کد خبر: 130778
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷
منصور غلامی روز سه شنبه در حاشیه شصت و دومین نشست معاونان دانشجویی و پنجاه و یکمین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران افزود: برای دانشجویانی که به طور قانونی باید از طریق سازمان امور دانشجویان ارز تعلق می گرفت اطلاع رسانی شده و در سامانه... Read more »

منصور غلامی روز سه شنبه در حاشیه شصت و دومین نشست معاونان دانشجویی و پنجاه و یکمین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران افزود: برای دانشجویانی که به طور قانونی باید از طریق سازمان امور دانشجویان ارز تعلق می گرفت اطلاع رسانی شده و در سامانه نامنویسی و به تدریج ارز خود را دریافت کرده اند و مابقی هم دریافت می کنند.
وی افزود: برای ۶ ماهه دوم نیز با توجه به تغییراتی که در نرخ ارز به وجود آمده درخواست های خود را به بانک مرکزی ارجاع داده و تقاضا کرده ایم که برای این مدت(۶ماه دوم) هم تعلق گیرد.
وزیر علوم تصریح کرد: انتظار می رود بانک مرکزی در تامین ارز دانشجویی، با برنامه هایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری می کند و مسیری که از طریق سازمان امور دانشجویان طی می شود حمایت کند.
غلامی گفت: بانک مرکزی هنوز به درخواست وزارت علوم مبنی بر تامین ارز دانشجویی برای ۶ماهه دوم پاسخ نداده و نرخ رسمی برای هزینه دانشجویی و دیگر هزینه های دانشگاه ها را اعلام نکرده است.
وی تصریح کرد: هنوز اصرار ما بر این است که در بین مجموعه های ضروری برای تامین ارز قرار گیریم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پیگیر اعلام بانک مرکزی هستیم و اگر تغییری باشد ناچار به اجرای مصوبات بانک مرکزی خواهیم بود.
غلامی گفت: تامین نشدن ارز برای بخش هزینه های دولتی بار اضافی و بری بخش هایی هم که اشخاص تامین می کنند هزینه به دنبال خواهد داشت که امید می رود بانک مرکزی پیشنهاد ما را قبول کند.

**ضرورت بازنگری در سرفصل دروس
وی همچنین درباره برنامه های وزارت علوم برای شروع سال تحصیلی جدید گفت: این برنامه ها، برنامه های معمول هر ساله است و همکاران ما در دانشگاه ها، فضاهای دانشگاهی را برای ورود دانشجویان جدید آماده کرده اند، برنامه های آموزشی تدوین شده و آماده پذیرش دانشجویان در کلاس های درس، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هستند.
غلامی یکی از اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در قالب برنامه های رسیدگی و ساماندهی به آموزش عالی را حمایت از کیفی سازی سرفصل های دروس عنوان و خاطرنشان کرد: در سرفصل تعدادی از دروس بازنگری، برخی از عناوین دروس اصلاح و عناوین جدید جایگزین آنها شده است.
به گفته وی، برای ارتقای کیفی برنامه های آموزشی در بازه زمانی منتهی به شروع سال تحصیلی جدید کارهای زیادی صورت گرفته که به کار گرفته می شود و این امر تداوم دارد.
غلامی خاطرنشان کرد: در یک دوره به نسبت طولانی، در برنامه ریزی درسی برای اصلاح اساسی محتوای دروس کار وسیعی انجام نشده که امید می رود در آینده پیش رو تمام دروس با یک بازنگری کارشناسانه، ارتقای کیفی یافته و عناوین سرفصل ها بروز شود.
وی افزود: استادان دانشگاه ها هم با شناخت و توانایی های علمی خود به تکمیل این بازنگری ها کمک می کنند؛ کما این که همیشه این گونه بوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استادان دانشگاه نیز در کنار سرفصل های تکلیفی دانشگاه ها عنوان مطالب ضروری و جدید را تشخیص و به سرفصل ها اضافه می کنند.

**پیشنهاد بازنگری در شهریه های دانشجویان خارجی
وی همچنین درباره شهریه های پرداختی دانشجویان خارجی و ناتوانی این دانشجویان در پرداخت شهریه ها به دلیل بالا رفتن نرخ ارز در کشور گفت: در این ارتباط گزارشی به من نشده است و از دانشگاه ها خواهیم خواست به این دانشجویان به شکلی که به آنها فشار وارد نشود، کمک کنند.
غلامی در این پیوند به جلسه خود با وزیر علوم افغانستان درباره تعدادی از دانشجویان افغان مشغول به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های کشور در حاشیه سفر به اصفهان خبر داد.
به گفته وی، در این نشست با حضور برخی از روسای دانشگاه ها بازنگری در نرخ شهریه های این دانشجویان پیشنهاد شد.

**تغییرات در وزارت علوم روال اجرایی دارد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین درباره تغییرات در این وزارتخانه گفت: تغییرات در وزارت علوم قابل پیش بینی نیست اما اگر ضروری باشد انجام می شود.
غلامی افزود: برنامه منظمی که به حتم جابجایی داشته باشیم وجود ندارد و این یک روال اجرایی است.

**بانک مرکزی کمک کند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در عین حال در پاسخ به سوالی درباره تامین ارز برای دیگر هزینه های دانشگاها گفت: به لحاظ اهمیت موضوع، نظر وزارت علوم این است که چنین هزینه هایی جزو هزینه های ضروری است و بانک مرکز باید کمک کند.
وی افزود: بانک مرکزی هم معذروات و مصوبات خود را دارد اما وزارت علوم، پیگیری های لازم در این که برنامه هایش با هزینه های کمتری اجرا شود را پیگیری می کند.

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای