کد خبر: 171672
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - اکتبر 28, 2018
رئیس امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نپیوستن به توافقنامه پاریس، ایران را از عضو اصلی و فعال به عضو غیرفعال و ناظر تبدیل می کند و حق رای ما را می گیرد.   ناصر مقدسی عصر یکشنبه در نشست خبری افزود: ایران یکی از کشورهای فعال در مذاکرات... Read more »

رئیس امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نپیوستن به توافقنامه پاریس، ایران را از عضو اصلی و فعال به عضو غیرفعال و ناظر تبدیل می کند و حق رای ما را می گیرد.

 

ناصر مقدسی عصر یکشنبه در نشست خبری افزود: ایران یکی از کشورهای فعال در مذاکرات پاریس بود که به تصویب توافقنامه پاریس منجر شد؛ این توافقنامه در ایران در سال ۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده است.
وی تاکید کرد: برای الحاق ایران به توافقنامه پاریس تاکنون نامه های زیادی به مسئولان نوشتیم و عدم پیوستن ایران را به آن متذکر شدیم.
مقدسی با بیان اینکه کشورهای مذاکره کننده تلاش کردند تا توافقتنامه متعادل باشد، اظهار داشت: این موافقتنامه در واقع یک پروتکل ذیل کنوانسیون تغییرات اقلیمی است که سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.
وی تاکید کرد: با توجه به روند انتشار گازهای گلخانه ای در کشور باید هر چه سریع تر به این کنوانسیون ملحق شویم، همچنین در راستای سند محیط زیست که به ما ابلاغ شده است باید در مسیر توسعه اقتصاد سبز، صنعت کم کربن و حمل و نقل سبز حرکت کنیم، اجرای این برنامه ها در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب شده است.
مقدسی ادامه داد: زمانی که توافقنامه پاریس در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت، این شورا خواست سند مشارکت ملی ایران در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را برای آنها ارسال کنیم تا در کنار این توافقنامه قرار گیرد، بعد از آن جلسات متعددی برای این امر برگزار شد و به زودی این سند به شورای نگهبان ارسال می شود.
وی گفت: ۱۹۵ کشور توافقنامه را در نشست پاریس امضا کردند و ایران نیز جزو اولین کشورهای امضاکننده بود از این تعداد ۱۸۱ کشور تا ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ توافقنامه پاریس را تصویب کلی کردند و به آن ملحق شدند. اما این اتفاق هنوز در ایران نیفتاده است.
وی گفت: براساس توافقتنامه پاریس گفتیم که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۴ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش خواهیم داد، این میزان در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار ناچیز است، سهم افغانستان ۱۳ درصد، الجزایر ۷ درصد، اندونزی ۲۹ درصد، پاکستان ۲۰ درصد، تاجیکستان ۶۵ درصد، ژاپن ۲۶ درصد و کره ۳۷ درصد است. بنابر این اجرای این توافقنامه فشاری بر اقتصاد کشور وارد نخواهد کرد.
رئیس امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست به مصرف بالای انرژی در کشور اشاره کرد و گفت: با ادامه این روند ایران تا ۱۰ سال آینده واردکننده سوخت های فسیلی خواهد بود. سالانه معادل ۲۱۴ میلیارد متر مکعب گاز در کشور مصرف می شود که این میزان از نظر اقتصاد مقاومتی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
مقدسی با اشاره به اینکه ایران قربانی تغییر اقلیم است، گفت: ۱۱ هزار میلیارد تومان خسارت بخش کشاورزی ناشی از تغییر اقلیم و خشک شدن رودخانه ها است بنابر این باید تلاش کنیم تا پیش از برگزاری کاپ ۲۴ که آذرماه در لهستان برگزار می شود، به صورت رسمی به توافقنامه پاریس ملحق شویم. زیرا اگر نماینده ایران در این نشست حضور نداشته باشد چه کسی می تواند از حق ایران در مقابل آثار تغییر اقلیم حمایت کند.
مقدسی گفت: الحاق ایران به توافقنامه پاریس باید در سطح مقامات عالی نظام مطرح شود چون مراحل قانونی را در محلس شورای اسلامی طی کرده است و باید تلاش کنیم تا هر چه زودتر در شورای نگهبان نیز تصویب شود.
وی تاکید کرد: در واقع به یک رایزنی در سطح بالا و تاکید رییس جمهوری لازم است تا تاخیر دو ساله را جبران کنیم.
مقدسی اظهار داشت: ترامپ در تلاش برای انزوای ایران است و حتی از توافقنامه پاریس خارج شده است این در حالی است که مقام معظم رهبری بر توسعه دیبلماسی محیط زیستی تاکید دارد بنابراین در این شرایط باید تحرکات بین المللی خود را تقویت کنیم.
وی گفت: براساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۳۰ بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن انتشار گازهای گلخانه ای خواهیم داشت در حالی که ۴ درصد تعهد ما در توافقنامه پاریس فقط ۷۰ میلیون تن در یک بازه ۱۰ ساله را کاهش خواهد داد. بنابر این فشاری بر اقتصاد و یا دستگاه ها برای اجرای آن وارد نمی شود.
به گفته مقدسی، کشور گرفتار تغییر اقلیم شده و ۱۵ سال است که میزان بارندگی ها رو به کاهش است بنابر این داشتن برنامه های مدون و قابل اجرا برای مقابله با این شرایط الزامی است.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای