کد خبر: 83888
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - تیر ۱۸, ۱۳۹۷
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از روز دوشنبه (۹ ژوییه، ۱۸ تیر) دوره جدید پنج ساله ریاست بر این کشور را در حالی آغاز می کند که این بار از اختیارات تازه ای برخوردار شده است. دو سال پس از کودتای نافرجام در ترکیه که تنها ثمره اش تنگ تر شدن فضای سیاسی و... Read more »

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از روز دوشنبه (۹ ژوییه، ۱۸ تیر) دوره جدید پنج ساله ریاست بر این کشور را در حالی آغاز می کند که این بار از اختیارات تازه ای برخوردار شده است.

دو سال پس از کودتای نافرجام در ترکیه که تنها ثمره اش تنگ تر شدن فضای سیاسی و امنیتی و فشار بر فعالان سیاسی و روزنامه نگاران در این کشور بود، آقای اردوغان حالا با پیروزی در انتخابات زودرس قدرت را باردیگر در سیستمی جدید در دست خواهد گرفت که منتقدان آنرا نشانه بارز یک نظام مستبد و خودکامه می دانند.

این سیاستمدار ۶۴ ساله که از سال ۲۰۰۳ ابتدا به عنوان نخست وزیر و سپس در کسوت رئیس جمهوری قدرت را در دست دارد بیست و چهارم ژوئن در پایان دور نخست انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از ۵۲ درصد آراء برتری قاطع خود را به رخ رقیبان کشید. او روز دوشنبه برای آغاز عصری جدید از دوران زمامداری خود بر ترکیه که اینبار با اختیارات تازه ای همراه خواهد بود، سوگند یاد خواهد کرد.

نظام حکومتی جدید در ترکیه که همان رهبر قدیمی را بالای سر خود دارد پس از برخورداری از تغییراتی که سال گذشته در پی برگزاری همه پرسی قانون اساسی از آن بهره مند شد حالا کاملا صیقلی و یکدست شده و شرایط را برای یکه تازی رئیس جمهوری فراهم کرده است.

احزاب مخالف و رقبای سیاسی آقای اردوغان ضمن ابراز نگرانی از وضعیتی که کشورشان در نظام جدید حکومتی طی سالهای پیش رو با آن مواجه خواهد بود، شرایط تبعیض آمیز حاکم در کارازار انتخاباتی را دلیل اصلی شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی عنوان کرده اند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای