کد خبر: 282894
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - فروردین ۲۷, ۱۳۹۸
یک روز پس از احضار سفیر فرانسه در تهران در واکنش به اظهارات سفیر این کشور در واشنگتن، الیزه پایبندی خود به برجام را تأیید کرد. ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا در توییتر نوشته بود که ایران پس از انقضای برجام حق غنی‌سازی اورانیوم را نخواهد داشت. به دنبال این اظهارات، فیلیپ تیه‌بو که... Read more »

یک روز پس از احضار سفیر فرانسه در تهران در واکنش به اظهارات سفیر این کشور در واشنگتن، الیزه پایبندی خود به برجام را تأیید کرد.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا در توییتر نوشته بود که ایران پس از انقضای برجام حق غنی‌سازی اورانیوم را نخواهد داشت. به دنبال این اظهارات، فیلیپ تیه‌بو که به تازگی مأموریت خود را به عنوان سفیر فرانسه در تهران آغاز کرده است، به نشانه اعتراض به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شد.

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۶ فروردین در پاسخ مکتوب به پرسش خبرنگار یورونیوز درباره آخرین موضع رسمی این کشور در مورد پرونده هسته‌ای ایران نوشت: «یادآوری می‌کنیم که موضع فرانسه در قبال برجام تغییر نکرده است. این بدان معناست که فرانسه به اجرای برجام پایبند است و تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات خود در زمینه هسته‌ای عمل کند، فرانسه نیز از توافق هسته‌ای حمایت خواهد کرد. این توافق که موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد با رأی تمامی اعضای این شوراست، همچنان عنصری کلیدی در نظام منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و نیز عاملی مهم برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.»

محمد جواد ظریف ساعاتی پیش از اعلام این موضع در توییتر نوشته بود: «یادآوری به سه شریک اروپایی ما در برجام: طبق مفاد ان‌پی‌تی، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ منعی برای غنی‌سازی ایران وجود ندارد؛ نه اکنون، نه در سال ۲۰۲۵ و نه پس از آن. برای شرکای اروپایی، خواندن سندی که آن را امضا کرده و قول دادند از آن دفاع کنند، می‌تواند مفید باشد.»

دعوت کنایه‌آمیز ظریف در واقع واکنش به سخنان سفیر فرانسه در واشنگتن بود که تأکید کرده بود پس از سال ۲۰۲۵ و در صورت غنی‌سازی اورانیوم از سوی تهران تحریم‌ها علیه ایران بار دیگر وضع خواهند شد. وی همچنین گفته بود که ایران پس از برجام دیگر نیازی به غنی‌سازی نخواهد داشت زیرا اورانیوم غنی‌شده مورد نیاز برای نیروگاه بوشهر را روس‌ها تأمین خواهند کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه نیز در توییتر خود به اظهارات دیپلمات بلند پایه فرانسوی در واشنگتن اعتراض کرده بود.

اعتراض‌های ایران بی‌فایده نبود، زیرا سفیر ژرار آرو بالاخره توییت‌های جنجالی خود در مورد پرونده هسته‌ای ایران را از روی صفحه توییتر خود حذف کرد. مقام‌های فرانسوی پاسخ صریحی در مورد توییت سفیر خود در آمریکا ندادند، اما با توجه به حذف توییت‌های مذکور و تأکید مجدد آنها بر پایبندی به برجام، کارشناسان بر این باورند که فرانسه ترجیح داده است که بر آتش تنش تازه ندمد

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای