کد خبر: 145906
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - مهر ۲, ۱۳۹۷
 سخنان روز یکشنبه حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران قبل از عزیمت به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل درباره آمادگی ایران برای مقابله با آمریکا در رسانه های خارجی بازتاب داشت. رویترز در گزارش روز یکشنبه خود نوشت: روحانی یک روز بعد از حمله به رژه نظامی... Read more »

 سخنان روز یکشنبه حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران قبل از عزیمت به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل درباره آمادگی ایران برای مقابله با آمریکا در رسانه های خارجی بازتاب داشت.

رویترز در گزارش روز یکشنبه خود نوشت: روحانی یک روز بعد از حمله به رژه نظامی ایران که به کشته شدن ۲۵ نفر از جمله ۱۲ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر شد، گفت: ایران آماده مقابله با آمریکا و متحدانش در خلیج (فارس) است.
این خبرگزاری افزود: روحانی قبل از ترک تهران برای حضور در نشست مجمع عمومی در نیویورک، آمریکا و کشورهای عربی خلیج (فارس) را که تحت حمایت آمریکا هستند به حمایت مالی و نظامی از گروه های عربی قومی ضد دولت در ایران متهم کرد.
رویترز روحانی را فردی که توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را طراحی و مدیریت کرد توصیف کرد و نوشت: این توافق قبل از آغاز دور تازه تنش ها در روابط بین ایران و آمریکا به دنبال تصمیم دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از این توافق، به شکل محتاطانه ای به تنش زدایی در روابط با واشنگتن کمک کرد.
این خبرگزاری به نقل از رئیس جمهور کشورمان نوشت: آمریکا مانند یک قلدر در برابر کشورهای جهان رفتار می کند و فکر می کند که می تواند با قدرت بیرحمی عمل کند. اما ملت ما مقاومت خواهد کرد و دولت آماده مقابله با آمریکا است. ما بر این وضعیت (تحریم ها) غلبه خواهیم کرد و آمریکا از انتخاب مسیر غلط متاسف خواهد شد.
رویترز به نقل از روحانی افزود: آمریکا به دنبال ایجاد ناارامی و هرج و مرج در کشور ما است تا بتوانند به این کشور بازگردند اما این ها خیالاتی غیرواقعی است و آنها نمی توانند به اهدافشان دست یابند.
این خبرگزاری افزود: ایران با عربستان و متحدغرب بر سر سلطه بر خاورمیانه اختلاف دارد. قدرت های منطقه هر یک از طرف های درگیر در سوریه و یمن و گروه های سیاسی رقیب در لبنان وعراق حمایت می کنند.
رویترز همچنین بخشی از اظهارات روحانی را پوشش داد که گفته بود: کشورهای کوچک دست نشانده در منطقه تحت حمایت آمریکا هستند و آمریکا آنها را تامین می کند و آنچه که نیاز دارند را در اختیارشان می گذارند.
رویترز نوشت: پاسخی فوری از سوی عربستان درباره سخنان روحانی مطرح نشده است. عربستان و امارات می گویند ایران تهدیدی علیه امنیت خاورمیانه است و قصد سلطه بر این منطقه را دارد.ایران درمقابل چنین اتهاماتی را رد می کند و از کشورهای منطقه خواسته است امنیت این منطقه را بدون دخالت آمریکا و قدرت های غربی تامین کنند.
اظهارات رئیس جمهوری همچنین در خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز بازتاب یافت و این خبرگزاری در گزارشی تحت عنوان «رئیس جمهور ایران، آمریکا را بعد از حمله به رژه نظامی سرزنش کرد» نوشت: روحانی گفت یک کشورمتحد آمریکا در خلیج فارس که نامش فاش نشده در حمله روز یکشنبه به رژه نظامی که ۲۵ کشته و حدود ۷۰ مجروح بر جای گذاشت، نقش داشته است.
آسوشیتدپرس نوشت: روحانی مشخص نکرد چه کسانی پشت پرده حمله روز شنبه بودند؛ حمله ای که یک گروه جدایی طلب عرب مسئولیت آن را پذیرفته است. او ممکن است به عربستان، امارات یا بحرین متحدان نزدیک نظامی آمریکا اشاره داشته باشد که ایران را تهدیدی در منطقه قلمداد می کنند.
این رسانه افزود: جدایی طلبان عرب منطقه که قبلا در حملات شبانه به لوله های نفتی محافظت نشده، نقش داشتند، مسئولیت حمله روز شنبه را برعهده گرفتند . ایران دیپلمات های انگلیس، دانمارک، هلند را به دلیل پشتیبانی از اعضای گروه تروریستی مذکور فراخوانده است.
خبرگزاری فرانسه نوشت: رئیس جمهوری ایران بعد از حمله مهاجمان با اسلحه به جمعیت حاضر در رژه نظامی در نزدیکی مرز عراق، وعده پاسخی «دندان شکن» را داد.
این خبرگزاری افزود: گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله نادر را در شهر اهواز برعهده گرفت اما مقام های ایرانی «یک رژیم خارجی » تحت حمایت آمریکا را به خاطر این حمله نکوهش می کنند.
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت تیتر زد: «روحانی: آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است».
این روزنامه افزود روحانی قبل از عزیمت به نیویورک، کشورهای عرب خلیج (فارس) را که تحت حمایت آمریکا هستند، به حمایت نظامی و مالی از گروه های کوچک عرب قومی متهم کرد.
شبکه خبری انگلیسی زبان بی بی سی نوشت: رئیس جمهوری ایران به دنبال حملات مرگبار در رژه نظامی از آمریکا انتقاد کرد.
این شبکه نوشت: روحانی این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل در مقابل ترامپ قرار می گیرد. روحانی قبل از عزیمت به نیویورک وعده داد ایران اجازه نمی دهد چنین جنایتی دوام بیاورد. وی گفت ایران دیدگاه هایش را درباره «وضعیت جهان» در سازمان ملل مطرح خواهد کرد و آمریکا ماهیت قلدرمابانه خود را به جهان نشان داد و به سیاست های یکجانبه گرایانه خود ادامه می دهد.
این رسانه افزود: روابط دو کشور طی چند دهه پرتنش بوده است. آمریکا ایران را به داشتن برنامه هسته ای مخفی متهم می کند؛ اتهامی که ایران آن را رد کرده است.
گزارش بازتاب سخنان رئیس جمهور در خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس در شماری از رسانه های دیگر از جمله سی ان بی سی، دیلی استار، تلگراف، بیزنس اینسایدر،تایمز او اسرائیل بازنشر شده است.
به گزارش ایرنا رئیس جمهور روز یکشنبه پیش از عزیمت به نیویورک برای شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: شرایط جهانی امروز شرایط مناسبی نیست از همه مهم تر این که آمریکایی ها بیش از همیشه قلدرمابی خود را به رخ جهانیان می کشند و فکر می کنند هر کس زور دارد برمبنای آن می تواند تصمیم بگیرد.
روحانی با اشاره به حمله تروریستی اهواز با بیان این که جمهوری اسلامی بی‌تردید از این جنایت نخواهد گذشت، اظهار داشت:‌ برای ما روشن است چه گروهی این کار را کرده و به کجا وابسته هستند، آنهایی که ادعای حقوق بشر را تکرار می کنند باید پاسخگو باشند.
وی ادامه داد: پشتوانه همه کشورهای کوچک و مزدوری که در منطقه می بینیم، آمریکاست که آنها را تحریک می کنند و شرایط لازم را در اختیارشان می گذارند که این جنایت را مرتکب شوند. آنان هیچ تاثیری در راه، اراده و مسیر ملت ما ندارد و ملت ما در برابر جنایت های بسیار بزرگتری ایستادگی و مقاومت کرده اند.

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای