کد خبر: 128886
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۱۱, ۱۳۹۷
پس از استیضاح وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی، قرعه به نام «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش افتاد، تا زنجیره استیضاح ها که سررشته آن در دست مجلسیان است، ادامه یابد و شائبه های استیضاح ها همچنان برای مردم و افکار عمومی جامعه پابرجا باشد. استیضاح وزیر آموزش... Read more »

پس از استیضاح وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی، قرعه به نام «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش افتاد، تا زنجیره استیضاح ها که سررشته آن در دست مجلسیان است، ادامه یابد و شائبه های استیضاح ها همچنان برای مردم و افکار عمومی جامعه پابرجا باشد.
استیضاح وزیر آموزش و پرورش، درست چند هفته مانده به بازشدن مدارس و آغاز سال تحصیلی؛ اگر چه این استیضاح به همین دلیل منتفی شده، اما این انتفا نیز به مانند نفس استیضاح ها سوال بر انگیز است.
علل کاهش اعتبارات آموزش و پرورش، کاهش اعتبارات نوسازی و بازسازی مدارس، تضعیف دانشگاه فرهنگیان با گرفتن نیروهای خدماتی، جعل مطالب در کتب درسی، ورود زودهنگام دانشگاه فرهنگیان به تبلیغات انتخاباتی، عدم پایبندی به برنامه‌های ارائه شده در روز رأی‌ اعتماد، بی ‌توجهی به زبان محلی، عدم پذیرش مسئولیت در مورد حوادث برخی مدارس، سوء مدیریت در برخی مدارس از محورهای این استیضاح بود.
تقاضای استیضاح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور بطحایی مورد بررسی قرار گرفت اما درخواست کنندگان استیضاح از پاسخ های وزیر قانع نشدند و این کمیسیون نیز مطابق ماده ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس این تقاضا را با ۲۰ امضا تقدیم هیات رییسه کرد که در جلسه علنی هفتم شهریور ۹۷ اعلام وصول شد.
ظاهرا چرایی استیضاح با توجه به محورهای اعلام شده مشخص بود، اما منتفی شدن جلسه استیضاح آن هم با پس گرفتن امضا از سوی نمایندگان متقاضی به سبب چرایی آن بحث برانگیز است، خبرنگار گروه سیاسی ایرنا در گفت و گو با «احمد بیگدلی»نماینده مردم خدا بنده و «برهام پارسایی» نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی؛ دو تن از نمایندگانی که نامه استیضاح وزیر را امضا و آن را پس گرفته اند، این مساله را جویا شد.
**در مشورت با بزرگان به این نتییجه رسیدیم
احمد بیگدلی استیضاح وزیر آموزش و پرورش را به دلیل ضعف ها و مشکلات موجود در این وزارتخانه دانست و گفت: نمایندگان در موارد مطرح شده به مشکلات و ضعف هایی که در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد، همچنان اعتقاد دارند اما به احترام جامعه فرهنگیان، دانش آموزان و به احترام شروع سال تحصیلی و درخواست اکثریت فرهنگیان مبنی بر ضرورت منتفی شدن استیضاح در شروع سال تحصیلی، مصلحت بر این شد که فعلا این موضوع منتفی شود و پس از شروع مدارس، اگر نمایندگان صلاح دیدند دوباره مطرح شود و به جریان بیفتد.
وی در پاسخ به این پرسش که « آیا پس گرفتن امضاها و انتفای استیضاح تصمیم همه نمایندگان متقاضی بوده است یا خیر»، گفت: بله. بیست تن از نمایندگان که آخرین تعداد امضا کنندگان بودند با مشورتی که با بزرگان داشتند به این نتیجه رسیدند که فعلا این موضوع منتفی است و به بعد از شروع سال تحصیلی موکول شود.
این نماینده مجلس به موارد مطرح شده برای استیضاح بطحایی اشاره وعنوان کرد: عدم اهتمام وزیر به برطرف کردن ضف ها، مشکلات و همچنین عدم پایبندی به وعده ها و برنامه های ارائه شده از سوی وی و همچنین عدم اقناع نمایندگان از سخنان آقای بطحایی در جلسات برگزار شده با نمایندگان درباره مسائل مذکور باعث شد که نمایندگان از حق نظارت خود که استیضاح است، استفاده کنند.
وی تصریح کرد: البته حکمتی که طرح استیضاح داشته این است که ما شاهد هستیم وزارتخانه رسیدگی به بخشی از مشکلات معیشتی و مشکلات فرهنگیان را در هفته اخیر شروع کرده است و امیدواریم که این مسائل حل شود به ویژه در خصوص مشکلات معیشتی فرهنگیان که مساله اصلی نمایندگان و موضوع استیضاح بود، تا اندازه ای حل و فصل شود شاید که در آینده تصمیمات دیگر گرفته شود.

**جو روانی باز شدن مدارس ممکن بود
بهرام پارسایی نیز نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی را از دلایل منتفی شدن استیضاح وزیر آموزش و پروش عنوان کرد و گفت: با توجه به فاصله کوتاه استیضاح تا آغاز سال تحصیلی، وزیر و تیم وزارتی، نهایت بهره برداری را از این فرصت می کردند که اذهان نمایندگان را به این سمت منحرف کنند.همچنین دغدغه هایی که ممکن بود برای والدین دانش آموزان به واسطه شروع سال تحصیلی به وجود آید، از دلایل انتفای استیضاح بود.
وی ادامه داد: به رغم انتفای استیضاح در شرایط فعلی، در نامه انصراف تاکید شده است که پس از شروع سال تحصیلی در مهر یا آبان ماه، این موضوع با توجه به ضعف های محرزی که در وزارت آموزش و پرور وجود دارد، مجددا در دستور کار قرار گیرد.
این نماینده مجلس در باره این پرسش که « اگر ضعف های مورد ادعای نمایندگان در وزارت آموزش و پرور برطرف شود، آیا بازهم نمایندگان اصرار به استیضاح خواهند داشت»، گفت: بعید می دانم این ضعف ها و مسائل در این فرصت زمانی اندک برطرف شود، عدم برنامه روشن وزارت خانه مخصوصا در زمان بودجه و پس از آن مخصوصا برای مطالبات جامعه فرهنگی و حذف بخش هایی از حقوق فرهنگیان مانند سختی کار و امثال آن یا اجرای برنامه هایی ارائه شده وزیر در جلسه رای اعتماد؛ که با گذشت یک سال هنوز اقدام عملی در ارتباط با آن انجام نداده اند. به صورت گزارش و جزوه و مانند این، حرف برای گفتن دارند ولی به صورت عملی هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
پارسایی در خصوص بازپس گیری امضای نمایندگان درخواست کننده استیضاح افزود: با توجه به جو روانی که به دلیل نزدیک شدن سال تحصیلی ممکن بود به وجود آید؛ امکان اینکه استیضاح رای آورد کمرنگ بود و به همین دلیل ترجیح دادند که هم دغدغه والدین و دانش آموزان از این فضا سازی برطرف شود هم اینکه در مهر و آبان دیگر بهانه ای برای این مساله وجود نداشته باشد.
به گزارش ایرنا، چنان که نمایندگان می گویند، استیضاح «فعلا» منتفی شده است، تا داستان استیضاح ها در مجلس شورای اسلامی همچنان دنباله دار باشد؛ شرایط اقتصادی کشور ایجاب می کند که همه قوا و دستگاه های کشور فارغ از حاشیه سازی های بی پایان چاره اندیشی کنند و سیاست ها و اقدامات عملی و راهگشا را برای رهایی از این وضعیت در دستور کار خود قرار دهند، اما در عمل چنین همتی دیده نمی شود.
دامنه مطالبات جامعه روز به روز گسترده تر می شود و نمایندگان مردم به جای پاسخگویی و جستجوی راه حل ها و راهکارهای عملی برای مشکلات موجود، از هم بیشتر فاصله می گیرند. در حالی که نیاز امروز کشور نه شکاف و خودمداری سیاسی و جناحی که همکاری، همفکری و انسجام عملی است.

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای