کد خبر: 83695
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - تیر ۱۸, ۱۳۹۷
✅ حتما تجربه کرده اید که برخی هرگونه تاکید بر وظیفه ی دولت در تامین حداقل هایی از عدالت آموزشی، بهداشتی ، درمانی و غذایی را پوپولیستی ارزیابی می کنند. سوال این است: اگر هرگونه تاکید به مسئولیت های حمایتی دولت ، پوپولیستی است ، پس در برابر الزام اصول ۲۹ ، ۳۰ و ۳۱... Read more »

✅ حتما تجربه کرده اید که برخی هرگونه تاکید بر وظیفه ی دولت در تامین حداقل هایی از عدالت آموزشی، بهداشتی ، درمانی و غذایی را پوپولیستی ارزیابی می کنند. سوال این است: اگر هرگونه تاکید به مسئولیت های حمایتی دولت ، پوپولیستی است ، پس در برابر الزام اصول ۲۹ ، ۳۰ و ۳۱ قانون اساسی چه باید گفت؟

✅ می دانیم که قریب به سی سال، سیاست تعدیل اقتصادی و خصوصی سازی، این مشروعیت به ظاهر علمی را برای دولت فراهم کرده است که دولت از مسئولیت تامین حداقل های زندگی برای همه ی اعضای جامعه ، شانه خالی کند و با نشان دادن افق روشن توسعه ، بودجه ی بخش های اساسی را شدیدا کاهش دهد و بر بودجه ی بخش های غیراساسی بیافزاید. آیا افزایش بودجه ی بخش های غیر اساسی بدون کاهش یا حذف مسئولیت های دولت در تامین حداقل های یک زندگی معمول ، ممکن است ؟

✅ آیا نتیجه ی عملکرد دولت ها پس از قریب به سی سال از سیاست تعدیل اقتصادی ، توسعه ی اقتصادی بوده است یا شکاف طبقاتی که در آن عده ای از یک طرف بر سر مصرف بیشتر رقابت کنند و از طرفی، عده ای دیگر بر سر زنده ماندن بیشتر دست و پا زنند؟

✅ آیا سیاست تعدیل باعث نشد که بخش بزرگی از مردم از سیاست های حمایتی دولت محروم گردند و در عوض سرمایه ها به بخش هایی هدایت شود که نتیجه اش شد : گسترش بیشتر مصرف ، شکاف طبقاتی و ناهنجاری های موجود اجتماعی- سیاسی، بدون آن که توسعه اقتصادی به ارمغان آید.

✅ با توجه به عبارات فوق می توان نتیجه گرفت که تاکید و اصرار بر مسئولیت های دولت در تامین حداقل های یک زندگی معمول ، یک ضرورت اخلاق- انسانی و یک ضرورت اجتماعی است و نه سیاست پیشگی از سر عوام فریبی و پوپولیسم. بهتر است بین التزام به قانون اساسی که یک میثاق ملی است با سیاست های بی پشتوانه و فاقد ارزش پوپولیستی و عوام فریبانه تفاوت و تفارقی قائل باشیم تا دولت ها به سیاست حمایتی خود ادامه داده و از فروافتادن اعضای جامعه به چاه ویل آسیب های اجتماعی ممانعت به عمل آورند.

✅ نباید به دام مدافعان گفتمان غیرمسئولانه ی کاهش حمایت دولت بیافتیم. باید ببینیم وقتی دولت، بودجه ی بخش های اساسی چون آموزش ، بهداشت ، درمان و غذای سالم را کاهش می دهد ، بودجه ی کدام بخش ها را افزایش می دهد. همان بخش ها از مدافعان کاهش مسئولیت دولت اند در تعهد به وظایفی که قانون اساسی در اصول ۲۹ ، ۳۰ و ۳۱ تعیین کرده است.
بهمن ارجمند

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای