کد خبر: 121414
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - آگوست 24, 2018
تهران پرونده شکایت از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را برای ازسرگیری اقدامات این کشور علیه ایران، ماه گذشته (ژوئیه) در دادگاه بین المللی لاهه گشود. انتظار می رود تصمیم گیری و صدور حکم موقت دادگاه لاهه در باره این درخواست تهران ۲ ماه طول بکشد و شاید حکم نهایی این پرونده تا چند... Read more »

تهران پرونده شکایت از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را برای ازسرگیری اقدامات این کشور علیه ایران، ماه گذشته (ژوئیه) در دادگاه بین المللی لاهه گشود. انتظار می رود تصمیم گیری و صدور حکم موقت دادگاه لاهه در باره این درخواست تهران ۲ ماه طول بکشد و شاید حکم نهایی این پرونده تا چند سال آتی صادر نشود.
تهران چنین استدلال کرده که واشنگتن حق اعمال دوباره چنین اقداماتی را نداشته و از این دادگاه بین المللی درخواست صدور حکم تعلیق فوری آنها و همچنین دریافت غرامت کرده است.
تهران می گوید، تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و اقداماتش که به اقتصاد ایران آسیب می رساند، ناقض پیمان دوستی و روابط اقتصادی دوجانبه می باشد که در سال ۱۹۵۵ میان دو کشور امضا شده است.
در دادخواست تهران به دادگاه لاهه، آمده است: واشنگتن، ایران را با همه پیامدهای گسترده ای برای مردم محاصره شده، تحت محاصره اقتصادی قرار داده است.
این دادخواست می افزاید: ایران درخواست می کند که این دادگاه ( لاهه) تا هنگام صدور رای نهایی در مورد این پرونده، از آمریکا بخواهد که فورا به همه اقدامات ممکن برای تضمین به تعلیق درآمدن اجرای تحریم های هشتم مه (۱۸ اردیبهشت ماه) دست بزند.
ترامپ در ماه مه تصمیم خود را برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای ۲۰۱۵ که به سختی به دست آمده بود، به رغم مخالفت دیگر امضا کنندگان این پیمان به ویژه متحدان نزدیکش در اروپا اعلان کرد. تحریم های بین المللی علیه ایران در سال ۲۰۱۵ پس از امضای توافق هسته ای ایران با ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه لغو شده بود.
پروفسور اریک دو براباندر استاد حل و فصل اختلافات بین المللی در دانشگاه لیدون هلند به فرانس پرس گفت: حمایت بسیاری از کشورهای اروپایی از توافق هسته ای، به معنای نیرومند شدن موضع ایران است و تبلیغات صورت گرفته با مطرح شدن این شکایت در دادگاه بین المللی لاهه، ممکن است به نفع ایران تمام شود.
به گفته وی؛ یکی ازاهداف طرح شکایت ایران، محکوم شدن ایالات متحده در برابر افکار همگانی است.
همچنین قرار است این دادگاه در ماه اکتبر به شکایت سال ۲۰۱۶ تهران علیه واشنگتن در باره مسدود کردن حدود ۲ میلیارد دلار دارایی های ایران در خارج از این کشور در حالی رسیدگی کند که آمریکا مدعی شده است که این مرجع قضایی صلاحیت بررسی این پرونده را ندارد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای