کد خبر: 124177
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۵, ۱۳۹۷
پس از پیگیری های مجدانه شبکه تشکل های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان مراسم کلنگ زنی سد لاسک شفت لغو گردید. به گزارش روابط عمومی شبکه گیلان ؛ در راستای پیگیری وضعیت احداث سد لاسک شفت شبکه تشکل های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان در نامه هایی جداگانه به... Read more »


پس از پیگیری های مجدانه شبکه تشکل های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان مراسم کلنگ زنی سد لاسک شفت لغو گردید.

به گزارش روابط عمومی شبکه گیلان ؛ در راستای پیگیری وضعیت احداث سد لاسک شفت شبکه تشکل های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان در نامه هایی جداگانه به دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو ، دکتر آقایی معاون محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان ، ارائه گزارشی به نهاد ریاست جمهوری و جلسه ای با دکتر سالاری استاندار محترم گیلان با بیان دلایل کارشناسی موفق گردید از مراسم احداث این سد جلوگیری بعمل آورد.

رامین شیرعلی پور دبیر شورای هماهنگی شبکه گیلان با اعلام این خبر افزود : خوشبختانه با پیگیری هایی که در فرصتی اندک حاصل شد و در تماس ها و دیدارها با مسئولان استانی و کشوری ، علی رغم انتقاد نسبت به صدور تاییدیه ارزیابی زیست محیطی سد لاسک توسط سازمان حفاظت محیط زیست که با توجه به جلسات کارگروه ارزیابی استانی پاسخ ها به گزارش مردود بوده و تایید این گزارش در سازمان جای سوالات بسیاری را دارد مراسم احداث این سد که قرار بود دوشنبه پنجم شهریور با حضور وزیر نیرو برگزار شود کنسل گردیده است.

دبیر شبکه گیلان با اشاره به حمایت های معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ، دادستانی کل کشور و استانداری گیلان و همچنین اساتید دانشگاه ، فعالان اجتماعی ، تشکل های محیط زیستی ، رسانه ها و جوامع بومی شهرستان های شفت و بندر انزلی بیان داشت : شبکه گیلان علاوه بر وارد دانستن ایرادهای مختلف به نحوه صدور مجوز احداث سد و جلسات ارزیابی، این موضوع را متوجه وزارت نیرو دانسته و از شخص وزیر و مشاوران ایشان و همچنین نمایندگان مجلس که پیگیری های زیادی برای اجرای این کار که با منافع مردم بومی در تضاد است تقاضا می نماید که از ابتدا بار دیگر فرآیند احداث این سد بررسی و مطالعه جامع پیرامون اثرات و طبعات زیست محیطی و اجتماعی آن به انجام برسد.

وی با بیان اینکه شبکه گیلان پیگیر منافع مشروع مردم محلی منطقه بوده و اجرای این طرحها بدون پیوست های اجتماعی صحیح را موجب خسران مردم در بلند مدت میداند افزود : در جلسه با استاندار گیلان نیز به این مسئله اشاره شد که منافع مردم باید در طرح های توسعه ای با اولویت نخست در نظر گرفته شود.

شیرعلی پور با بیان اینکه محل احداث سد بر روی حوضه آبخیز تالاب انزلی واقع شده است گفت : با احداث سد لاسک حقابه تالاب انزلی کاهش خواهد یافت و در فصل تابستان که نیاز آبی تالاب افزایش می یابد به دلیل کاهش ورودی و هدایت آب ها به مزارع ، تالاب با تهدید و خشکیدگی بیشتری مواجه خواهد شد که چنین موضوعی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و باید دقت نظر بیشتری بر روی طرح های توسعه منظور گردد.

در پایان شبکه تشکل های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان آمادگی خود را جهت ارائه راهکاری های جایگزین و حضور کارشناسان شبکه در جلسات و بررسی بیشتر اثرات این پروژه اعلام می نماید.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای