کد خبر: 158353
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اکتبر 10, 2018
از آنجاییکه یکی از اصلی ترین گروه های هدف برای آموختن الفبای محیط زیست، کودکان این مرز و بوم هستند؛، طرحی پژوهشی تحت عنوان تهیه و تدوین بسته ی آموزشی محیط زیست ویژه ی مربیان کودکان پیش دبستانی و والدین آنها با همکاری و تلاش مسوولانه، سازنده و دلسوزانه ی دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش... Read more »

از آنجاییکه یکی از اصلی ترین گروه های هدف برای آموختن الفبای محیط زیست، کودکان این مرز و بوم هستند؛، طرحی پژوهشی تحت عنوان تهیه و تدوین بسته ی آموزشی محیط زیست ویژه ی مربیان کودکان پیش دبستانی و والدین آنها با همکاری و تلاش مسوولانه، سازنده و دلسوزانه ی دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با دفتر آموزش محیط زیست سازمان در طول سه سال به اجرا گذاشته شده است.

آرش یوسفی مدیرکل دفترآموزش در یادداشتی بر اهمیت آموزش محیط زیست به کودکان پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،یوسفی نوشت:

پاییز….

  مهر….

و آغاز فصلی دیگر برای درس و مشق و مدرسه

 با شروع فصل پاییز و فرارسیدن ماه مهر، تنها کودکان نیستند که به مدرسه میروند. ما بزرگترها هم در ذهنمان به دوران کودکی باز می‌گردیم و فضای اندیشه و فکرمان پر می‌شود از خاطرات شیرین و گاهی هم تلخ دوران مدرسه.

برخی از ما دلمان می‌خواهد زمان به عقب برگردد و ما را پشت همان میز و نیمکت‌ها بنشاند و صدای جیغ و فریاد شادمانی زنگ‌های تفریح در گوشمان طنین بیندازد، عطر ِتند و طعمِ گسِ آموختن، در مشام جانمان بپیچد و زیر دندانمان بماند و فارغ از غوغای بزرگسالی، آن لذت سبک‌بالی و سبک‌باری، هرگز پایان نپذیرد.

و بسیاری دیگر هم، خوشحال و سرمست از سپری شدن روزهایی پر از استرس و اضطرابِ شب بیداری‌ها و دیرکردن‌ها، نگرانی کسب نمرات ممتاز و طی کردن روزگار درس و مدرسه بدون عقب ماندن از قافله‌ی همسالان، کابوس رتبه‌های کنکور، و بالاخره تغییر وضعیت از دانش آموز به دانشجو، از بزرگ شدن و رها شدن لذت برده و به هیچ‌وجه در حسرت بازگشت دوران سخت کودکی نیستند.

ما چه دلتنگ روزهای درس و مدرسه باشیم و چه خرسند از سپری شدن آن، کمبود یک سرفصل بسیار مهم و حیاتی در برنامه‌های آموزشی، آشکارا به چشم می‌خورد و بی‌تردید همه‌ی ما باور داریم و می‌بینیم که نادیده گرفتن آن در آموزش نسل‌های گذشته، در کمال تاسف و تاثر، چه آثار نامطلوب و جبران ناپذیری در امروز و فردایمان بجای گذاشته و خواهدگذاشت. و آن سرفصل، چیزی نیست جز:

 ایجاد عشق و انگیزه نسبت به محیط زیست و آموزش مهارت‌های زندگی در آن و حفاظت از آن  البته در همان دوران طلایی کودکی و نوجوانی.

اگر نسل ما اهمیت آب، خاک و هوا، جایگاه منابع طبیعی، نقش حیات وحش و تنوع زیستی و در مجموع، مفهوم حیاتی و بی بدیل محیط زیست و حفاظت از آن را از کودکی آموخته بود و خانواده و اجتماع نیز نقش خودشان را بخوبی ایفا کرده بودند؛ امروز با مشکلات عدیده محیط زیستی روبرو نبودیم، چرا که عوامل تهدید کننده بسیاری مانند: میزان مصرف آب و هدر رفت آن و کمبود ذخایر آبی در سفره‌های زیرزمینی، ضرورت خاک و میزان غیر قابل کنترل و خطرناک فرسایش آن، اهمیت هوا و مشکل حل ناشدنی آلودگی آن بخصوص در پاییز و زمستان، موضوع خشک شدن تالاب‌ها، مساله‌ی از دست رفتن درصد بسیاری از تنوع گیاهی و جانوری، معضل مصرف بالای سوخت و انرژی در کشور و مشکلات فراوان تولید انرژی از منابع پاک و تجدیدپذیر و … محیط زیست کشور را در وضعیت بحرانی کنونی قرار داده است.

دفتر آموزش محیط زیست، از بدو تشکیل خود تا کنون، تحت عناوین مختلف و به شیوه‌های گوناگون، از هر فرصتی که دست داده و با هرگونه امکاناتی که برایش فراهم شده، منتهای تلاش و کوشش خود را معطوف داشته است که در تربیت نسلی با فهم بوم شناختی از سرزمین و دارای سواد، اخلاق و رفتار محیط زیستی که غایت آمال و آرزوی هر جامعه‌ی روبه رشد و پیشرفته‌ای است، سهیم و دخیل باشد. چرا که شاید بیش از دیگران، زخم‌های نشسته بر جان محیط زیست کشور را لمس کرده و همه‌ی توان خود را برای ریشه‌یابی علل و عوامل این رخداد ناگوار و از این طریق، یافتن راهکارهای التیام این زخم‌ها، بکار بسته است.

از آنجاییکه یکی از اصلی ترین گروه های هدف برای آموختن الفبای محیط زیست، کودکان این مرز و بوم هستند؛ در یکی از آخرین اقدامات، طرحی پژوهشی تحت عنوان تهیه و تدوین بسته‌ی آموزشی محیط زیست ویژه‌ی مربیان کودکان پیش دبستانی و والدین آنها با همکاری و تلاش مسوولانه، سازنده و دلسوزانهی دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در طول سه سال به اجرا گذاشته شد که حاصل این سخت‌کوشی و تعامل دستگاهی، یک بسته‌ی آموزشی شامل سه عنوان کتاب به شرح زیر می‌باشد که به تصویب نهایی در وزارت آموزش و پرورش نیز رسیده است:

  1. کتاب کار و راهنمای آموزش محیط زیست
  2. کتاب مشارکت خانواده در آموزش محیط زیست به کودکان
  3. کتاب شناخت و آموزش مبانی محیط زیست ویژه‌ی مربیان پیش دبستان

من و همکارانم در دفتر آموزش محیط زیست، این رویداد مبارک و فرخنده را که گام موثر دیگری در راستای تنویر افکار عمومی، فرهنگ‌سازی و تربیت نسلی آگاه و باسواد است، به همه‌ی متخصصان، تلاشگران و دست اندرکاران این طرح و همه‌ی دوستداران و علاقمندان محیط زیست کشور، تبریک و شاد باش می‌گوییم.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای