کد خبر: 95039
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - تیر ۳۱, ۱۳۹۷
جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان آستارا به ریاست فرماندار و با حضور رئیس، معاونین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و مسئولین شهری در سالن جلسات فرمانداری تشکیل شد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان خطاب به مدیران شهرستان گفت: باید برمبنای واقعیات و... Read more »

جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان آستارا به ریاست فرماندار و با حضور رئیس، معاونین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و مسئولین شهری در سالن جلسات فرمانداری تشکیل شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان خطاب به مدیران شهرستان گفت: باید برمبنای واقعیات و آنچه که در اختیار و امکانات ماست حرکت کنیم. هیچ‌کس از شما انتظار حرکت بیش از امکاناتی که در اختیار دارید را ندارد.

وی به پیشینه فرهنگی و تاریخی و تجاری غنی آستارا اشاره کرد و ادامه داد:  خدمات دولتمردان به مردم و از جمله مردم آستارا برمبنای امکانات و واقعیات موجود است و نه استحقاق و شایستگی آنان. لذا حق آستارا بیش  از آن چیزی است که درحال انجام آن هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان افزود: مجلس ما را مکلف به توزیع اعتبارات بر اساس شاخص‌های جمعیت و محرومیت کرده است. اما به خاطر مسائل استراتژیک سعی شده فراتر از این نُرم به آستارا توجه شود. هرچند در برخی مناطق روستایی آستارا ممکن است محرومیت‌هایی وجود داشته باشد، اما در مجموع این شهرستان از لحاظ محرومیت دارای وضعیت مناسب‌تری نسبت به شهرستان‌های دیگر استان است.

محمّدی از روند صعودی تخصیص اعتبارات آستارا طی سه سال گذشته سخن گفت و ادامه داد: در سال ۹۴، تخصیص اعتبارات ۷٫۳ میلیارد تومان و در سال ۹۵، ۷٫۵ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۶ به ۱۹ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی به شرایط کشور با توجه به برخورد استکبار جهانی و عواقب احتمالی آن اشاره کرد و افزود: استکبار جهانی با وضع تحریم، فشار اقتصادی خود را بر روی کشور ما زیاد کرده است و شایسته است مدیران با برنامه‌ریزی درست و همچنین با تعامل و وحدت، امور اجرایی را پیش ببرند و با صرفه‌جویی و به نحو شایسته به خدمات‌رسانی مبادرت نمایند.

وی با تکیه بر واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام اظهار داشت: تکمیل برخی از طرح‌های عمرانی استان نیازمند اعتباری زیاد است و مدیران برای تأمین اعتبارات صرفاً نباید چشم به اعتبارات دولتی داشته باشند، بلکه می‌بایست با سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی، به اتمام پروژه‌ها همت گمارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان تأکید کرد: هر پروژه‌ای که توجیه فنی و اقتصادی داشته، با قوانین مغایرت نداشته باشد، امکانات اجازه دهد و اولویت کمیته برنامه‌ریزی شهرستان را هم داشته باشد، قطعاً مورد حمایت سازمان هم خواهد بود.

وی گفت: از بودجه دولت تنها ۸ درصد در اختیار استان‌ها قرار گرفته و ۹۲ درصد در اختیار دستگاه‌ها در سطح ملّی است که نمایندگان و مدیران باید در جذب این بخش همت کنند تا بتوانیم مشکلات استان را رفع و حل کنیم.

محّمدی به مدیران تأکید کرد: با عنایت به سیاست‌های جناب آقای استاندار، دنبال پروژه‌های جدید نباشید بلکه اولویت با پروژه‌هایی باشد که هم دارای پیشرفت فیزیکی بالایی باشند و  هم مشکلی را از مردم حل نمایند. ما نیز در حد امکانات یاری خواهیم کرد.

فرماندار آستارا نیز در این نشست در سخنانی گفت: رشد اعتبارات این شهرستان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ و ۹۴ نشان دهنده توجه ویژه استاندار گیلان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نسبت به جایگاه شهرستان دارد. اما عقب ماندگی‌ها و غفلت‌های گذشته از جمله مشکلاتی است که نیازمند شتاب بیشتر برای جبران دارد.

یونس رنجکش ادامه داد: در سال ۹۶ از جمع اعتبارات استانی مصوب کمیته برنامه‌ریزی و سایر منابع متفرقه  ۱۲۶ میلیارد ریال مصوبه برای ۱۶۳مورد پروژه عمرانی درآستارا داشته ایم که اعتبار تخصیصی به شهرستان بالغ بر ۱۹۰ میلیارد ریال یعنی معادل ۳۰ درصد مصوبات بوده است.

وی تصریح کرد: مهمترین دغدغه مردم آستارا تامین آب شرب در سطح شهر و روستا و خدمات مناسب در زمینه انرژی برق است که در کنار سایر مشکلات بویژه در حوزه راه و روستایی باید به این شهرستان مرزی توجه جدی در سطح ملی شود.

فرماندار آستارا اضافه کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید شاهد رشد چشمگیر توسعه زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه خدمات هستیم که آغاز به کار ساخت سد لاستیکی و توسعه زیرساخت‌های ریلی و سایر منابع از خدمات است اما به دلیل فرسودگی شبکه های آبرسانی در کنار مشکلات فاضلاب و عقب‌ماندگی پروژه های  چندین ساله این شهرستان به جایگاه برخورداری مناسب نرسیده است.

رنجکش با اشاره به مشکلات تامین بودجه در کشور با توجه به فشارهایی که دولت متحمل می‌شود اظهار داشت: مشکلات را درک می‌کنیم و وضعیت کشور را نیز با آن آشنا هستیم اما مردم انتظار دارند که در حد مقدورات و با توجه به ظرفیت‌ها و جایگاه شهرستان به آن توجه جدی تر شود.

وی ادامه داد: یکی از امتیازات آستارا توجه ویژه و آشنایی مسئولان استان به ویژه استاندار گیلان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به جایگاه و موقعیت این شهرستان مرزی است که سفرهای متعدد این مسئولان ارشد موجب شده است تا به آستارا نگاه ویژه شود که جای قدردانی دارد.

بازدید از اسکله منطقه ویژه، گمرک  پایانه مرزی، راه آهن آستارا- آستارا، استخر ذخیره آب عباس آباد، شناگاه ساحلی، پروژه های احداث سد لاستیکی خانه های آسیاب و ساختمان جدید فرمانداری و حضور در مراسم کلنگ زنی تعریض پل تالاب از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و هیأت همراه به آستارا بود.

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای