کد خبر: 121375
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - آگوست 24, 2018
✅ وقتی مسائل به صورت ساختاری دیده نشوند ، ذهنی که نسبتا با پدیده های اجتماعی درگیر است، در تحلیل پدیده ها دچار مسامحه میشود و اسم این مسامحه را هم می گذارد واقع نگری نسبی گرایانه! ✅ به عنوان مثال در نظر این عده ، پهلوی دوم ، انسان وطن پرستی بود اما شریعتی... Read more »

✅ وقتی مسائل به صورت ساختاری دیده نشوند ، ذهنی که نسبتا با پدیده های اجتماعی درگیر است، در تحلیل پدیده ها دچار مسامحه میشود و اسم این مسامحه را هم می گذارد واقع نگری نسبی گرایانه!

✅ به عنوان مثال در نظر این عده ، پهلوی دوم ، انسان وطن پرستی بود اما شریعتی هم در زندان ستمشاهی، نا عادلانه، بدون حکم قضایی، ۱۸ ماه سلول انفرادی را تجربه کرد.

✅ در نظر این عده، بازرگان ، معقولانه به قوانین فعالیت سیاسی در یک نظام مشروطه ی سلطنتی متعهد بود اما گلسرخی هم در اقدامی شجاعانه در جهت دگرگونی یک نظام پادشاهی مشروطه جان بر کفش نهاد و در بیدادگاه پیش از انقلاب، از آرمان های خلق دفاع کرد!.

✅ در نظر این عده، مصدق، قهرمان مبارزه با استعمار و استبداد است اما رزم آرا هم حرف درستی می زد که وقتی نتوانیم یک لولهنگ بسازیم پس بهتر است قیمومیت انگلیس را بر چاه های نفت ایران بپذیریم و نفت را ملی نکنیم!.

✅ در نظر این عده، اصلاحات ارضی، انقلابی ترین برنامه ای بود در جهت اصلاح اجتماعی که بدون خونریزی انجام گرفت اما مخالفان آن ، انقلابیون واقعی بودند که قیام مقدسی را آغاز کردند که منجر به انقلاب مقدس ۵۷ گردید.

✅ در نظر این عده ، سوسیالیسم، بهار تاریخ است اما مالکیت خصوصی از ابتدایی ترین سنگرهای مقاومت در برابر فشارهای تمامیت گرایانه ی یک نظم توتالیتر است.

✅ وقتی پدیده ها را ساختاری نمی بینیم در نظر ما همه چیز و همه کس را می توان تایید کرد. بدتر از همه به نادرست اسم این شیوه از تحلیل و قضاوت را می گذاریم برخورد پلورالستیک یا تحلیل نسبی گرایانه از وقایع.این عده چنان عقل و اراده ی خود را در زیر خروارها خاک نسبی گرایی دفن کرده اند که گاهی هراس دارند بگویند : این تصور موهوم است که زلزله را محصول تکان گاوی دانیم که زمین را بر سر شاخش نشانده اند. این عده می گویند شاید در این تعبیر حکمتی است ، حتما علم ، هنوز به آن درجه از رشد نرسیده است که حکمت تاثیر تکان شاخ گاو را با زلزله دریابد. یا می گویند : نباید نقدش کرد ، به گذشتگان بی حرمتی میشود چرا که این تصور ما بخشی از هویت ما را می سازد. بیچاره ملتی که هویتش را با تکان شاخ گاو پیوند زده و هرگز نمی خواهد به راز علمی و عینی زلزله ی طبیعت و راز عینی و علمی زلزله های اجتماعی و سیاسی پی ببرد ، مبادا که وجدان عمومی یا روح گذشتگان آزرده شود.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, , ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای