کد خبر: 320179
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژوئن 7, 2019
آبه رهبر حزب لیبرال دموکرات حزب اصلی کشور آفتاب تابان است که به عنوان 'شاهین راستگراها' شهرت دارد مانند بسیاری از گذشتگان سامورایی خود معتقداست باید با مشکلات بزرگ رفتاری آرام داشت.

عده‌ای از نظریه‌پردازان تکثرفرهنگی استدلال می‌کنند که امروزه ازدیاد، تنوع و تحول به سمت گفتمان‌های محلی‌تر، پیکره و قالب فعلی جهان را معین می‌کند. با وجود هم‌گرایی که در زمینة رفتار و ارزش‌های جوامع گوناگون رخ خواهد داد، تنوع فرهنگی در آینده در سراسر جهان پایدار خواهد ماند و ملّت‌ها توانایی آن را خواهند داشت که با درک و پذیرش ارزش‌های گوناگون، به نگاهداری هویت و فرهنگ خود نایل شوند. ژاپنی‌ها بدون شک به پیروزی‌‌های صنعتی و فنّی شایانی دست یافته‌اند، بدون آنکه بسیاری از ویژگی‌های شرقی خود را از دست بدهند.
جهانی شدن فرهنگی نوعی فرایند و تحول گفتمانی را سبب می‌شود و با ادغام روزافزون جوامع در جامعه‌ای جهانی، درعین‌حال که فرهنگ‌های خاص و گوناگون به هم نزدیک می‌شوند، فرهنگ‌هایی عام شکل می‌گیرند و امکان برای همزیستی، تبادل و آمیزش و تعالی فرهنگی فراهم می‌شود.
جهانی شدن در حوزة فرهنگ به معنی به‌وجود آمدن «تک‌فرهنگ‌گرایی» جهانی، با تعریف نظری حاکمیت یک فرهنگ خاص بر کل ساختارهای اجتماعی دنیا تفسیری کاملاً بی‌معنا است باید توجه کرد که بنیادهای فرهنگی و سوابق تاریخی و اساطیری یک ملّت ریشه در تجربه‌های متفاوت دارد و فرهنگ جدید جهانی با همة جاذبه و نفوذی که ممکن است در فرهنگ‌های بومی داشته باشد با مخاطبان متفاوتی مواجه خواهد شد و برایند مواجهة این فرهنگ‌های محلی و فرهنگ‌های فرا محلی جدید، برایند مشابهی نخواهد بود به صورتی که مردم در سرتاسر دنیا از یک نظام اخلاقی، اعمال مذهبی، جشن‌ها و سنّت‌های اجتماعی و فرهنگی واحد یا فرهنگ عامه و افکار عمومی واحد برخوردار شوند، نخواهند بود. به عبارتی، مصرف‌کنندگان یک کالا یا مقولة فرهنگی لزوماً درک و خوانش یا پاسخ مشترکی نخواهند داشت. بنابراین تعریف ما از فرایند جهانی شدن فرهنگ این است که امروزه بر اثر رشد رسانه‌های ارتباط جمعی و تکنولوژی اطلاعات، به‌هم‌پیوستگی فرهنگی در سراسر جهان به‌وجود آمده است و جهانی شدن فرهنگ به امکان گفتگو و درک بیشتر فرهنگ‌ها از همدیگر و فراهم شدن زمینه‌های جذب بیشتر اشاره می‌کند و به معنای همگون‌سازی و از بین ‌بردن فرهنگ‌های بومی نیست.

ژاپن طی تاریخ خود مکرراً اندیشه‌هایی را از بیرون گرفته و درونی کرده است. ژاپنی‌ها آنچه را می‌گیرند، با ابتکار در جهت استفادة بهتر و تطابق بیشتر با فرهنگ بومی خویش تغییر می‌دهند؛ به‌طور مثال، در ژاپن کمالات و ارزش‌های فداکاری، وفاداری و حکم‌فرمایی روح جمعی بخشی از جنبة ثابت فرهنگ به‌شمار می‌رود که به آن، نسبت به دیگر فرهنگ‌ها، ویژگی و تمایز می‌بخشد. این ارزش‌ها ثابت‌اند؛ زیرا در بافت فرهنگی ژاپن از دیرباز تاکنون پیوسته وجود داشته‌اند. اما اینکه ارزش‌ها ثابت‌اند به آن معنا نیست که ایستا و منجمدند، بلکه بی‌گمان محتوای آنها بسیار منعطف و بر اثر جنبة تحول‌پذیر، که با ضروریات زندگی روزمره و آمیزش با فرهنگ‌های دیگر ارتباط دارد. اگر فداکاری و روح جمعی در گذشته با دسته‌های سامورائی پیوند داشت، امروزه با میهن پرستی و کار و تلاش، که مفاهیمی نو هستند، پیوند دارد. رابطة سنتی، شکل رفتار و غایت تغییر کرده، درحالی‌که جوهر رفتار و ساختار ارزش ثابت مانده این ویژگیِ ساختار فرهنگی ژاپن در مواجهه با جهانی شدن فرهنگ نیز خود را نشان می‌دهد. 《آیا پذیرفتن فرهنگ غربی جامعة ژاپن را دگرگون کرده است؟ پاسخ آری است، ولی آیا این پذیرش، جامعة ژاپنی را یکسره غربی کرده است؟ مسلما پاسخ منفی است》 این ادعا را میتوان در رابطه با تأثیر شاخص‌های جهانی شدن فرهنگ بر فرهنگ عامه، هنر، زبان و ادبیات ژاپنی، به عنوان شاخص‌های فرهنگ بومی این کشور به عینیت مشاهده کرد.

یکی از راه‌های آشنایی با فرهنگ یک جامعه مراجعه به جشنواره‌ها و آیین‌های سنّتی آنهاست که سال به سال و از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد و در واقع تفکر و خصوصیات هر ملّت و ریشة احساس آنها را تا حدی باید در این امور جستجو کرد.

مردم سرزمین آفتاب تابان تا حد بسیاری پایبند به آداب و رسوم خود هستند وهمواره تلاش کرده اند به‌رغم سرازیر شدن فرهنگ غرب، آنها را حفظ کنند. آئین ها در ژاپن در اعتقادات مذهبی و عادات مردم ریشه دارد و برای دعا و ارتباط با رب‌النوع‌ها انجام می‌شود؛مثل جشنوارة گل، که به مناسبت تبریک تولد بودا در معابد بودایی برگزار می‌شود، یا جشن آئویی، که طی این جشن افراد با لباس‌های باستانی رژه می‌روند. در ژاپن جشن‌های محلی بی‌شماری طی سال بر پا می‌شود. بعضی از اینها نظیر جشن برف هزاران بینندة داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می‌کند.
تعلق گرفتن جایزة نوبل ادبیات سال ۱۹۹۴ به رمان “دربرابر مردگان” از کنزابورواوئه سبب توجه جهانیان به ادبیات ژاپن شد.بنابراین میتوان چنین نتیجه گرفت این کشور، ضمن گرفتن ویژگی‌هایی از فرهنگ جهانی می‌کوشد فرهنگ خود را حفظ و
جهانی کند یا به عبارت دیگر راه جذب،بومی کردن و از آنِ خود نمودن را در پیش گرفته است.
آبه رهبر حزب لیبرال دموکرات حزب اصلی کشور آفتاب تابان است که به عنوان ‘شاهین راستگراها’ شهرت دارد مانند بسیاری از گذشتگان سامورایی خود معتقداست باید با مشکلات بزرگ رفتاری آرام داشت.
۸۰ درصد از ژاپنی ها هر روز، روزنامه می خوانند یکی از اصلی ترین کالاهای صادراتی این سومین غول اقتصادی جهان ساعت است و دین اصلی آنها شینتوست که باور اصلی آن تاکید بر سازش و پرهيز از ستيزه است که مايه سرافرازي است. كسي كه مطلقاً بد باشد، كمياب است. در امور مهم، تصميم بايد شورایی باشد.خوبي ديگران را مپوشان و اگر بدي ديدي آن را اصلاح كن.


حبیب رمضانی

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای