کد خبر: 154206
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اکتبر 5, 2018
فرماندار تالش گفت: سیل اخیر بالغ بر ۱۲۶ میلیارد تومان بر زیرساخت‌های شهرستان و ۱۷۰ واحد مسکونی در روستاها خسارت زده است. سید «عیسی مهدوی» در جلسه ستاد بحران شهرستان تالش با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در محل فرمانداری تالش، اظهار کرد: بارندگی اخیر و سیل بالغ بر ۱۲۶... Read more »

فرماندار تالش گفت: سیل اخیر بالغ بر ۱۲۶ میلیارد تومان بر زیرساخت‌های شهرستان و ۱۷۰ واحد مسکونی در روستاها خسارت زده است.

سید «عیسی مهدوی» در جلسه ستاد بحران شهرستان تالش با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در محل فرمانداری تالش، اظهار کرد: بارندگی اخیر و سیل بالغ بر ۱۲۶ میلیارد تومان به زیرساخت‌های شهرستان تالش خسارت وارد کرده است.

وی با بیان این‌که این قبیل بارش و طغیان رودخانه‌های شهرستان در سال‌های اخیر در منطقه کم‌نظیر بوده است، ادامه داد: بنا به گزارش بنیاد مسکن، سیل به  ۱۷۰ واحد مسکونی در مناطق روستایی خسارت زده است و به ۲۰ عدد تیر،  ۵۰۰ متر فیبر نوری و ۹۵۰ متر کابل هوایی بخش مخابرات را تخریب کرده است.

وی افزود: سیل مهرماه ۱۳۰ متر طول شبکه خطوط آب شهری، ۲ هزار و ۳۱۳ متر طول شبکه گاز، ۵ هزار و ۴۲۰ متر طول شبکه آب روستایی و ۳ هزار و ۲۵۰ متر طول شبکه برق را از میان برده است.

مهدوی، خسارت وارده به شبکه راه‌های شهرستان را سنگین برشمرد و گفت: این خسارت ها شامل ۴۸ کیلومتر راه اصلی و روستایی و رانش شانه خاکی، ترانشه و یک دستگاه پل کامل تخریب شده و ۱۰ دستگاه پل دارای خسارت جدی است.

وی خاطرنشان کرد: خسارت وارده به بخش کشاورزی ۲۰ هکتار زراعی، ۱۲ هکتار باغی، ۲۵۰۰ قطعه مرغ، ۱۷ رأس گاو، ۹۰ درصد سردهنه‌های بتنی و ۱۰۰ درصد سردهنه‌های سنتی می‌باشد و سه سردهنه، ۴۰ کیلومتر ساماندهی و دیواره حفاظتی در بخش آب منطقه‌ای تخریب شده است.

فرماندار تالش در ادامه با برشمردن نواحی آسیب‌دیده از سیلاب اخیر، تصریح کرد: عمده خسارت‌های وارده، به روستاهای پی سرا و شاندرمن، محله جوکندان و دهنه طولارود از بخش مرکزی و روستاهای خرجگیل و شیخ محله و گیجاو از بخش اسالم است و در سایر بخش‌ها هم به‌صورت موردی مشکلاتی ایجاد شده است که درصدد رفع آن می‌باشیم.

وی اصلی‌ترین علت آسیب‌دیدگی مناطق مسکونی در سیلاب اخیر را ساخت و سازهای غیرقانونی در بستر و حرایم رودخانه‌ها برشمرد و افزود: متأسفانه در روستای خرجگیل و گیجاو اسالم علی‌رغم هشدارهای بخشداری و دهیاری و آب منطقه‌ای برخی روستائیان اقدام به ساخت و ساز در بستر حرایم کرده‌اند که با جاری شدن سیل دچار آسیب جدی شده‌اند و در ساعات اولیه با تلاش دستگاه های امدادی به اسکان موقت برخی از این خانوارها اقدام شد.

وی در این‌باره افزود: طی مکاتبات صورت گرفته با اداره‌کل منابع طبیعی و بنیاد مسکن استان در تلاش هستیم خانوارهای در بستر و حرایم رودخانه‌ها را به مکان‌های مناسب و امن انتقال دهیم تا در معرض خطر ناشی از وقوع سیل نباشند.

رئیس ستاد بحران تالش به تلاش‌های دستگاه‌های اجرایی شهرستان در ساعت‌های اولیه وقوع سیل و بارندگی با توجه به پیش‌بینی‌های اولیه اشاره کرد و افزود: با وجود آسیب‌دیدگی‌ها به زیر ساخت‌های شهرستان هم‌اکنون در زمینه برق‌رسانی جز در ۱۳ خانوار روستای پی سرای جوکندان مشکلات سایر مناطق شهرستان برطرف شده است.

مهدوی ادامه داد: در زمینه گازرسانی، به ۳۴۰ خانوار در سطح شهرستان آسیب جدی وارد شده بود که با تلاش و پیگیری پرسنل اداره گاز شهرستان مشکلات ۲۷۵ خانوار مرتفع گشت و ۶۵ خانوار به‌علت نبود جاده دسترسی دارای مشکل قطع گاز است.

وی از قطعی آب شرب ۶۰۰۰ خانوار در ساعت‌ها اولیه وقوع سیلاب و آسیب‌دیدگی سیستم آب شرب شهرستان خبر داد و گفت: طی اقدامات انجام شده و اعزام نیروهای کمکی معین شهرستان املش و ماسال و تلاش نیروهای آبفار شهرستان جز در روستای کلات مشایخ از بخش کرگانرود (۳۰۰ خانوار) به‌علت تقلیل آب‌دهی چشمه بر اثر سیل و رانش در اکثر نقاط مختلف شهرستان مشکل آب شرب برطرف شده است.

وی در ادامه با اشاره به بازگشایی ۱۸ مسیر و جاده دسترسی روستایی با تلاش اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان و بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: با اعزام ماشین‌آلات سنگین به مناطق مختلف و کمک بخشداران و دهیاران طی روز گذشته سرعت کمک‌رسانی جهت بازگشایی معابر افزایش یافته و هم‌اکنون دو جاده دسترسی روستای پی سرای جوکندان و دهنه طولارود به‌علت شدت آسیب‌دیدگی مسدود هستند.

فرماندار تالش در پایان با تشکر از همراهی معاون عمرانی استاندار گیلان و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در جهت حل مشکلات ناشی از سیل، با توجه به وجود ۱۱ رشته رودخانه دارای ظرفیت طغیان در شهرستان تالش و روستاها و اراضی باغی و زراعی و تأسیسات در جوار آن‌ها توجه و تأمین اعتبار از منابع ملی جهت بهسازی و دیواره‌سازی مناطق حساس و آسیب‌زا را خواستار شد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای