کد خبر: 135328
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن خیر مقدم به مهمانان، به ظرفیت‌های بی شمار کشور و تاکید بر ضرورت بهره‌گیری درست و اصولی از آنها گفت: امیدوار به توسعه ایران اسلامی هستیم. وی افزود: امیدواریم در این فرصت هرچند کوتاه، گوشه‌ای... Read more »

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن خیر مقدم به مهمانان، به ظرفیت‌های بی شمار کشور و تاکید بر ضرورت بهره‌گیری درست و اصولی از آنها گفت: امیدوار به توسعه ایران اسلامی هستیم.

وی افزود: امیدواریم در این فرصت هرچند کوتاه، گوشه‌ای از سرزمین‌مان را به تصویر بکشیم و ظرفیت‌های آن را بیشتر بشناسانیم.

وی همچنین به بازدید معاون امور علمی، اجتماعی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور و روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها از منطقه آزاد انزلی اشاره و اضافه کرد: بهره‌گیری از این فرصت، مقدمه‌ای برای استفاده بهتر از ظرفیت‌های استان است.

ایمان و عمل صالح تضمینکننده سعادت دنیا و آخرت ماست

در ادامه آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان در سخنانی نامه های امیرالمومنین علی(ع) به استانداران خود در دنیای اسلام را مملو از مدیریت، برنامه ریزی و توجه به خدا دانست و اظهار کرد: حضرت در هر بند از نامه خود به مالک اشتر، او را متوجه مدیریت جامعه آن روز و توجه به همه بخش ها، توابع و روستاها می کند.

وی با بیان اینکه امروز کلام علی(ع) در مدیریت های کلان اجتماعی دنیای بشر مطرح می شود، تصریح کرد: همه فرازهای مدیریتی حضرت مانند آیات قرآن بر توجه به جهان آخرت و دنیای ابدی و پایدار متمرکز می شود. این شیوه قرآن است که توجه به جهان آخرت را در ذیل آیاتی که مربوط به آسمان و زمین و دریا و خشکی است، مطرح می کند، زیرا وقتی انسان با مواهب طبیعی و قدرت دنیا آمیخته می شود، از هدفی که برای آن آفریده شده، غفلت می کند.

امام جمعه رشت، با اشاره به آیه «الَّذِینَ یسْتَحِبُّونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا عَلَی الْآخِرَةِ وَ یصُدُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَ یبْغُونَها عِوَجاً أُولئِک فِی ضَلالٍ بَعِیدٍ»، یادآور شد: انسان آفریده شده تا جهان آخرت خودش را تنظیم کند و جهان آخرت چیزی جز کشته و ساخته ما نیست لذا کسانی که همه زندگی خود را معطوف به دنیا می کنند، در گمراهی عمیقی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: قرآن کریم کسانی را که به خدا ایمان دارند، اما عمل صالح انجام نمی دهند و دنیا برای آنان مهم است، فاسق می نامد. عده ای هم هستند که ایمان ندارند؛ در حالی که به ظاهر عمل صالح انجام می دهد. چنین افرادی در اصطلاح ارزشی منافق محسوب می شوند.

آیت الله فلاحتی، مومنان را مورد تعریف و تمجید خداوند متعال دانست و گفت: براساس آیه «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ» مومنان به مثابه بهترین انسان ها هستند لذا آنچه که می تواند تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت ما شود، عمل صالح در کنار ایمان به خداست.

امام جمعه رشت، با بیان اینکه ایمان به خدا بازدارنده انسان از همه خاطرات و خطرات و خطورات است، عنوان کرد: خداوند به وسیله انبیا، ائمه و اولیای خودش وظایفی را برای ما تعیین کرده تا ما را به مسیر حقیقت و رسیدن به تعالی هدایت و رهنمون کند لذا برای رسیدن به این هدف مقدس باید خدا را مد نظر قرار دهیم و بدانیم که جهانی بزرگ پیش روی ماست. بی تردید انسان خردمند و هوشیار برای زندگی ابدی در دنیای دیگر توشه برمی گیرد.

نیازمند گام‌های جدی‌تری در حوزه مدیریت و برنامه ریزی بودجه هستیم

مصطفی سالاری استاندار گیلان نیز در این نشست مسئولان حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه را نقش آفرینان اصلی در اعتلا و آبادانی کشور خواند و گفت: در مسیر توسعه پرداختن به اصول مدیریتی و برنامه‌ریزی بر مدار قانونمندی یک ضرورت است.

وی با اشاره به وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی اظهار کرد: خوشبختانه ایران و به ویژه گیلان ظرفیت های خوبی در شاخص های اقتصادی دارد و استفاده مطلوب از این مواهب در سایه مدیریت و برنامه ریزی می‌تواند افزایش توان بهره وری و بهبود فضای کسب و کار را به همراه آورد.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: نیازمند گام‌های جدی‌تری در حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه هستیم و باید تلاش کنیم تا موضوع بودجه در نگاه مدیران کمرنگ تر از برنامه ریزی و مدیریت شود.

سالاری با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های موجود رونق اقتصادی، اجتماعی و خود اتکایی را به همراه دارد، به ظرفیت های گیلان اشاره کرد و افزود: سواحل گیلان،طبیعت بکر،میزان بارش متناسب در تمام فصول و نیز نیروی انسانی کارآمد از توانمندی های این استان است که می توان با تکیه بر آن اقتصاد داخلی را تقویت کرد.

وی همچنین بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و فرصت دادن به این سرمایه های اقتصادی و اجتماعی در چارچوب قانون تاکید کرد و گفت: رفع موانع سرمایه گذاری تضمینی برای تحول اقتصادی و توسعه کشور به شمار می آید.

پروندههای قضایی هزینههای مادی و معنوی بر جامعه تحمیل میکند

رئیس کل دادگستری استان گیلان نیز در اولین نشست هم اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان برنامه و بودجه کشور، قوه قضاییه را آیینه تمام نمایی از عملکردهای مجموعه مدیران کشور اعم از قوه مجریه، قوه قضاییه و قوه مقننه دانست و اظهار کرد: طی دهه گذشته ۱۰ میلیون پرونده به چرخه رسیدگی قوه قضاییه اضافه شده که عملکرد ما را به نمایش می گذارد.

 احمد سیاوش پور با تاکید بر لزوم ایجاد یک زنجیره به هم پیوسته با تعامل و همدلی، افزود: باید بدون بحث های دوگانه و چندگانه سیاسی که هیچ سودی برای دنیا و آخرت مردم ندارد، به برنامه ریزی واقع بینانه بپردازیم تا با نگاه پیشگیرانه بتوانیم معضلات را حل کنیم.

رئیس کل دادگستری گیلان، با بیان اینکه پرونده های قضایی هزینه های مادی و معنوی زیادی بر جامعه تحمیل می کند، گفت: اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی آثاری که یک پرونده در مسیر رسیدگی تا صدور حکم در جامعه بر جا می گذارد را احصا و برآورد کند، می بینیم که بودجه ما به کجا می رود و چه سرانجامی خواهد داشت.

این مقام ارشد قضایی، حجم بالای پرونده های قضایی را شایسته چهره زیبای نظام ندانست و گفت: امروز به عنوان یک کشور شاخص و نام آور در سطح منطقه ای و جهانی نباید با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کنیم.

وی با بیان اینکه برخی قوه قضاییه را مانع توسعه می دانند، خاطرنشان کرد: همچنین این نگاه وجود دارد که قوه قضاییه بسترساز امنیت سرمایه گذاری و توسعه است لذا یک مدیر در مقابل دستگاه قضایی سه گونه ارزیابی می شود؛ مدیری که بنا بر تشخیص خود عمل می کند و قوانین را مصلحتی می داند و چندان توجهی به قوانین ندارد، مدیری که کوچکترین تخطی از قانون ندارد و مدیری که خود را ملزم به رعایت قانون می داند و معتقد است که قانون انعطاف، نرمش، ملاحظه و مصلحت اندیشی دارد. باید ببینیم جامعه امروز کدام مدیر را می پذیرد.

افزایش ۶۰ درصدی اعتبارات استانی تا پایان برنامه ششم هدفگذاری شده است

در ادامه معاون مجلس و توسعه منطقه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور در سخنانی خواستار پررن‌ تر شدن نقش استان ها در برنامه ریزی کشور شد و گفت: مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هماهنگی و تعامل بیشتری داشته باشند، زیرا نمایندگان در صف مقدم مواجه شدن با عموم مردم هستند.

دکتر قاسم رمضانپور با بیان اینکه اعتبارات استانی، ملی- استانی و ملی توزیع می شود، افزود: فلسفه اعتبارات ملی- استانی این است که موافقت نامه ها در استان مبادله و تخصیص در مرکز صورت می گیرد.

معاون معاون مجلس و توسعه منطقه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور، با اشاره به افزایش سالانه اعتبارات استان ها، یادآور شد: براساس قانون تا پایان برنامه ششم اعتبارات استانی به ۶۰ درصد هدفگذاری شده است که نشان دهنده نقش مهم استان هاست.

دکتر رمضانپور، با بیان اینکه پروژه های ملی براساس شاخصه هایی به استان ها واگذار می شود، خاطرنشان کرد: رویکرد ریاست سازمان برنامه و بودجه مبنی بر واگذاری پروژه ها به استان هاست. این پروژه ها شامل احداث بیمارستان های زیر ۲۲۰ تختخوابی، ایجاد فضاهای ورزشی با اولویت مناطق کمتر برخوردار و تامین فضاهای آموزشی و کمک آموزشی است.

دولت توجه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و آموزش و دانشگاه دارد

در ادامه معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور در سخنانی از اهمیت برگزاری نشست سخن گفت و افزود: با توجه به وجود برخی کاستی‌ها در بدنه کارشناسی و مدیریتی استان‌ها، برآنیم تا با عنایت به وقوف روسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی به قابلیت ها و ظرفیت های استان‌ها از نقطه نظرات و دیدگاه‌های آنان در جهت برنامه‌ریزی بهتر بهره‌مند شویم.

دکتر سعید نمکی ادامه داد: این نشست را با میزبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان گیلان برگزار و از همه روسای محترم سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی دعوت کردیم که حول محورهایی در قالب ۵ پنل تخصصی موارد را بررسی و پیگیری نمایند.

وی تصریح کرد: در پایان امروز نتایج این نشست و پنل‌ها را جمع‌بندی و کارگروهی اجرایی را تعیین می‌کنیم تا این کار گروه مسائل را به نتایج برساند.

دکتر نمکی در خصوص اصلی‌ترین محور مباحث نشست مذکور گفت: اصلی‌ترین محور آنست که می‌خواهیم بررسی شود چگونه می‌توانیم در شرایط سخت پیش‌رو با منابع حداقل، حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم. این مهم در راستای اقتصاد مقاومتی و تاب‌آوری در مقابل تهدیدهایی است که از بیرون برای مملکت ما فراهم می‌شود تا بتوانیم سرافرازانه این مقاطع تاریخی را پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به  اولویت‌های ویژه دولت تدبیر و امید در بخش فرهنگ و دانشگاه گفت: دولت توجه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و آموزش و دانشگاه دارد. با توجه به اینکه در شرایط سخت  هستیم دانشگاه‌ها می‌توانند به کمک کشور بیایند و این یاریگری می‌تواند در جهت ارائه راهکاره‌های عالمانه و حل معضلات در بودجه دانشگاه‌ها موثر باشد.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: تنها چیزی که می‌تواند مشکلات را حل کند زیر ساخت فرهنگی است.‌ ما متاسفانه از قابلیت  استانها و دیدگاه‌های مدیران استانی استفاده نکردیم .

دکتر نمکی در پایان سخنانش افزایش بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌های نهفته دو راه حل برای برون رفت از چالش‌های دانست و تأکید کرد: ما مدیران دلسوز و قوی و کارشناسان قوی داریم  که می‌توانند یاریگر ما باشند.

تشکیل کارگروه‌های امور سلامت و رفاه اجتماعی، امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای، امور فرهنگی، گردشگری و ورزش و امور عمومی، قضایی، دفاعی و امنیتی از از دیگر برنامه‌های همایش یکروزه ورسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در رشت بود.

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای