کد خبر: 102470
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - مرداد ۹, ۱۳۹۷
همزمان با اعلام دستگیری ده‌ها تن از دلالان ارز در تهران، قیمت دلار و سکه با کاهش نسبی تا ۱۲ درصد روبرو شد. با اعلام افزایش بی‌پیشینه نرخ ارز در بازار آزاد ایران و فراخوان اعتصاب بازار تهران، خیابان‌های مرکزی پایتخت در روزهای دوشنبه ۸ و سه‌شنبه ۹ مرداد فضای امنیتی به خود گرفت. نیروهای... Read more »

همزمان با اعلام دستگیری ده‌ها تن از دلالان ارز در تهران، قیمت دلار و سکه با کاهش نسبی تا ۱۲ درصد روبرو شد.

با اعلام افزایش بی‌پیشینه نرخ ارز در بازار آزاد ایران و فراخوان اعتصاب بازار تهران، خیابان‌های مرکزی پایتخت در روزهای دوشنبه ۸ و سه‌شنبه ۹ مرداد فضای امنیتی به خود گرفت. نیروهای پلیس ضد شورش در خیابان فردوسی، چهارراه استانبول و بازار بزرگ تهران مستقر شده و به دلالان ارز حتی اجازه صحبت کردن با یکدیگر را هم ندادند.

صبح سه‌شنبه خبری نیز در مورد دستگیری برخی دلالان در بازار ارز تهران منتشر شد که رئیس پلیس تهران آن را تأئید کرد. سردار حسین رحیمی گفت: «روز گذشته تعداد زیادی از دلالان بازار احضار شدند و آخرین تذکرات به آنها داده شد و پلیس نیز با هماهنگی قوه قضائیه رصد کاملی بر فعالیت آنها دارد.»

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل چندین پرونده مهم در حوزه ارز، سکه و خودرو در پلیس پایتخت همچنین اظهار کرد: «به دنبال اتفاقات اخیر و با هماهنگی مراجع قضایی، در حال حاضر ۷ پرونده بزرگ مفاسد اقتصادی در ۳ حوزه ارز، سکه و خودرو در پلیس پایتخت در حال رسیدگی است که تا امروز ۳۵ نفر بازداشت شده‌اند.»

رئیس پلیس پایتخت افزود: «همچنین با دستور قضایی ۵ نفر از افراد بازداشت شده به زندان معرفی شده‌اند.»

با آن که نرخ غیر رسمی دلار در بازار آزاد تهران در روز دوشنبه به بیش از ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود، در پی ابراز تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به مذاکره با ایران، به حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و بهای یورو نیز تا حدود ۱۲ هزار تومان کاهش یافت.

با ابراز تمایل دونالد ترامپ به مذاکره با ایران انتظار می‌رفت التهاب در بازار ارز ایران کاهش یابد.

با این حال رحیمی هیچ یک از این نرخ‌ها را معتبر و رسمی ندانست. وی در پاسخ به سوالی درخصوص اقدامات پلیس در کنترل بازار ارز و جلوگیری از فعالیت دلالان گفت: «متاسفانه اقدامات دلالان باعث شده تا فضای بازار به صورت کاذب ملتهب شود و قیمت‌های مطرح شده با توجه به آن که اصلا خرید و فروشی انجام نمی‌شود کاذب و دروغین است.»

روز دوشنبه با وجود تلاش پلیس برای جلوگیری از هر گونه معامله دلار در بازار آزاد، خبر افزایش نرخ ارز در اخبار افواهی و شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت. بنا بر برخی اخبار تأئید نشده، نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در پایان روز دوشنبه به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و نرخ یورو نیز به ۱۴ هزار تومان نزدیک شد.

اظهار نظرهای معاونان روحانی

در پی بروز التهاب بی‌سابقه در بازار ارز که به بحران اقتصادی موجود دامن زده است، چند مقام رسمی دولت در همین زمینه و نیز در مورد اصلاحات در تیم اقتصادی دولت روحانی اظهار نظر کردند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور روز سه‌شنبه ۹ مرداد وعده داد که سیاست‌های اقتصادی جدید دولت تا پایان همین هفته اعلام می‌شود.

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت که نوسانات فعلی بازار سکه و ارز قطعاً ماندگار نیست. وی با اشاره به این که تغییر رئیس بانک مرکزی به علت مسئله بازار ارز در اولویت قرار داشت، افزود که مانعی برای تغییر یا اصلاحات در کابینه وجود ندارد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای