح می‌دهد
موسویان در پاسخ به این سوال که آیا پذیرش بشار اسد در قدرت، یک عقب‌‌‌نشینی توسط اسرائیل محسوب می‌شود؟ اظهار داشت: چارلز فریمن، سفیر پیشین آمریکا در عربستان که یکی از منصف‌‌‌‌‌ترین تحلیلگران خاورمیانه‌‌‌ای آمریکا و اکنون در دانشگاه براون تدریس می‌کند، اخیرا در مصاحبه با پرشین دایجست یکی از اهداف استراتژیک اسرائیل در منطقه را فاش کرد.

وی با بیان اینکه فریمن در این مصاحبه گفت اسراییل آشفتگی و هرج و مرج در سوریه و لبنان را به ثبات ترجیح می‌دهد و قصد آنها از حملات‌شان، دائمی کردن آشفتگی و جلوگیری از برقراری مجدد قدرت دولتی تاثیرگذار است، تصریح کرد: تل‌‌‌‌‌‌آویو با پذیرش اسد در قالب طرح مذکور آسوده خاطر خواهد بود که هم سوریه تا بیست سال آینده قادر به جبران خسارات و مصیبت‌‌‌‌‌های چند ساله گذشته نخواهد بود و هم بشار اسد یک دولت قدرتمند و با ثباتی نخواهد داشت.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای