کد خبر: 136885
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
🔹مهدی مطهر نیا، کارشناس مسائل بین‌المللی، در گفت‌وگو با جامعه ایرانی در رابطه با اعتماد به اروپا درباره برجام گفت: ایران باید به بازآفرینی پارادایم‌های حاکم بر رفتار و کنش‌های سیاسی درصحنه سیاست داخلی در مرحله نخست و بازنگری سیاست‌های خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی روی آورد. 🔹دولت تنها مسئولیت دیپلماسی را بر عهده... Read more »

🔹مهدی مطهر نیا، کارشناس مسائل بین‌المللی، در گفت‌وگو با جامعه ایرانی در رابطه با اعتماد به اروپا درباره برجام گفت: ایران باید به بازآفرینی پارادایم‌های حاکم بر رفتار و کنش‌های سیاسی درصحنه سیاست داخلی در مرحله نخست و بازنگری سیاست‌های خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی روی آورد.

🔹دولت تنها مسئولیت دیپلماسی را بر عهده دارد و دیپلماسی افزارمندی سیاسی در خدمت حاکمانی است که گذارهای اصلی سیاست خارجی را مشخص و معین می‌کنند. دستگاه دیپلماسی کشور در درون دولت و حتی خود دولت در ساختار قدرت موجود داخل نظام جمهوری اسلامی ایران در خدمت نهادهای فرا دولتی برای تصمیم سازی و آماده کردن زمینه تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی هستند که درنهایت تحت اراده بالاترین مقام مملکت به تصویب می‌رسد.

🔹اکنون راه دیپلماسی با ایالات‌متحده آمریکا با دستور رهبری نظام جمهوری اسلامی و عدم مذاکرات با این کشور در هر رده‌ای کاملاً بسته‌شده است. مسئله فوق زمانی شدت پیدا می‌کند که طرف مقابل هیچ راه دیپلماتیک پنهانی را در پشت‌صحنه پذیرا نیست و جمله ترامپ مبنی بر اینکه من آماده‌ام در هرزمانی با رهبران ایران در هر مکانی ملاقات داشته باشم ناشی از همین امر و دارای این پیام است که دیپلماسی پنهان نیز راه ترامپ را مسدود کرده است.

🔹از سوی دیگر اروپا متحد، با تمام قدرتی که در ۲۷ کشور انباشته داشته است در ارتباط با اقتصاد بین‌الملل و قدرت سیاسی در نظام بین‌الملل و حتی قدرت نظامی قابل قیاس با ایالات‌متحده آمریکا نیست. این‌یک واقعیت تردیدناپذیر است.

🔹ایالات‌متحده آمریکا امروز با ایجاد یک فضای معنادار ناشی از چسبندگی وزارت امور خارجه، دفاع، خزانه‌داری و سازمان امنیت ملی اطلاعات و امنیت ملی آمریکا و اکنون ایجاد کمیته اقدام علیه ایران با ریاست ریچارد هوک، رهبری مدیریت و ریاست حرکت علیه جمهوری اسلامی را برنامه‌ریزی کرده است و این برنامه مدون بنا بر اطلاعات و داده‌هایی صورت می‌پذیرد که حدود چهار دهه جمع‌آوری‌شده و گلوگاه‌های گریز از تحریم‌ها را نیز تا سرحد امکان بسته است.

🔹در این وضعیت شرکت‌های اروپایی که دارای ریسک بالایی برای تجارت با ایران هستند به‌هیچ‌وجه وارد این مسئله نخواهند شد و شرکت‌های کوچکی که از ریسک اقتصادی پائینی در بحث تجارت و اقتصاد با ایران همراه هستند، تحت تأثیر این فضا سیاسی دچار ریسک سیاسی و امنیتی خواهند شد، بنابراین آن‌ها هم گریز از همکاری با ایران را تجربه خواهند کرد.

🔹در وضعیت کنونی باید آنچه در دهه هشتاد بیان کردم یعنی طرح یک «نه» یا «بله» بزرگ، نه بلند به‌نظام بین‌الملل و در مرکز ثقل آن به آمریکا موردتوجه قرار گیرد.

🔹 تصمیم باکسانی است که اکنون قدرت را درصحنه سیاست خارجی در دست دارند آن‌ها باید ارزیابی صحیحی از حال و آینده خود داشته باشند که آیا می‌توانند بار دیگر با گرم و سرد کردن فضای بازی با ایالات‌متحده آمریکا به شوک‌درمانی‌ها در عرصه اقتصادی، نظامی، ایجاد بحران‌ها و عبور از آن‌ها زمینه گذر از این وضعیت را مانند دهه‌های گذشته فراهم کنند؟ یا با توجه به تغییر و تحول در محیط بازی در عرصه سیاست داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی باید به فکر چاره و درمان دیگری برآیند؟

🔹 اکنون ارزش پول ملی ایران به پایین‌ترین حد در تاریخ رسیده است در عرصه‌های اجتماعی، فناوری، زیست‌بوم، اقتصادی، سیاسی، ارزشی، فرهنگی، نیروی انسانی و مسائل حقوقی بحران‌های بسیاری در حال سرباز کردن هستند و رئیس‌جمهور ایران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید به این‌ها بحران نگویید. آیا دستگاه دولتی و حکومتی تعریف جدیدی از مفاهیم دارد؟ وقتی کاملاً خانه‌خراب و سقف بر سر تمام مردم آوار شود آن زمان باید گفت که بحران وجود دارد؟

🔹 به لحاظ علمی و تعاریف موجود از بحران در ادبیات علمی مانند ادبیات سیاسی و روابط بین‌الملل باید بپذیریم که وضعیت کشور بحرانی است.

وی درباره زمان مناسب برای بیان «نه» یا «بله» بزرگ تصریح کرد: زمان مناسب مقطعی است که بتوانیم اتحاد را در درون مردم به وجود آوریم. همواره مطرح می‌شود که زمان مناسب فرانرسیده است که درواقع به‌طور تلویحی اشاره به ضعف مدیریتی می‌کند.

🔹 پس از چهار دهه اگر نتوانستیم زمان مناسب را فراهم کنیم چه تضمینی وجود دارد که در دهه‌های آینده نیز این ساختار قدرت توانایی فراهم کردن آن را برای مردم داشته باشد؟ بنابراین مردم اکنون منتظر یک اقدام عملی هستند چراکه وضعیت زندگی و حیات روزمره تمام آن‌ها تحت تأثیر قرارگرفته است و به این دلیل که اکنون زمان مناسب فرانرسیده، نمی‌توان مردم را قانع کرد. مردم نمی‌خواهند از ترس مرگ خودکشی کنند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای