کد خبر: 293592
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - می 1, 2019
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید از ایستگاه پایش کمی وکیفی هیدرومتری بند شاخ کنار و تالاب بین المللی گاوخونی گفت: با توجه به حقابه ۱۷۵ میلیون متر مکعبی تالاب و یا به عبارت بهتر ۶ مترمکعب بر ثانیه و مشاهده وضعیت موجود و همچنین مشکلات پیش روی زاینده... Read more »
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید از ایستگاه پایش کمی وکیفی هیدرومتری بند شاخ کنار و تالاب بین المللی گاوخونی گفت: با توجه به حقابه ۱۷۵ میلیون متر مکعبی تالاب و یا به عبارت بهتر ۶ مترمکعب بر ثانیه و مشاهده وضعیت موجود و همچنین مشکلات پیش روی زاینده رود متاسفانه امکان احیای تالاب نیست.
عیسی کلانتری افزود: در این زمینه با توجه به دستور صریح رییس جمهور مبنی بر احیای تالاب های کشور، با وزارت نیرو هماهنگی شده است تا در ماه های بهمن و اسفند و در نیمه اول فروردین میزان حقابه تالاب به صورت سیلابی رها سازی شود، به دلیل اینکه به صورت قطره چکانی تاثیر ندارد و به سرعت تبخیر می شود.
وی گفت: در حال حاضر با توجه به سیلاب ها بیشتر تالاب ها سیراب شده و در جنوب شرق کشور نیز وضعیت مناسب است .
ریس سازمان محیط زیست کشور گفت: هم اکنون تالاب بین المللی گاوخونی کمتر از ده درصد حقابه آب گیری شده است که کمتر از یک درصد کل تالاب را پوشش می دهد و متاسفانه همین مقدار نیز تا یک ماه دیگر تبخیر می شود .
کلانتری در پاسخ به سرقت حقابه تالاب در بالا دست به وسیله برخی از کشاورزان گفت: وقتی مقرر شد که حقابه تالاب به صورت سیلابی رها سازی شود حتما تدابیری درباره هدایت و امنیت آب اتخاذ خواهد شد.
تالاب بین‌المللی گاوخونی به عنوان یکی از مهم‌ ترین تالاب‌های کشور در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شده است.
این تالاب ۴۷۶کیلومتر مربعی در ۱۶۷کیلومتری جنوب شرق اصفهان و در کنار شهر ورزنه واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا هزار و ۴۷۰متر و بیشینه عمق آن ۱۵۰سانتی‌متر است.
ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای